SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
09 Mart2017
Dünya Kadınlar Günü Fotoğraf Sergisi Ordu’da Başladı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından yürütülen GATE Projesi kapsamında Dünya Kadınlar Günü Fotoğraf Sergisi açıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi’nin sözleşme makamı olduğu Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Operasyonu (GATE Projesi) kapsamında düzenlenen “Dünya Kadınlar Günü Fotoğraf Sergisi” Ordu’da başladı.

İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı altında geliştirilen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen GATE Projesi’nin “İşte Kadın” başlıklı fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerin sergilendiği serginin açılışı Ordu Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı.

Serginin açılış davetine Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu İŞKUR Müdürü İsa Kaymak, Ordu Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı ve GATE Projesi Kıdemli Program Yöneticisi Vekili Mehmet Bozdoğan ile GATE Projesi kapsamında eğitim alan kadınlar katıldılar.

Açılışta konuşan GATE Projesi Takım Lideri Michael Chambers, sergideki fotoğrafların kendilerine, ailelerine ve topluma katkı sağlayan kadınlara tanıklık ettiğini belirterek bu sayede kadının iş hayatındaki öneminin daha da iyi anlaşılmasını umut ettiklerini ifade etti.

Serginin açılış konuşmasını yapan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan ise, GATE Projesi ile Ordu ve Giresun’daki 300 kadına mesleki eğitim, 400 kadına ise girişimcilik eğitimi sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak bölgede kadın istihdamına verdikleri öneme dikkat çeken Bozdoğan, “Proje kapsamında 80 kadının mesleki eğitimi tamamlandı. Bu ay içerisinde 220 kadın daha hazır giyim üretimi, moda tasarımı ve kalıp çıkarma eğitimlerine, 100 kadın da girişimcilik eğitimlerine başlayacak” dedi.

5227 fotoğraf arasından seçilen 40 eserin sergilendiği sergiyi gezen katılımcılar, İşte Kadın Fotoğraf Yarışması’nın seçici kurul üyelerinden fotoğraf sanatçısı Atilla Alp Bölükbaşı’ndan fotoğraflarla ilgili bilgi aldılar.

Her gün saat 09.00–17.00 arasında ziyaret edilebilecek olan sergi, 18 Mart 2017 Pazar gününe kadar devam edecek.

GATE Projesi bölgeye nitelikli işgücü kazandırıyor

Avrupa Birliği - Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği kapsamında İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı altında geliştirilen ve Ocak 2016’da uygulanmaya başlanan GATE Projesi ile kadınların işgücüne katılımlarının teşvik edilmesi ve kadınlar için sürdürülebilir bir istihdam mekanizması oluşturulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda proje süresince Giresun ve Ordu illerinde 200 kadına hazır giyim üretimi, 50 kadına kalıp çıkarma, 50 kadına ise moda tasarım becerileri kazandırılması hedefleniyor. 80 kadının hazır giyim üretimi ve aşamaları konusunda eğitimlerini tamamladığı ilk grubun ardından ikinci grup eğitimler 20 Mart 2017 tarihinde başlayacak.

Proje kapsamında hazır giyim sektörüne yönelik eğitimlerin yanı sıra 400 kadına da girişimcilik eğitimleri ve iş danışmanlık hizmetleri sunulması hedefleniyor. Bu çerçevede eğitimlere başvuran ve iş fikirlerini sunan yaklaşık 100 kadının eğitimleri de 9 Mart 2017’de başlayacak.

Projede ayrıca hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren ve bölgede yerleşik işletmelerin insan kaynakları ve markalaşma kapasitelerinin artırılmasına yönelik firma analizleri, işbirliği ağları oluşturulması çalışmaları yürütülüyor. Bu çalışmalar sonucunda elde edilecek veriler ışığında sektörün gelişimine yönelik bir stratejik plan hazırlanması da öngörülüyor.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi’nin sözleşme makamı olduğu GATE Projesi 2017 Eylül ayında tamamlanacak.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024