SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum Törenle Hizmete Açıldı
22 Kasım2023
Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum Törenle Hizmete Açıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı işbirliği ile projesi geliştirilerek 2 bin 200 metrekare alanda kurulan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum törenle hizmete açıldı.

Uzay ve Havacılık temalı Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin açılışına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu, Mustafa Şen, Yılmaz Büyükaydın, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, il protokolü ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Bu toprakların bağrından çıkıp insanlığa bir ömür vadetmiş olan Özdemir Bayraktar’ı rahmet ile anıyorum.

Kendileri ülkemizin kritik teknolojilerde tam bağımsızlığa ulaşmasında öncü mühendis ve sanayici olarak büyük bir görev ve sorumluluk üstlenmiştir. Bilgisi, birikimi, gayreti ve ortaya koyduğu mücadele ile milli SİHA’larımız savuna sanayinde bir atılımın önünü açmıştır. Yapılamaz denileni başardı gençlerimize, girişimcilerimize vazgeçmemeyi, bir fikrin bir milletin kaderini değiştirebileceğini gösterdi.

Ülkemiz İHA teknolojilerinde tam bağımsızlık ve dünya liderliği hedefine ulaşana kadar çalışmalarımız tüm varlığıyla durmaksızın devam edecektir. Ardından ondan aldığı bayrağı daha ileriye taşıyan hayallerine koşacak milyonlarca genç bıraktı. Bugün milli teknoloji hamlesi vizyonundan bahsediyorsak kıymetli büyüğümüz Merhum Özdemir Bayraktar’a çok şey borçluyuz.

Daha nice Özdemir Bayraktarlar yetiştirecek Bilim Merkezimiz vatanımıza, milletimize ve Trabzon’umuza hayırlı olsun” dedi.

Trabzon Valisi Aziz Yıldırım konuşmasında, “Bugün burada Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz.

Genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlayacak olan bu merkezin gençlerimize hayal gücü ile becerilerini birleştirecek imkânları sunacağına inanıyorum. Bu tür kurumların öncelikli amacı da hayal gücü, zekâ ve yeteneklerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda biraz sonra açılışını yapacağımız Merkezimizde bilim ve teknikte yeni buluşlara kapı aralanmasını temenni ediyorum. Kuşkusuz yeryüzünde hiçbir icat sıfırdan var olmamıştır. Her çalışmanın mutlaka öncesi bulunmaktadır. Burada yetişecek gençlerimiz ileride ülke yararına olacak büyük buluşların mimarı olacaktır. Her biri birer bilim adamı olarak ülkemizi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine taşıyacak yolculuğun ilk adımlarını burada atacaklardır.

Değerli konuklar, şehrimiz için son derece öneme haiz bu merkezin vücuda getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ancak özellikle buradaki merkeze ismini veren, son yıllarda savunma sanayi alanında ülke olarak attığımız emin adımların mimarı olan merhum Özdemir Bayraktar’ı rahmetle anıyorum. Onun izinden giderek ülkemizi bulunduğu coğrafyada caydırıcı bir güç ve lider ülke konumuna taşıyan Baykar Ailesi'ni tebrik ediyorum. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezimiz şehrimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Selçuk Bayraktar ise, “Baba toprağı Trabzon’dan herkese selamlarımı gönderiyorum. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin açılışını büyük bir heyecan ile gerçekleştiriyoruz. Sizlere bu kıymetli esere isim babalığı yapan kıymetli babamız Özdemir Bayraktar’dan bahsetmek istiyorum. Özdemir Bayraktar, hayatını ülkemizin tam bağımsız yarınları için millî SİHA’larımız ve mücadelemizin sembolü olan millî teknoloji hamlemize vakfetti. Bizler için mücadelemizin merkezi olan fabrikada yaşadı son nefesine kadar sancağı bırakmadı ve bayraktar siyalarımızı geliştirdiğimiz yerden ayrılmadı.

Hayatını vakfettiği, Karadeniz’in hırçın dalgaları gibi verdiği mücadelenin tohumları işte bugün yeşeriyor. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nin bizler için manevi değeri çok büyük. Millî Teknoloji Hamlesi serüvenimizde 2022 yılında büyük bir coşku ile düzenlediğimiz TEKNOFEST Karadeniz’den yeşeren kalıcı bir eser. Baba toprağımızda şehit kanı ile sulanmış, haksızlığa, adaletsizliğe ve zulme karşı dimdik, dost doğru duranların toprağında yeşermiş bir eser. Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi kadim medeniyetimizin adalet, merhamet değerlerinden aldığı ilhamla. Karadeniz’in coşkulu cesur ruhu ile insanlığa değer katacak. Bu merkez insanlığı, bilim insanlarının yetişmesine katkı sağlayacak. Trabzon Bilim Merkezi; teknolojiden, havacılığa, doğa bilimlerinden matematiğe, tasarımdan girişimciliğe birçok teknolojiye kadar geniş bir yelpazede atölyeler sunacak. Bu atölyelerde çocuklarımız deney yaparak, sorgulayarak ve severek doğa kanunlarını keşfetmenin tadını çıkaracak.

İşgal altındaki Gazze ve Filistin’de yaşanan acılar bizleri derinden yaralıyor üzüyor. Sevgili gençler insanlığın sonunu getirecek olan bu adaletsizliği ve ırkçılığı sizler sonlandıracaksınız. Barışın, huzurun tesis edildiği yeni dünyanın mimarları sizler olacaksınız.” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Fatih Kacır, Vali Aziz Yıldırım ve beraberindekiler Bilim Merkezi'ni gezdi.

Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi’nde; Astronomi, Havacılık ve Uzay Atölyesi, Teknoloji Atölyesi, Matematik Atölyesi, Doğa Bilimleri Atölyesi, Tasarım Atölyesi, Dene-Yap Atölyesi
Planetaryum (Gezegen Evi) ve Sergi Alanı gibi birçok bölüm yer alıyor.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALILINKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
13
Cts
Tem2024