SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Bakan Kacır, Kadınlar Dokuyor Atölyesini Ziyaret Etti
DOKA’dan Bölgeye 35 Milyon TL’lik AB Fonu
Bakan Kacır, Giresun Sosyal Girişimcilik Merkezi’ni Ziyaret Etti
Bakan Yardımcısı İnan, Ordu’da İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi
2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön Başvuru Dönemi Uzatıldı"
23 Mart2015
Kruvaziyerin Yeni Heyecanı Doğu Karadeniz Oldu

Doğu Karadeniz, kruvaziyer turizminde büyük heyecan yarattı. Özellikle batılı kruvaziyer turistleri için Doğu Karadeniz, Norveç’in fiyortları, Alaska’nın buz dağlarından daha cazip ve heyecan yarattığı belirtiliyor. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası, “Cruise Shipping Miami” fuarında Karadeniz’e seferleri olmayan şirketleri davet ettiklerini ve bölge hakkında bilgilendirmede bulunduklarını kaydetti.

BATILI TÜRİSTLER İÇİN DOĞU KARADENİZ HEYECAN YARATIYOR

Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD’nin Florida Eyaleti Miami kentinde bir araya gelen Kruvaziyer turizmi toplantısında Doğu Karadeniz Bölgesi büyük heyecan yarattı.

Doğu Karadeniz Kruvaziyer Platformu kurucu Başkanlığını yürüten Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu, 17-20 tarihleri arasında Miami’de dünya kruvaziyer turizminin toplandığını kaydetti. Hacısalihoğlu, kruvaziyer turizminde yeni bir destinasyon olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tanıtımının yapıldığını ifade ederek, “Kruvaziyer turizminde Doğ Karadeniz rotası büyük bir heyecan yaratıyor. Bu rotanın daha büyük tanıtımlara ihtiyacı var. Tanıtım arttıkça bölgeye gelen kruvaziyer gemi ve turist sayıları da hazla artıyor.” dedi.

Fuar hakkında yaptığı değerlendirmede Başkan Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz’in yeni bir destinasyon olmasının büyük bir avantaj olduğunu değerlendirmesinde bulundu. Kruvaziyer turizminde dünyada yeni destinasyonlar arayışının sürdüğünü ifade den Hacısalihoğlu şöyle konuştu: “Kruvaziyer turizminde yolcuların büyük bir çoğunluğu Amerikan vatandaşları oluşturuyor. Bunu Almanlar ikinci sırada takip ediyor. Bugüne kadar bilinen kruvaziyer destinasyonları batılı turistler tarafından çok sık tüketildi. Artık Karayip adaları, Norveç’in fiyortları bu müşteri potansiyeli için çok cazip değil. Bu tıkanıklığa yeni rotalar eklenmesi için düzenlenen Miami fuarında Doğu Karadeniz Bölgesi büyük heyecan yaratıyor. Bu havzada bulunan 7 ülke, 7 kültür. Ve bu havzadaki kurulan medeniyetler ve uygarlıkların izleri batılı turistlere büyük heyecan veriyor. Bölgede iklim kruvaziyer turizmi için oldukça üzün bir periyod sağlıyor. Mart ve Kasım aylarında bölgede kruvaziyer turları düzenlemek için çok uygun olduğu belirtiliyor. Bölgenin güvenli olması da artı bir değer olarak değerlendirilmektedir. Bu potansiyeli harekete geçiren ve bölgemize kazandıran Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkanına, Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım’a buradan teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

MEDCURİSE BİRLİĞİ DESTEK VERİYOR

Hacısalihoğlu, Miami fuarında Medcruise Kruvaziyer Birliği eski Yönetim Kurulu Başkanı Stavros Hatzakos’ın ile bir toplantı yapıldığını söyledi. Hatzokos’ın Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yüksek bir potansiyeli bulunduğuna işaret ederek bölgenin kruvaziyer turizmine büyük katkı ve destek sağlayacağını dile getirdiğini aktardı. Hacısalihoğlu yapılan görüşmede, bölgede düzenlenecek olan kruvaziyer günleri etkinliğinin önümüzdeki sonbahar mevsiminde yapılmasında ilke kararına varıldığını, çalışmaların bu yönde sürdürülmesinde hemfikir olduğunu kaydetti.

Medcruise Kruvaziyer Birliği Eski Başkanı Stavros Hatzakos ile yapılan toplantıda, Başkan M.Suat Hacısalihoğlu’nun yanı sıra Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan İlarslan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Genel Sekreter Yardımcısı Vahit Ketboğa, Planlama Birim Başkanı Onur Adıyaman, Uzman İsmail Aslaner katıldılar.

DOĞU KARADENİZ KURUVAZİYERDE BÜYÜK BİR GELECEĞE SAHİP

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, kruvaziyer turizminde bölgenin yeni ama hızlı büyümekte olduğunu söyledi. Kaldırım, kruvaziyer turizminde dünyanın yeni rotalar belirlemeye çalıştığını belirterek bu rotalar arasına Doğu Karadeniz’i kabul ettirdiklerini söyledi. Kaldırım, “ Kruvaziyer sektöründe ileri ülkelerin sahip olduğu altyapıları Doğu Karadeniz bölgesinde de oluşturulması gerekiyor. Öncelikle limanlarımız kruvaziyer turizmi için iyileştirilerek daha uygun koşullar sağlanmalıdır. Çünkü dünyadan bu bölgeye daha çok kruvaziyer gemisi ve turist gelmek istiyor. Altyapının hazırlanmasına paralel Doğu Karadeniz Havzasındaki turizm daha da gelişecektir. Bugün ABD ve Avrupalı kruvaziyer turistleri geliyor ama yakın gelecekte farklı ülkeler bölgemize gelmek isteyeceklerdir. Doğu Karadeniz Kruvaziyer turizminde büyük bir geleceği bulunmaktadır. “şeklînde konuştu.

TÜRKİYE KURUVAZİYER BİRLİĞİ

Türkiye Kruvaziyer Birliği Başkanı Ekrem Demirtaş Miami’de düzenlenmekte olan kruvaziyer fuarının Türkiye’nin kruvaziyer sektöründe tanıtımı için büyük bir fırsat sunduğunu belirtti. İzmir’in bu fuara katılarak 10 yılın sonunda bugünkü seviyeyi yakaladığını, Türkiye’yi kruvaziyer destinasyonlarına dahil ettiklerini aktardı. Doğu Karadeniz’in Türkiye’nin çok büyük şansı olduğunu ifade eden Demirtaş,” Trabzon ile Doğu Karadeniz Büyük bir şans yakaladı. Aynı zamanda Karadeniz Havzasındaki diğer ülkelerin katılımı ile bu potansiyel daha da artacaktır.” şeklinde konuştu.

YENİ SEZON HAMBURG ADLI GEMİ İLE AÇILDI

Öte yandan, Doğu Karadeniz’e ilk kruvaziyer gemisi de bugün geldi. 250 metre uzunluğundaki Hamburg adlı gemi çoğunluğu Alman vatandaşı olan 265 yolcusuyla Trabzon’a demirledi.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
13
Cts
Nis2024