SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Kuzey Afrika Ülkeleri Seyahat Acentelerine Tarihi İpek Yolu Kültür Rotası Tanıtıldı
Karadeniz İpekyolu Kültür Rotası Bölge Turizm Potansiyelini Geliştiriyor
Karadeniz Havzasında Mavi Ekonominin Güçlendirilmesi Proje Çalıştayı Yapıldı
Doğu Karadeniz’de Mavi Ekonomi Gelişiyor
Karadeniz Havzasında Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN) Projesi Tamamlandı
17 Ağustos2022
SOGEP Projesi ile 40 Kadın İş Sahibi Olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2022 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen, Vakfıkebir Belediyesi’nin yürüteceği ‘Üretimde Kadın Eli’ projesinin sözleşmesi imzalandı.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta tarafından sözleşmesi imzalanan proje ile 40 kadına istihdam sağlanacak.

Proje ile mesleki eğitim ve yöresel ürün işleme atölyelerinin kurularak, gelir düzeyi düşük kadınların eğitim almalarının ve yöresel ürünleri yenilikçi yöntemlerle işleyerek girişimde bulunmalarının amaçlandığını belirten Adıyaman, projenin özellikle genç ve kadın nüfusun istihdamında yeni bir kırsal kalkınma modelini ortaya çıkaracağını ifade etti.

Kırsal kalkınmada kadın istihdamının önemine vurgu yapan Adıyaman, projenin yöresel ürünleri katma değerli hale getireceğini ve kadın istihdamını artıracağını söyledi.

Kadın istihdamı oluşturmak ve yöresel ürünlerin değerlenmesi adına hazırlanan projenin çok önemli olduğunu belirten Vakfıkebir Belediye Başkanı Balta ise, “Üretimde Kadın Eli projesi ile yöresel ürünlerimize olduğu kadar üreticilerimize de sahip çıkmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

Projeden 42 köyün faydalanacağına dikkat çeken Balta, “Proje sayesinde hem yöresel ürünlerimizin önemi artacak hem de yöre halkımıza gelir sağlamış olacağız. Bundan sonraki hedefimiz yaptığımızın daha iyisini yapmak olacaktır. Bizlerden desteklerini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Üretimde Kadın Eli projesi ile Vakfıkebir kırsalında yasayan ekonomik, sosyal ve kültürel imkanlar konusunda dezavantajlı konumdaki 40 kadın çiftçiye 126 saat bireysel ve kurumsal gelişim eğitimleri verilecek.

Yenilikçi sebze ve meyve üretim teknikleri, ürün saklama teknikleri, yenilikçi hayvansal üretim metotları, Karadeniz yöresel yemekleri, Geleneksel Türk Mutfağı ve gıda hijyeni ve sunum teknikleri konularında eğitim alacak 40 kadın çiftçinin, ürettikleri tarımsal ve hayvansal ürünleri peynir, yağ, reçel, pekmez, marmelat, salça, yas/meyve sebze, kurutma gibi yöresel unlu mamuller halinde ekonomik değere dönüştürmeleri hedefleniyor.

SOGEP kapsamında desteklenecek proje ile 40 kadına istihdam sağlanması amaçlanırken 81 çeşit yöresel ürünün üretilmesi planlanıyor. Proje ile ayrıca 5 tane atölye ve 1 tane de mesleki eğitim merkezi kurulacak.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
05
Pts
Haz2023