SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
03 Haziran2021
Kadınlar Dokuyor Projesi Kadınların Umudu Oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından TR90 Bölgesinde yürütülen 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklenen Kadınlar Dokuyor Projesi, bölge kadınlarının umudu oluyor.

19'uncu yüzyıldan itibaren dokunmaya başlanan, kervan yollarıyla Akdeniz, Mısır ve Suriye'ye kadar gönderildiği rivayetler arasında olan Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Tamzara Dokuması markalaşma, kooperatifleşme ve kadınlara gelir kaynağı olma yolunda ilerliyor.

Dokuma, tanıtım ve pazarlama, kooperatifçilik, dijital pazarlama ve e-ticaret konularında eğitim verilecek olan 50 işsiz kadının, katma değerli ürünler üreten, ürünü markalaştıran, ayakları üzerinde durabilen ve istihdama katkı sağlayan kadın kooperatifi kurarak kendi işlerinin patronu olması sağlanacak.

TUİK verilerine göre TR90 Bölgesinde tarım dışı alanlarda kendi hesabına çalışan kadınların, bölgede toplam istihdamın yüzde 0.8’ini oluşturduğunu belirten DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, ajans olarak bölgede nitelikli insan, sosyal refah ve yaşam kalitesi, kırsal odaklı zenginlik ve mutluluk eksenleri üzerinde bir kalkınma vizyonu ortaya koyduklarını, Kadınlar Dokuyor Projesinin de bu vizyonun sonucu olarak ortaya çıkan çok güzel bir proje olduğunu söyledi.

Toplam 1.2 Milyon TL’lik bütçeye sahip projenin ekonomik katkısının yanı sıra kırsaldaki işsizlik nedeniyle il merkezine veya metropollere göç etmek zorunda kalan işsiz genç kadınların üretime geçmesini sağlayacağı ve göçün önüne geçilmesinde etkili olacağı ifade edildi.

18 ay sürecek proje ile asırlık bir sanat olan Tamzara Dokumasının yeni nesil üretime kazandırılacağı ve hatırı sayılır markaların vitrinlerinde yer alacağı öngörülürken yapılacak ürün satış merkezleri ile Bölgeyi ziyaret eden turistlere yönelik bir cazibe noktası da oluşturulacağı kaydedildi.

Öte yandan Tamzara Dokuma kumaşlarda iplik özelliklerinin giysi ve aksesuar formlarındaki önemi göz önünde bulundurulduğunda bu dokuma ürünlerin tamamen doğal, kök boya iplikler ile elde edildiği ve sağlıklı hammaddeden üretilen bu ürünlerin alerjik olmayan, kışın sıcak, yazın serin tutma özelliğiyle de tercih edilecek, piyasada kendine yer bulacak ürünler olduğu belirtildi.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024