SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
06 Nisan2015
JETRO Bölgemizi Ziyaret Etti

Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Toshihiro Nakajima ve Direktör Yardımcısı Junko Hirota bölgemizi ziyaret etti.

Trabzon, Rize ve Artvin’de bölgemizin dış ticaret potansiyeli, lojistik potansiyeli, öne çıkan imalat sanayi ve tarım ürünleri ile ilgili kamu kurumları, STK ve özel sektör temsilcilerine ziyaretler yapılarak bölgenin yatırım potansiyeli hakkında JETRO yetkililerine geniş kapsamlı bilgi verildi.

Yapılan görüşmelere Trabzon YDO Koordinatörü Kemal Akpınar, Trabzon YDO Uzmanı Murat Karaca, Tanıtım Teşvik ve İşbirliği Uzmanı Nuray Efendioğlu, Rize Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fatih Özdemir, Rize Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Serkan Atabaş, Artvin Yatırım Destek Ofisi Berna Kiriş Turna, JICA Kırsal Kalkınma Uzmanı Kiyoka Masanobu ve Yardımcısı Minami Yamuguchı katıldı.

Trabzon ziyaretleri kapsamında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği ile Trabzon’un mevcut dış ticaret potansiyeli, Japonya’ya bölgemizden yapılan ithalat ve ihracat ürünleri ve değerleri, ihraç potansiyeli olan tarımsal ürünler hakkında görüşmeler gerçekleştirildi. Ayrıca Doğu Karadeniz Bölgesi’nin lojistik üssü işlevine sahip olması sebebiyle özellikle Rusya, Orta Asya ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne lojistik avantaja sahip olan Trabzon ve Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin yatırımcılar açısından sahip olduğu potansiyeli yapılan ziyarette masaya yatırıldı. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, uzun yıllardan beri Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile bölgemizde işbirliklerinin başarılı bir şekilde devam etmekte olduğunu vurgulayarak bölgemizin Japon iş adamları ile işbirliği yapmağa hazır olduğunu ve Japon Dış Ticaret Teşkilatı (JETRO) aracılığı ile bölgemizin dış ticaret potansiyellerinin daha da arttırılabileceği belirtti. Ayrıca Trabzon’u 2023 Vizyon projeleri kapsamında uygulamasına başlanmış olan Doğu Karadeniz Endüstri Ve Yatırım Adası Projesi, Biyo-inovasyon Merkezi, bölgemizde yaz turizminin potansiyeli ve çeşitliliğini artıracak, kış turizmini canlandıracak olan Yeşil Yol Koridoru projeleri hakkında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu tarafından JETRO yetkilerine ayrıntılı bilgilendirme yapıldı.

Orta ve yüksek teknolojik ürünlerin imalat yatırımlarının yapılması planlanan Trabzon Yatırım Adası’na Japon işadamlarını davet eden Hacısalihoğlu tarafından Japon işadamlarının yatırımları için her türlü kolaylığın sağlanacağı belirtildi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan tarafından ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nden şu anda Japonya’ya sadece işlenmiş fındık ve deniz salyangozu ihracatı yapıldığı belirtilirken, Japonya’ya Bölgeden yapılan ihracatın daha da çeşitlendirilerek arttırılmasına çaba göstereceklerini ifade edildi.

Gürdoğan, önümüzdeki dönemde Türkiye ile Japonya arasında yapılacak olan Serbest Ticaret Anlaşması ile ikili ticaretin daha üst noktalara ulaşacağını, çok istikrarlı bir pazar olan Japonya’nın ihracatçılar açısından önemli potansiyeller ihtiva ettiğinin altını çizerek, JETRO yetkililerine Bölgenin ihracat potansiyelinin arttırılması konusunda yaptıkları çalışmalar ile 2023 yılı ihracat stratejisi hakkında bilgi verdi. Japon iş adamlarına Trabzon ve hinterlandı Doğu Karadeniz Bölgesi illeri potansiyellerinin tanıtımı amacıyla DKİB ve JETRO işbirliğinde bir alım heyeti iş forumu organizasyonu düzenlenmesini talep eden Gürdoğan, bu konuda JETRO ile her türlü işbirliğine hazır olduklarını kaydetti.

Trabzon’da yöresel ürünlerinin imalatı, satışı ve kadın girişimcilere meslek kazandırmak üzere meslek eğitimlerinin gerçekleştirildiği Alacahan Konağı ziyaretinde Alacahan Konağı’nın operasyon süreçleri hakkında JETRO yetkililerine bilgilendirme yapıldı. HIS Japon Turizm Seyahat Acentesiyle yapılan işbirliği sayesinde bölgemize çekilmeye çalışılan Japon turistlerin destinasyonuna bu konağın da eklenmesi gerektiğini belirten JETRO yetkilileri bu konuda HIS’le yapılabilecek çalışmalara destek olacaklarını belirttiler.

