SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
27 Haziran2019
Online Beceri Değerlendirme Aracı Projesi’nin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Avrupa Birliği Komisyonunca yürütülen ve 35 ülkeye açık olan EaSI Programı, "Upskilling Pathways" teklif çağrısı altında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) ortaklığıyla hazırlanan "Online Beceri Değerlendirme Aracı Projesi"nin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, AB Komisyonu İstihdam ve Sosyal Yenilik Programı'nın, yetenek geliştirme yolları çağrısı kapsamında, Türkiye'den ilk kez bir projenin Trabzon'dan kurumların iş birliğiyle uygulanacak olmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dijital çağ ya da bilgi çağı olarak adlandırılan 21. yüzyıldaki teknolojik gelişmelerin, baş döndürücü şekilde devam ettiğini belirten Ustaoğlu, şöyle devam etti:

"Tabii bu dönüşüm, ihtiyaçlara cevap verebilmek için yenilikçi birtakım uygulamalar da ortaya çıkıyor. Bunun en belirgin örneklerinden biri de eğitim sektöründe yaşadığımız bir gerçektir. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığımızın geçen günlerde açıklamış olduğu 2023 eğitim vizyonunda da 21. yüzyılın, hayatın her alanında hızlı bir değişimi beraberinde getirdiği vurgulanmış ve yeni eğitim modelimiz, yenilikçi teknolojilere adapte olacak şekilde tasarlanmaya başlamıştır."

Ustaoğlu, 2023 vizyonundaki önemli hedeflerden bazılarının da hayat boyu öğrenme programlarına yönelik nitelik ve erişimin artırılması, dijital içerik ve becerilerin geliştirilmesi hedefleri olduğunu vurgulayarak, özellikle devletin çizmiş olduğu bu üst politikalara yerelde başta kalkınma ajansları, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Trabzon İŞKUR, Trabzon Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü iş birliğiyle katkıda bulunulmasının, Valilik açısından da kendilerini memnun ettiğini aktardı.

DOKA'nın çalışmalarına dikkati çeken Ustaoğlu, şunları kaydetti:

"Ajansımızın bir yönetim kurulu üyesi olarak, ajansımızın bu tür çalışmalarına her zaman bizler de önder olmaya, öncülük etmeye çalışıyoruz ve destekliyoruz. Özellikle Trabzon ve TR90 bölgesindeki diğer illerimizin insan kaynaklarının önümüzdeki yüzyılın dijital gelişmelerine adapte olması hem yerelde hem de ulusal bazda önemli bir önceliğimizdir. İnşallah bu projeyle de bu alanda kapasitenin geliştirilmesi için el birliğiyle gayretli olacağız."

"Ülkemizin en önemli kaynağı insan"

Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri de uluslararası rekabetin artarak devam ettiği günümüzde küresel ekonomide söz sahibi olmak için yegane kaynağın insan olduğunu vurguladı.

Ülkenin en önemli kaynağının insan olduğunu ifade eden Yeniçeri, "Bizim ülke olarak ne bir petrolümüz ne bir altın madenimiz ne de başka böyle çok devasa kaynaklarımız var, insanımız var. Biz de bu günümüzün gereği koşullara, yenilikçi, inovasyon, küresel ekonominin bu dijitalleşen ihtiyaçlarına dönük insanımızı eğitmek, yönlendirmek noktasında elimizden gelen çabayı gerek ulusal bazda gerekse ajanslarımız eliyle yerine getirmeye çalışıyoruz." dedi.

"Bu projeyle ülkemiz ilk defa bir EaSI projesinden yararlanmış oldu"

"İnsanımızı eğitmek ve yönlendirmek noktasında elimizden gelen çabayı ajanslarımızın eliyle yerine getirmeye çalışıyoruz" diyen Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, "Bugün burada olmamızın sebebi olan yeteneklerin online olarak ve akıllı algoritmalar kullanılarak bilimsel ve nesnel ölçümü sağlayacak bir yazılımın geliştirilmesine yönelik olan bu projeyle DOKA ve KTÜ hem Trabzon'u hem de ülkemize fayda sağlayacak bir çalışmaya girişmiş oldu. Bu projeyle ülkemiz ilk defa bir EaSI projesinden yararlanmış oldu. İnsanın değer üretmeye dönük istihdam edilmesi bizim için kaçınılmaz" şeklinde konuştu.

DOKA'nın başarılı çalışmalarına işaret eden Yeniçeri, "Online Beceri Değerlendirme Projesi" hakkında da değerlendirmede bulundu.

"Bu projenin başka projelere de kapı açmasını temenni ediyorum"

Proje tanıtım toplantısında konuşan Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknik Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, şu ifadeleri kullandı: "Önemli olan bu çalışmanın çıktılarının Trabzon'a, KTÜ'ye ve ülkemize sağlayacağı katkıdır. Projede çalışan hocalarıma, DOKA'a ve destek verip katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu projenin başka projelere de kapı açmasını temenni ediyorum"

Hayata geçirilen projenin önemine değinen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, "Proje online olarak beceri değerlendirme projesi. Biz iki hafta önce Brezilya'da Dünya Ticaret Odaları Genel Kurulunda, sunulan projelere baktığımızda eğitim dalında bu tarz bir proje birinci oldu. Artık dünyada beceriye dayalı ölçümlerle yapılan projelerle istihdama geçme konusunun ne kadar önemli olduğunun tüm dünya farkında. Biz de bunun farkındayız" diye konuştu.

"Projenin istihdam piyasasına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz"

Yapılan projenin doğrudan istihdam piyasasını Türkiye çapında etkileyecek bir proje olduğunu belirten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Onur Adıyaman, "Tüm Türkiye'de istihdam piyasasına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Projenin asıl amacı düşük vasıflı ya da düşük beceri sahibi yetişkinlerin istihdam piyasasına kazandırılması. Belki de istihdam piyasasının en önemli sorunlarından biri olan bu soruna parmak basmak istiyoruz. Bu kapsamda bir yapay zeka online bir sistem oluşturacağız. Bu hem başta İŞKUR olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına hem de tüm özel sektördeki kuruluşlara hitap eden bir proje olacak. Bu düşük vasıflı işçilerin okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve dijital okuryazarlık olarak üç ana başlıkta toplayarak bu projeyi hem eğitimlerle hem de online sistemlerle geliştirmek istiyoruz" dedi.

Programda, AB Komisyonu Program Yöneticisi Alexia Samuel, açılış konuşmalarının ardından projeye ilişkin sunum gerçekleştirildi.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024