SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
04 Mart2016
DOKA Dortmund Trabzon Günlerine Katıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Vakfı ve Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Westfalenhallen’de gerçekleştirilen etkinliklerin açılış törenine katılan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) açtığı stant ve yaptığı tanıtım büyük beğeni topladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Vakfı ve Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlen Her Yönüyle Trabzon Etkinliklerini başarı ile gerçekleştiren Trabzon heyeti yurda döndü.

Westfalenhallen’de 24-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlikler ile Trabzon’un, kültürünü, sanatını, sporunu, tarihini ve sosyal yaşamının Avrupa’da tanıtıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu beraberinde Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Trabzon Valisi Abdil Celil Öze ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile birlikte standımızı ziyaret etti. Bakan Soylu, DOKA’nın Bölge için yaptığı çalışmalardan övgü ile bahsederek, Genel Sekreterimiz Çetin Oktay Kaldırım’ı ve ekibini yaptıkları başarılı çalışmalardan dolayı taktir etti. Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’da standımızı ziyaret ederek, Ajansın yaptığı projelerin Bölgeye güç kattığını söyleyerek, başarılar diledi.

Bakan Soylu, açılışta yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun organizasyon nedeniyle selamlarını ilettiklerini söyledi.

Trabzon’un kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin şehri olduğunu ifade eden Soylu, "Kimi ülkeler vardır, Kanuni’leri ve Fatih’leri yoktur. Allah’a şükür şehrimizin Kanuni’si de Fatihi de var. Sorumluluğumuzu ve yükümlülüğümüzü biliyoruz. Bu şehrin ne anlama geldiğini, neyi hissettirdiğini biliyoruz. O nedenle bu etkinlikle bizi bütünleştiren çok değerli eski bakanımız Faruk Nafiz Özak’a ve emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Türkiye sadece 780 bin kilometrekareden teşekkül bir ülke değildir. Trabzon da sadece kendi içinde nüfusunun yaşadığı bir şehir değildir. Biz büyük bir medeniyetin insanlarıyız" diye konuştu.

"Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir"

Dünün Türkiye’sini bildiklerini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

"Bizi bir şekilde pranga altına almak isteyenlere karşı ülkemizi zenginleştirmek ve büyütmek, kendi medeniyetimizi dünyaya anlatabilmek için güçlü bir Türkiye’yi ifade etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bugünlerde zor ve sıkıntılı günler yaşadığımızı biliyoruz. Bir taraftan güneydoğuda daha henüz 1 Kasım seçimleri üzerinden 4 ay geçmemişken demokrasinin oluşturduğu sonucu ortadan kaldırmak için, ülkenin birliğini ve beraberliğini, istikrarını ortadan kaldırmak için hangi tür oyunların olduğunu biliyoruz. Biz burada birliği, beraberliği ve barışı anlatmak için Türkiye’den buraya geldik. Hiç endişeniz olmasın. 365 gününün planını yapamayan Türkiye, Allah’a şükürler olsun ki bugün 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyan ülke oldu. Bunun siyaseti yok. Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir. Hep beraber görüyoruz."

"21. yüzyılı insanlığın barışı ve kardeşliği kurtaracak"

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek, Trabzon’un ilk kez bu kadar kapsamlı bir etkinliği yurt dışında gerçekleştirmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Dortmund ve Trabzon’un benzerlikleri olan iki kardeş şehir olduğuna işaret eden Hamzaçebi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İki şehir de spor kenti. Bu akşamki beraberliğin burada kalmamasını, büyüyerek devam etmesi gerekiyor. 21. yüzyılda kentlerin yarışında Dortmund ve Trabzon el ele yürümelidir. Bizim kültürümüzde gurbet diye güzel bir kavram vardır. Bir dönem köyden kente göçün ifadesi olmuş, daha sonra ise Avrupa’ya gidilen yerler daima para kazanılacak ondan sonra memlekete dönülecek yerler olarak görülmüştür. Ancak vatandaşlarımız bu kavramı zaman içinde değiştirdiler ve gittikleri yerlere yerleşerek oraları da kendi memleketleri gibi sevdiler. 21. yüzyılı insanlığın bu barışı ve kardeşliği kurtaracaktır. Bu gecenin sadece Almanya’da yaşayan Trabzonlulara ait olmamasını, Alman kardeşlerimize de ait olmasını diliyorum."

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da bir süre önce Sultanahmet’te meydana gelen patlamada hayatını kaybeden Alman turistlerin olduğunu anımsatarak, "Terör saldırılarında yitirdiğimiz tüm insanların anısını yüreğimizde taşıyarak biz millet olarak terörün hepsine karşıyız. Dünya’da insanlığın dili, dini ve mezhebi ne olursa olsun barış ve kardeşlikten yanayız. Bu anlamda düzenlenen bu organizasyonda bunun en iyi göstergesi. Kardeş şehrimizle yaptığımız bu etkinliğin daha nice seneler devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

Dortmund Belediye Başkanı Ullrich Sierau ise Dortmund’un bu organizasyon için seçilmesinin kendisini gururlandırdığını ve şehri onurlandırdığını belirtti.

İki kentin 2014 yılından itibaren kardeş şehir olduğunu anımsatan Sierau, "Eminim buradaki fuar günleri Trabzon’dan gelen renklerle şehrimizde ışık saçacaktır. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Özellikle yıllardır Trabzon veDortmund arasında kardeş şehir için çaba sarf eden insanlara teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki Trabzon’un renkleri birçok misafiri çekecek ve etkileyecektir" ifadelerini kullandı.

Etkinliğe; Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Salih Cora, Haluk Pekşen, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa, Trabzon Vakfı Başkanı Bilgin Aygül, Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı Salih Altınışık, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ile çok sayıda davetli katıldı.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024