Alport Liman İşletmeleri A.Ş. ziyaretinde ise limanın dış ticaret ve dahili ticaret potansiyeli, elleçleme kapasitesi, gerçekleşen elleçleme miktarı, Trabzon’un sahip olduğu lojistik potansiyeli, Trabzon’unun her yıl artan dış ticaret potansiyelinin limana sağlamış olduğu katkı ve son yıllarda limanlarına gelen her sene hızla artan kruvaziyer gemileri hakkında görüşüldü.

İran Başkonsolosluğu Yardımcısı ve Ticaret Müşaviri Ali Tarhani ile bölgemizin İran’la yaptığı dış ticareti, İran’ın Rusya, Orta Asya, Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleriyle yapmayı planladığı dış ticareti bölgenin gelişmekte olan lojistik altyapısı projeleri kapsamında Trabzon Limanı üzerinden yapmayı planladığını konuları görüşüldü.

Trabzon’da öne çıkan işletmeler kapsamında fındık işleme, kamyon ve tır yedek parça imalatı, yöresel ürün olan Sürmene Bıçağı imalatı firmaları JETRO yetkilileri ile birlikte ziyaret edilerek bu firmalarda üretilen ürünlerin üretim, tedarik ve kalite süreçleri, mevcut ihracat ve olası ihracat potansiyelleri ilgili firma yetkilileri tarafından JETRO yetkililerine bilgilendirme yapıldı.

Bölgemizin en büyük Organize Sanayi Bölgesi konumundaki Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ziyaret edilerek OSB’de faaliyet gösteren sektörler, firmalar, OSB’nin Trabzon sanayisine ve ihracatına katkısı, Müdürlüğün faaliyetleri hakkında JETRO yetkilileri OSB Bölge Müdür Hakkı Yazıcı tarafından bilgilendirildi.

Trabzon’da tarihi öneme sahip ve Ajansımızın tarafından Turizm Mali Destek Programı ile fonlanarak restorasyonu yapılmış bölgede kaliteli hizmet veren restorana dönüştürülmüş Memişağa Konağı’na ziyaret gerçekleştirilerek konak JETRO yetkilerine tanıtıldı.

Japon Dış Ticaret Teşkilatı yetkilileri Toshihiro Nakajima ve Junko Hirota’nın Rize ziyareti esnasında ise Rize YDO Koordinatörü Fatih Özdemir ve JICA uzmanları Kiyoka Masanobu ve Minami Yamuguchı eşliğinde Rize’de bir takım ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirildi. Temel amacı Japonya’ya satılabilecek Rize’deki ürünler üzerinde incelemelerde bulunmak olan ziyaret kapsamında Rize bezi, anzer balı ve Türk beyaz çayı hakkında bilgi almak ve ticaret potansiyelini, algılamak üzere ilgili firma ve kurumlar ile görüşmeler gerçekleştirildi.

JETRO yetkilileri ile gerçekleştirilen bölgemiz ziyaretlerini son ayağında ise Hopa Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında JETRO, Macahel Arıcılık A.Ş, DOKA Artvin Yatırım Destek Ofisi yetkililerinin katılımıyla Artvin’den dış ticareti yapılabilecek ticari ürünler kapsamlı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Borçka/ Macahel Balı konusunda sunum yapılırken, bu ürünün ihracatının yapılabileceği ve bu konuda ilgili çalışmaların yürütülmesi konusunda değerlendirmeler yapıldı. Bunun yanı sıra yöremize has Hemşin Koyunu, Laz Böreği, Hopa Hamsisi gibi ürünlerin bu yöreye has markalaşması halinde ihracatı konusunda önemli adımların atılabileceği hususu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Okan Poyraz tarafından dile getirildi.

Ziyareti gerçekleştiren JETRO Genel Müdür Yardımcısı Toshihiro Nakajıma ile Direktör Yardımcısı Junko Hırota bölgeye ilk ziyareti gerçekleştirmiş olduklarını belirterek, yürütülen bu incelemenin ardından bölge hakkında edinilen yatırım ortamı bilgisinin ve uygulanmakta olan lojistik, sanayi, inovasyon ve dış ticaret projeleriyle ilgili bilgilerin Japon iş adamları ile paylaşılacağını vurguladılar. JETRO heyeti, Doğu Karadeniz’i Japon iş adamlarına tanıtacaklarını, amaçlarının bölgenin dış ticaretini artırmak olduğunu, dış ticarete konu olan birçok tarım ürününün bölgede bulunduğunu belirterek özellikle fındık, çay, bal, mantar ve bölgedeki diğer yerel ve doğal ürünlere Japonların ilgi gösterebileceklerini belirtti. JETRO uzmanları son olarak bölgede özellikle lojistik, tarım ve turizm başlıklarında önemli işbirlikleri yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
14
Paz
Tem2024