SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
27 Temmuz2016
Turizmde Uçuşa Devam

Trabzon’da bölge turizminin son durumunun değerlendirildiği bir toplantı düzenlendi. Darbe girişimine rağmen bazı iptaller olsa da Arap turistlerin Doğu Karadeniz’den vazgeçmediğini belirten TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “Hatta bazı Arap turistler ‘böyle bir darbe girişimini bir gecede atlatan bir ülkeye güvenimiz tam’ diyerek bölgeden konut alıyorlar” dedi.

Zağnos Konakları’nda düzenlenen toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz, Doğu Karadeniz Turizmciler Derneği Başkanı Yusuf Altıntaş, Uzungöl Turizm Derneği Başkanı Mustafa Akyüz, Trabzon Diş Hekimleri Odası Başkanı Önder Taşan ve turizm acentesi temsilcileri katıldı.

HACISALİHOĞLU: AMACIMIZ DAHA FAZLA TURİST GETİRMEK

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, turizm sezonu başlar başlamaz önce İstanbul’daki terör eylemi, ardından 15 Temmuz olaylarının meydana geldiğini, ancak bölge turizminin bu iki olayın etkilerini üzerinden çok çabuk atmaya başladığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Böyle iki olayın ardından bazı sıkıntıların olması normaldir. Fakat bölge turizmi bu etkiyi üzerinden çabuk atacağa benziyor. Bazı iptaller olsa da bölgeye Arap turistlerin ilgisi sürüyor. Rezervasyonlar yeniden hareketleniyor. Hatta bazı turizmci arkadaşlarımızın anlattığı bir anekdot, Arapların bölgeye ve ülkeye bakışı açısından da çok önemli. Arap turistler, ‘böyle bir darbe girişimini bir gecede atlatan bir ülkeye güvenimiz tam’ diyerek yaklaşık 100 bin dolar ödeyip konut yatırımı yapıyor. Gelecek yıl için yapılacak işler ve alınacak önlemleri görüşmek için toplandık. Aksaklıklar belli. En çok üzerinde durulan konu, çeşitli internet sitelerinden pazarlanan kayıt dışı daireler. Bunların sayısı 400’ü geçiyor. Şehrimizi nasıl daha geniş alana tanıtırız ve daha fazla turisti nasıl getiririz konusunu ele alıyoruz. Turistin rahat etmesi çok önemli. Tanıtım ve turist sayısını artırmak için çalışmalarımız sürecek. Yeterli sayıda tesisimiz ve yatak kapasitemiz var. Şehrimizde çok iyi acentelerimiz doğmaya başladı. Gittikçe büyüyor, uluslararası çalışıyorlar. Trabzon’un turizm merkezi olmasını, uçakların buraya gelmesini istiyorduk bu gerçekleşti. Amacımız daha fazla turist getirmek. Önümüzdeki zaman içinde tanıtımlara hızlıca devam edeceğiz. En büyük handikaplardan biri de THY’nin uyguladığı fiyat politikasıdır. Bu sorunu sayın bakanımıza da ilettik. THY’nin daha iyimser bir fiyat politikası izlemesi ve fiyatlarını özel sektör seviyesine çekmesi halinde sorunumuz kalmayacaktır. Arzumuz daha fazla ve uygun fiyatlı uçak seferi koyulması. Özellikle kış aylarında batılı turistlerin kültür turlarına gelmesi konusunda hazırlıklarımız tamamlandı. Trabzon’un turizmi daha da gelişecek. Arap turistlere yönelik bir memnuniyet anketine başlayacağız. Amacımız hatalarımızı bir daha görmekti. Bunları da paylaşacağız”

KALDIRIM: BÖLGEMİZ ÇOK GÜVENLİ

Ülkemize hain emeller planlayanların amaçlarına ulaşamadıklarını ifade eden Genel Sekreter Kaldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve halkın dik duruşu ile dünyaya demokrasiye nasıl sahip çıkılır gösterildiğini belirtti.

Genel Sekreter Kaldırım, sektörün birlikti hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

“Bize pazar olan tüm ülkelerde güven tazeleme yönünde çok hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Sektör olarak, acenteler, oteller olarak hızlı hareket etmeliyiz. Yaptığımız paylaşımlarda, konuşmalarda, toplantılarda, sosyal medyada lütfen olumsuzluklardan uzak duralım. Sürekli olumlu sinyaller gönderelim ki iyi bir algı oluşsun. Trabzon olarak gerçekten güvenli bir bölgedeyiz. Bu bölgeyi, doğal güzellikleri ve insan yapısının yanı sıra güvenli buldukları için geliyorlar. İnsanların bir yere giderken kafasını kurcalayan en önemli konu güvenlik. Trabzon da hem dünyanın hem Türkiye’nin en güvenli bölgesi. Bu açıdan vereceğimiz mesajlarımız çok önemli. Körfez pazarında zaten destinasyon olarak 1 numara olduk. Yapacağımız çalışmalarla bunu pekiştireceğiz”

GÜRKÖK: TEKRAR REZERVASYONLAR GELMEYE BAŞLADI

TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök ise, bu süreci sektör olarak el birliğiyle aşacaklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Türkiye’nin, Karadeniz Bölgesi’nin güvenli olduğu yönünde gelen turistlerle kısa röportajlar yapılıp sosyal medyada yayınlanması için çalışmalar yapılıyor. Yaşanan süreç nedeniyle kamu çalışanlarından dolayı iç turizmde düşüş oldu. Bir duraklama devresinden sonra Körfez ülkelerinden tekrar rezervasyonlar gelmeye başladı. Direkt uçuşlar yapılmaya devam edilmesi, Türkiye’nin hala güvenli ülke olduğunun somut delilidir. Sektör olarak, birlik ve beraberlik içinde, üyelerimizle sivil toplum örgütlerimizle birlikte çalışmalıyız. Herkes üzerine düşen görevi yapacak. Bugüne kadar 10 çalışıyorsak, bugün 20 çalışacağız. Sezon gelmeden turizmciler yatırım yaptılar, otel kiraladılar, transfer araçları satın alarak büyük bir borcun içine girdiler. Ama hiçbir zaman karamsar olmadılar. Bu işin içinden çalışarak kalkacağımızı iddia ediyorum. Bakanlıktan da bazı destek ve teşviklerin çıkacağına inanıyorum. Hiçbir zaman karamsarlığa kapılmayın”

TURİZMCİLER GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADI

Turizm acentesi temsilcileri ve dernek yetkilileri, turizm sorunlarını ana hatlar halinde şöyle sıraladı:

“Gayrı resmi işletmelerin bir an önce kontrol altına alınması ve merdiven altı turizmin engellenmesi gerekiyor. Sektörde ciddi anlamda kalifiye eleman sıkıntısı var. Gelen misafirlere özellikle bu dönem çok daha dikkatli davranılması lazım. Bu yüzden kış dönemini mutlaka yoğun eğitim faaliyetiyle geçirmek gerekiyor. Önümüzdeki dönem için detaylı bir planlama yapılması zorunluluk haline geldi. Bölge turizmini tek pazara bağlamamak gerek. Mutlaka alternatif pazarlar da devreye sokulmalı. Turizm aktiviteleri mutlaka 12 aya yayılacak şekilde planlanmalı. Avrupalı turistlerin kültür turlarına rağbet göstermesi sağlanmalı. Fiyat politikaları değişmeli. Sağlık turizmine sahip çıkılıp imkanlar geliştirilmeli”

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024