SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
26 Mayıs2015
Körfez Ülkeleri Trabzon’u Tercih Etti

Körfez Ülkeleri İşbirliği İş Forumu Başkanı Dr. Shehab Ahmed Alazazi Türkiye’de ilk işbirliği protokolünü Trabzon ile gerçekleştirdi. DOKA ve TTSO’nun davetlisi olarak Trabzon’a gelen Alazazi iki günlük programın ardından çok beğendiği Trabzon ile birçok alanda işbirliği gerçekleştirmek için protokol imzaladı. Alazari, İslam ve Ekonomi Üniversitesi, İslam bankası, 5 yıldızlı otel ve hastane gibi Arap şehri oluşturacak büyük projeler düşündüğünü söyledi. Merkezi Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad olan Körfez Ülkeleri İş Birliği İş Forumuna Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Umman, Bahreyn’in üye olduğunu Yemen’in de üyelik başvurusunda bulunduğunu aktardı.

TTSO BAŞKANI M.SUAT HACISALİHOĞLU

Karşılıklı bir işbirliği protokolü yapıldığını vurgulayan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası başkanı M.Suat Hacısalihoğlu gerek endüstriyel gerekse turizm, sağlık, eğitim ve kültürel konularda Trabzon ile yatırımların aktif hale getirilmesini sağlamak amacını taşıdığını aktardı. Bölgemizdeki yatırımların aktif hale getirilmesi, daha fazla Körfez ülkelerinden yatırımcıların çekilmesi konusunda işbirliği yapıldığını dile getirdi. Dün ve bugün Trabzon’un tanıtımı konusunda uygulanan programın ardından projeler konusunda da kendisine bilgi verildiğini bildirdi. Hacısalihoğlu, “İnanıyoruz ki bu bilgiler doğrultusunda şehrimize önemli yatırımlar getirecektir. Protokolün Trabzon’a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

DOKA GENEL SEKRETERİ ÇETİN OKTAY KALDIRIM

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Körfez Ülkeleri İşbirliği İş Forumu Başkanı Dr. Shehab Ahmet Alazari’nin çok başarılı bir kariyeri bulunduğunu ifade etti. Çok sayıda üyesi olan altı ülkeyi kapsayan bir forumun başkanlığını yaptığını kaydeden Kaldırım Türkiye’yi çok sevdiğini ve kitap yazdığını anımsattı. Protokolde nelerin yapılacağının yazıldığını ancak zamanla protokolün ihtiyaçlara göre yenileneceğini vurguladı. Kaldırım, “ Bu bir kapıdır ve bize bir kapı açılmıştır. Körfez ülkelerinin yanı sıra ulaşamadığımız diğer Arap ülkelerine forum aracılığı ile ulaşılacaktır. Başta Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin Arapları çekmek için yaptıkları birçok proje hakkında bize bilgilendirmede bulundu. Çin’de Arapların içerisinde okulu, üniversitesi ve camisi olan bir kent kurduklarını aktardı. Bu bakımdan gerek özel sektör gerekse kamu sektörü için bu tür gelişmeler doğrultusunda danışmanlık hizmeti çok önemlidir. Karşılıklı yapılacak konferanslar, fuarlar, işbirlikleri, ticari görüşmeler önemli hale geldi. Bu çalışmalar önemli kapıları açacaktır. Trabzon’un attığı adımlar birçok ilimizden takdirle karşılamaktadır. Sayın Alazari’nin çok güzel projeleri var. Körfez Ülkeleri İslam Ekonomi Üniversitesi, Merkezi İstanbul’da olacak olan İslam Bankası, Trabzon’a 5 yıldızlı otel, hastane kurma düşüncesi var” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ İŞ FORUMU BAŞKANI SHEHAB AHMED ALAZAZİ

Protokolün tüm Körfez ülkelerini kapsadığını ifade eden İş Forumu Başkanı Dr. Shehap Ahmed Alazazi kısa vadede başarı beklemenin yanlış olduğunu ifade ederek orta ve uzun vade de çok önemli projelerin hayata geçeceğini aktardı. Alazazi, “ Körfez ülkelerinden altı ülkeyi temsil eden bir protokol taraflara hayırlı uğurlu olsun. Yavaş yavaş aramızdaki işbirliğini ciddi bir şekilde geliştirerek her bölge için hayırlı işlere imza atmak istiyoruz. İş Forumu olarak Türkiye’deki ilk anlaşmayı yaptık. Birçok talep gelmesine karşın İstanbul’da dahi bu protokolü yapmadık. Trabzon’u tercih ettik. Diğer ticaret ve sanayi odalarına bu protokol örnek olacaktır. Bu şuanda burada olmaktan ve bu insanlarla protokol imzalamaktan çok mutluyum. Çünkü Sayın Hacısalihoğlu ve Kaldırım beni çağırdı. Normalde Trabzon hakkında fazla bilgimiz yoktu ama buraya geldik ve Trabzon’u çok sevdik. İnşallah başarılı bir işbirliği yapacağız. ”şeklinde konuştu.

ŞAMPİYONLUK PASTASI KESİLDİ

Protokolün imzalanmasının ardından Trabzon’da üretilen tatlılardan ikram yapıldı. Ardından 1461 Trabzonspor’un Başkanlığını yürüten TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Bülbül ile birinci lige yükselen takımın şampiyonluğu pasta kesilerek kutlandı.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024