SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
11 Haziran2021
Ordu'da Desteklenecek Projelerin Sözleşmeleri İmzalandı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından 2021 yılında Ordu’da desteklenmesi uygun görülen projelerin sözleşmeleri imzalandı.

Ordu Valiliği Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine, Ordu Valisi Tuncay Sonel, İkizce Kaymakamı Furkan Çakır, Korgan Kaymakamı Yunus Emre Şahin, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, DOKA Ordu Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Harun Göçer ve projeleri desteklenecek özel sektör temsilcileri katıldı.

DOKA tarafından 2021 yılında ilan edilen “Sonuç Odaklı Teknik Destek Programı”, “İmalat Sanayi Sektörü Yönetim Danışmanlığı” ve “Turizm Sektörü Yönetim Danışmanlığı” olmak üzere 3 alanda ilan edilen Teknik Destek Programı kapsamında, desteklenmesi uygun görülen projelerin sözleşme imza töreninde konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, açıklanan destek programlarının Ordu’ya hayırlı olmasını diledi.

Program kapsamında İkizce ve Korgan ilçeleri ile Dinçsoy Grup Gıda ve Erateks Tekstil Sanayi’nin çeşitli alanlarda hazırlamış olduğu projelerin destekleneceğini ifade eden Vali Sonel, “Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımızca desteklenecek 4 projemizin, Ordu’muza, İkizce ve Korgan ilçelerimiz ile özel sektör temsilcilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleri ile hakikaten Ordu’muzda, 19 ilçemizde birçok proje hayata geçti ve hala geçiyor. Bu konuda bizlere teşekkür etmek kalıyor. Kaymakam arkadaşlarımızı, özel sektörümüzü, DOKA’mızın Genel Sekreteri Onur Adıyaman kardeşimizi ve ekibini, Ordu’daki arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Emeklerine sağlık. Ayrıca bize her konuda destek veren çok değerli Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza da şükranlarımızı sunuyoruz. Sizler adına, yöre insanımız adına teşekkürlerimizi iletiyoruz. Projeler ilimize hayırlı, uğurlu olsun, bereketli olsun inşallah. Hepinizin ellerine sağlık” dedi.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ise, desteklenecek projelerin Ordu iline hayırlı olmasını diledi.

Kabul gören projeler kapsamında İkizce ve Korgan Kaymakamlıkları ile iki tane de özel sektör firmasının destekleneceğinin altını çizen Adıyaman projeler hakkında bilgi verdi.

Adıyaman, “Sayın Valimizin çok da önem verdiği İkizce Sepeti konusu. Özellikle istihdam alanında, yöresel kültürün yaşatılması anlamında önemli bir proje. Bu kapsamda İkizce’de sepetçiliğin geliştirilmesine ilişkin bir destek vereceğiz. Korgan Kaymakamlığı'nın da yine bizim önem verdiğimiz coğrafi işaretli ürünler. Korgan patatesinin coğrafi işaretinin alınması için inşallah bir danışmanlık desteği vereceğiz. Yine bu sene dediğim gibi özellikle imalat sanayi sektöründe yönetim danışmanlığı kapsamında firmaların kurumsal kapasitelerinin geliştirilmesi, ihracat odaklı çalışmaları, yine cirolarının arttırılması bunun için biz daha çok üretim danışmanlığı alanına destek vermek istiyoruz. Bu kapsamında Dinçsoy Grup Gıda Ticaret A.Ş ile Erateks Tekstili de ben huzurunuzda tebrik ediyorum. Öncelikle böyle bir projeyle başvurdukları ve kabul aldıkları için, sayın kaymakamlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Çok güzel proje hazırlamışlar. Bizden teknik olarak da, içerik olarak da onay aldılar. İnşallah bu ilgili projelerimiz hem Ordu ilimize, hem bölgemize, ülkemize hayırlı olur. Ben, Sayın Valimize de şükranlarımı arz ediyorum. Sizin riyasetinizde gelişiyor bu projeler. İnşallah güzel bir proje dönemi olur” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından DOKA tarafından desteklenecek 4 projenin sözleşmesi Vali Tuncay Sonel, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, İkizce Kaymakamı Furkan Çakır, Korgan Kaymakamı Yunus Emre Şahin ve özel sektör temsilcileri tarafından imzalandı.

Projeler kapsamında İkizce Kaymakamlığı tarafından yürütülecek olan ve İkizce bölgesinde unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarından "İkizce Sepeti"nin yapımı, tasarımı ve pazarlanması ile ilgili eğitim verilmesi planlanıyor. İlçenin Şenbolluk Mahallesinde Sepet Örücülüğü Kursu düzenlenecek ve bu kursta yöresel ürünler olan sepet, göcek, gıdık ve balık yem yapımı öğretilerek kursiyer olan 21 kişi konuya yetkin hale getirilecek.

Yine Korgan Kaymakamlığı tarafından yürütülecek olan “Korgan Beyaz Patatesi Coğrafi İşaretine Kavuşuyor” projesi kapsamında ise Yerel Ürünlerin İşaret Tescil Başvurusu için uygun olanların belirlenmesi ve gerekli analizlerin yapılması, Korgan Beyaz Patatesi İçin Coğrafi İşaret Alınması ve Sürdürülebilir Markalaştırılmasının Sağlanması Eğitimi, Coğrafi işaretin ürüne kattığı markalaşma, pazarlama, denetleme ile ulaşılan kalite ve standardın yakalanması gibi konularda eğitim faaliyetlerini yürütülecek. Ortaya konulan çalışmalar neticesinde elde edilen katma değerin sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda gerekli eğitimler verilecek.

DOKA tarafından 2021 yılında Ordu ilinde uygulayacağı destekleme programı kapsamında imalat sanayi sektörü de yer aldı. Buna göre imalat sanayi sektöründe destek alan Dinçsoy Grup Gıda ve Tic A.Ş. “Dinçsoy Grup E-Ticaret Sistemi Yazılım Ve Danışmanlık Hizmeti” adı altında hizmet alacak olup, yazılım, reklam ve pazarlama faaliyetlerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Destekleme kapsamında yer alan Erateks Tekstil San. ve Tic. A.Ş. ise, “Dijital Dönüşüm Teknik Destek Projesi” kapsamında desteklenmesi amaçlanmaktadır. Program kapsamında performansa dayalı prim sistemi oluşturularak, üretim sahasından sağlıklı veriler toplanarak işçilerin performansının ölçülmesi, motivasyonunun ve verimliliğinin artırılması planlanıyor.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024