SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
16 Nisan2015
DOKA’dan Ar-Ge ‘ye destek

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı arasında Ar-Ge ve İnovasyonu hedef alan eğitim protokolü imzalandı.

Teknik destek kapsamında yapılan protokol TTSO Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ile DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım imzaladı. Başkan M.Suat Hacısalihoğlu Doğu Karadeniz Bölgesi ve ülkemizde teknoloji üretimlerini geliştirmek için Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri sürdürüldüğünü söyledi. TTSO’nun Teknokent bünyesinde kurulan merkezinde yetiştirilen mühendislerin geleceğe dönük olarak bölge ve ülkenin Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında etkin görev alacağını kaydetti.

Hacısalihoğlu, “Diğer taraftan ise Teknokent bünyesinde kurulmakta olan İnovasyon merkezinde de yetişmiş insan gücü hazırlanmaktadır. Ar-Ge ve inovasyon da öncelikle insan faktörü çok önemlidir. Bu bakımdan Karadeniz Teknik Üniversitesindeki mühendislerin bu birimimizde eğitimlerini tamamlayarak gerek bu projelerde gerekse geleceğe dönük Ar-Ge ve İnovasyon projelerinde yer almaları konusunda bu eğitimler yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı başta Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyelerine, Genel Sekreterimiz Sayın Çetin Oktay Kaldırım’a ekibine teşekkür ediyoruz” dedi.

Trabzon Biyoteknoloj Merkezi’nin altyapısı, inşaat kısmı ve teknik donanımının önemli olduğunu ancak en önemli kısmının ise insan kaynağı olduğunu ifade eden Genel Sekreter Kaldırım, “ İnsan kaynağımızın yetiştirilmesi ve yüksek kapasiteye ulaştırılması yanı sıra teknik bilgi ve donanım ile güçlendirilmesi gerçekten çok önemlidi” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Ar-Ge ve İnovasyon için müthiş bir gayret olduğunu kaydeden Genel Sekreter Kaldırım, şöyle konuştu: “ Gelecekte Türkiye’nin çok önem verdiği Ar-Ge, teknolojik yüksek ürünlerin üretilmesi ve İhracata dayalı sektörlerin geliştirilmesi çok önem taşımaktadır. Özellikle niş alanlara yönelerek yenilikçi ürünlerin çıkarılarak bunların markalaştırılması önemlidir. Dolayısıyla 10. Kalkınma planında ve DOKAP Eylem Planında Sayın Başbakanımızın açıkladığı dönüşüm programlarına hem de bizim bu yıl yürürlüğe giren bölge planımıza baktığımız zaman hem ulusal hem de bölgesel düzeyde en önemli konunun Ar-Ge, inovasyon ve katma değeri yüksek ürünler olduğunu görmekteyiz. Bu kapasitenin artırılması ve insan kaynağının geliştirilmesi önem kazanmıştır”

Genel Sekreter Kaldırım, DOKA Yönetim Kurulunun son toplantısında Trabzon’da kurulacak olan Biyoteknoloji Merkezi’nin sunumunun yapıldığını anımsatarak, “ Bu projeye DOKA bir destek sağlıyor. Kalkınma Bakanlığına sunulan ayrı bir destek yine bu projeye kazandırılacak. Ayrıca TOBB ile yapılan protokol kapsamında projeye önemli bir destek sağlanmıştır. Bu merkez için oluşturulmuş bir insan kaynağı havuzu var. Bu havuzun sürekli sürdürülebilir olması ve yeni insan kaynaklarının oluşturularak eklemlenmesi bu proje ve ülkemiz için çok önemlidir. Çok memnun olduğum bir başka konuda hazırlanan bu çalışmaların gerek eylem planlarında, gerek bölgesel ve ulusal belgelerde bire bir yer almış olmasın Trabzon Ticaret ve sanayi Odası’nın yaptığı çalışmaların ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır” sözlerine yer verdi.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
17
Pts
Haz2024