SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Mavi Ekonomi Doğu Karadeniz’e Güç Katacak
Anadolu Girişimciliği’ Güçlenecek
SOGEP Projeleri İstihdama Katkı Sağlayacak
Ahşap İşlemeciliği Kooperatifleşme İle Güçlenecek
Bölgesel Kalkınma Dergisi'nin 2. Sayısı Yayımlandı
08 Mart2016
Gate for Women Projesi’nin İlk Yönetim Toplantısı Yapıldı

Kadınların işgücüne katılımlarının teşvik edilmesi ve kadın istihdamının artırılmasına yönelik "Hazır Giyim İmalatına Yönelik Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Operasyonu Projesi" hayata geçiyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin her sektörde gelişmesi adına Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından yürütülen Gate for Women Projesi ile Giresun ve Ordu illerindeki kadın işsizlerin istihdamlarının artırılması hedefleniyor.

Ajansın uygulamaya geçen ilk IPA IKG projesi olan “Gate for Women" projesinin 1. Aylık Yönetim Toplantısı 07 Mart 2016 tarihinde Ordu’da yapıldı.

Toplantıya, AB Delegasyonu, IKG Program Otoritesi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı, DOKA ve projenin yerel paydaşları katılım sağladı. Toplantıda, projeye ilişkin başlangıç raporu, proje ana faaliyetleriyle ilgili görüş ve öneriler paylaşılarak, Gate for Women? projesi ile Doğu Karadeniz Bölgesi tekstil sektörünün geleceğine yönelik sektör stratejisi belirlemek için görüş alışverişinde bulunuldu.

Avrupa Birliği Delegasyonu tarafından kabul edilen proje ile son yıllarda Giresun ve Ordu illerinde dikkat çekici düzeyde büyüme kaydeden hazır giyim imalat sektörüne kalifiye iş gücü yetiştirilmesi amaçlanıyor. Hazır giyim imalatının tüm aşamalarını ele alan sürdürülebilir bir mesleki eğitim merkezinin Giresun-Merkez ve Ordu-Fatsa’da kurulması, hazır giyim imalatı konusunda mesleki eğitime sahip girişimci kadınlara danışmanlık ve yönlendirme niteliğinde İş Danışma Hizmetleri sağlanması, dünyada başarılı örnekleri olan ve Türkiye’de ilk olma özelliği gösterecek Hazır Giyim İmalatı Web-Tabanlı Mesleki Eğitim Aracının hizmete sunulması, mesleki eğitim alan kadın işsizler ile hazır giyim sanayi arasında iş bağlantılarının kurulması, Giresun ve Ordu illerinde hazır giyim sanayinin yan sanayi ihtiyaçlarının analiz edilmesi ve kurulan mesleki eğitim merkezinin, sektörün illerdeki gelişim potansiyeli ve ihtiyaçları doğrultusunda rotasını belirleyen bir Stratejik Plan hazırlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında ayrıca Giresun-Merkez ve Ordu-Fatsa’da hazır giyim imalatı ve tasarımı üzerine kurulması planlanan 2 adet eğitim merkezi ile toplamda en az 300 kadına tekstil ve tasarım, 400 kadına da girişimcilik konularında ek iş imkânı sağlanması öngörülüyor.

Projenin ortakları arasında Ordu Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Ordu TSO, Fatsa TSO ve Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü yer alıyor.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
28
Per
Eyl2023