SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
06 Aralık2016
Yönetim Kurulu Toplantısı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) 86. Yönetim Kurulu Toplantısı, Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında gerçekleştirildi.

DOKA Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Artvin Valisi Ömer Doğanay başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Giresun Valisi Hasan Karahan, Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Abdullah Murşit Gürel, Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, Rize İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kazancı, Artvin TSO Başkanı Kurtul Özel, Gümüşhane TSO Başkanı İsmail Akçay, Trabzon TSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreter Vekili Onur Adıyaman ve ilgililer katıldı.

Vali Doğanay, yılın son toplantısında Yeşil Yol Güzergahındaki Kültür ve Turizm Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı, Avrupa Birliği (AB) Katılım Önce Mali Yardım Aracı 2. Dönem için Eğitim, İstihdam ve Sosyal Politika Sektörü Programı kapsamında hazırlanan Doğu Karadeniz Turizm Operasyonu, Başbakanlık Tanıtma Fonuna Sunulacak “Doğu Karadeniz’in Körfez Ülkelerinde Tanıtımı Projesi” gündemlerinin görüşüleceğini belirtti.

Doğu Karadeniz Projesi’ni (DOKAP) kapsayan bölgede uygulanması öngörülen Yeşil Yol Güzergahındaki Kültür Turizm Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Mali Destek Programı’nın, Kalkınma Bakanlığı ve DOKAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda DOKA, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı iş birliği ve eş güdümü çerçevesinde yürütülmesinin planlandığını vurgulayan Vali Doğanay, şöyle devam etti:

"Program ile bölgenin kültür ve turizm potansiyelini harekete geçirerek, bölgedeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca DOKAP bölgesi illerinin Yeşil Yol güzergahı öncelikli olacak şekilde, doğal yapısının ve kaynaklarının korunması, tarihi, doğal ve kültürel potansiyelinin harekete geçirilmesi, sürdürülebilir turizm altyapısının ortaya çıkarılması, etkin tanıtım politikalarıyla bölgenin ve bölgedeki illerin markalaştırılması ve bu suretle bölgenin turistik cazibe merkezi haline getirilmesine katkıda bulunulması, programın temel hedefleri arasında yer almaktadır."

Vali Doğanay, 2014 yılında başlayan ve 2020 yılına kadar devam edecek AB Katılım Önce Mali Yardım Aracı 2. Dönem için Eğitim, İstihdam ve Sosyal Politika Sektörü Programı kapsamında ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programına sunulmak üzere Doğu Karadeniz Turizm Operasyonu projesinin hazırlandığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Bu proje ile bölgede turizm alanında faaliyet gösteren firmaların insan kaynaklarının geliştirilmesi arzulanmaktadır. TR90 Bölgesine hizmet verecek Turizm Mükemmeliyet Merkezinin kurulması ve bu kurumda yapılacak analiz ve strateji geliştirme çalışmaları, sertifikasyon, standardizasyon, denetim, mesleki eğitimler gibi çalışmalar ile bölgede yürütülecek tüm turizm çeşitlerindeki faaliyetlerin içeriklerinin belirlenmesi, ilgili turizm çeşidinin geliştirilmesi için stratejilerin geliştirilmesi de planlanmaktadır. Geliştirilen stratejilerde uygulamaya dönük özel mesleki eğitimlerin verilmesi operasyonun daha özeldeki amaçları arasında bulunmaktadır."

Başbakanlık Tanıtma Fonuna sunmak üzere "Doğu Karadeniz’in Körfez Ülkelerinde Tanıtımı Projesi"nin hazırlıklarına da devam edildiğini anımsatan Vali Doğanay, şunları kaydetti:

"Proje, Doğu Karadeniz’i ve ülkemizi ziyaret eden Arap turist sayısının artırılması, pazar bağımlılığı riskinin azaltılması ve turizm sektöründeki gelişmenin yabancı yatırımlarla desteklenmesi için yerinde tanıtım ve iş ağı geliştirmeyi amaçlıyor. 6 milyon lira bütçe öngörülen bu proje kapsamında, Körfez ülkelerinde bütüncül tanıtım etkinliklerinin düzenlenmesi de hedeflenmektedir."

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024