SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Bakan Kacır, Kadınlar Dokuyor Atölyesini Ziyaret Etti
DOKA’dan Bölgeye 35 Milyon TL’lik AB Fonu
Bakan Kacır, Giresun Sosyal Girişimcilik Merkezi’ni Ziyaret Etti
Bakan Yardımcısı İnan, Ordu’da İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi
2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön Başvuru Dönemi Uzatıldı"
03 Haziran2021
Kadınlar Dokuyor Projesi Kadınların Umudu Oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından TR90 Bölgesinde yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen Kadınlar Dokuyor Projesi, bölge kadınlarının umudu oluyor.

19'uncu yüzyıldan itibaren dokunmaya başlanan, kervan yollarıyla Akdeniz, Mısır ve Suriye'ye kadar gönderildiği rivayetler arasında olan Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Tamzara Dokuması markalaşma, kooperatifleşme ve kadınlara gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Dokuma, tanıtım ve pazarlama, kooperatifçilik, dijital pazarlama ve e-ticaret konularında eğitim verilecek olan 50 işsiz kadının, katma değerli ürünler üreten, ürünü markalaştıran, ayakları üzerinde durabilen ve istihdama katkı sağlayan kadın kooperatifi kurarak kendi işlerinin patronu olması sağlanacak.

TUİK verilerine göre TR90 Bölgesinde tarım dışı alanlarda kendi hesabına çalışan kadınların, bölgede toplam istihdamın yüzde 0.8’ini oluşturduğunu belirten DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, ajans olarak bölgede nitelikli insan, sosyal refah ve yaşam kalitesi, kırsal odaklı zenginlik ve mutluluk eksenleri üzerinde bir kalkınma vizyonu ortaya koyduklarını, Kadınlar Dokuyor Projesinin de bu vizyonun sonucu olarak ortaya çıkan çok güzel bir proje olduğunu söyledi.

Toplam 1.2 Milyon TL’lik bütçeye sahip projenin ekonomik katkısının yanı sıra kırsaldaki işsizlik nedeniyle il merkezine veya metropollere göç etmek zorunda kalan işsiz genç kadınların üretime geçmesini sağlayacağı ve göçün önüne geçilmesinde etkili olacağı ifade edildi.

18 ay sürecek proje ile asırlık bir sanat olan Tamzara Dokumasının yeni nesil üretime kazandırılacağı ve hatırı sayılır markaların vitrinlerinde yer alacağı öngörülürken yapılacak ürün satış merkezleri ile Bölgeyi ziyaret eden turistlere yönelik bir cazibe noktası da oluşturulacağı kaydedildi.

Öte yandan Tamzara Dokuma kumaşlarda iplik özelliklerinin giysi ve aksesuar formlarındaki önemi göz önünde bulundurulduğunda bu dokuma ürünlerin tamamen doğal, kök boya iplikler ile elde edildiği ve sağlıklı hammaddeden üretilen bu ürünlerin alerjik olmayan, kışın sıcak, yazın serin tutma özelliğiyle de tercih edilecek, piyasada kendine yer bulacak ürünler olduğu belirtildi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Nis2024