SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
25 Haziran2015
DOKA Desteği ve Kurumlar Arası İşbirliğiyle Şavşat Cittaslow Oldu

Cittaslow 2015 yılı Genel Kurulu, Evrensel EXPO 2015 Milano Fuarı Çerçevesinde 20 Haziran 2015 tarihinde İtalya’nın Abbiategrasso kentinde yapıldı.

Genel Kurul’a Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Şavşat Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Fatma Artar katılım sağladı.

Aday kentlere sertifikalarının verildiği ve üye ülkeleri temsil eden belediye başkanlarının konuşma yaptığı genel kurul da Türkiye’den aday kent Şavşat, Cittaslow belgesini almaya hak kazandı. Böylece Şavşat, Türkiye’de onuncu bölgemizde ise ikinci Cittaslow Kenti oldu. Şavşat, Türkiye’nin en doğusundaki ilk Cittaslow Kenti ünvanını da elde ederek adını dünyaya duyurmuş oldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) koordinasyonu ile 2014 yılında başlayan, Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ile Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında ve Şavşat Belediyesi Yazı İşleri Müdürü Filiz Özcan’ın takibinde yürütülen Artvin’in Şavşat İlçesi’nde uygulanmakta olan “Cittaslow Projesi” ile ilgili çalışmalar meyvelerini vermeye başladı.

Bu süreçte, Şavşat Kaymakamı ve Şavşat Belediye Başkanının başkanlığında, ilgili paydaş kurum yetkililerinin yer aldığı proje yürütme komisyonu oluşturuldu ve her paydaşa görev dağılımı yapıldı. Artvin Yatırım Destek Ofisi’nin de yer aldığı bu komisyon iki hafta arayla ilçede toplanarak, başvuru hazırlık sürecinde gelinen aşama değerlendirildi ve proje kapsamında gerçekleştirilmesi gereken kriterler üzerinde yoğunlaşıldı.

İlçede Cittaslow Projesinin uygulanmasına katkı sağlaması açısından ülkemizin ilk Cittaslow Kenti olan İzmir’in Seferihisar İlçesi’ne 12-14 Ekim 2014 tarihleri arasında Şavşat Kaymakamı Cemil Sarıoğlu ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk başkanlığında ve Artvin Yatırım Destek Ofisi’nin katılımıyla teknik bir inceleme ziyareti gerçekleştirildi ve Cittaslow projeleri yerinde incelendi. Ayrıca Seferihisar Belediye Başkanı ve Cittaslow Türkiye Koordinatörü Şavşat İlçesi’ne davet edildi.

Ardından, Seferihisar yetkilileri 01 Kasım 2014 tarihinde Şavşat’a bir inceleme ziyaretinde bulundu. İlçede yavaş güzergah olarak belirlenen turistik mekanlar ziyaret edildi, proje fikirleri üzerinde istişare edildi. İlgili güzergahta yapılan inceleme ve istişarelerin sonrasında ise yöre halkının proje hakkında bilgilendirilmesi ve Yavaş Şehir modelinin tanıtılarak halka benimsetilmesi amacıyla Cittaslow Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı yapıldı.

Son olarak Cittaslow kriterleri ile ilgili gereken faaliyetler yürütülerek 2014 sonunda Şavşat Belediye Başkanlığı tarafından Cittaslow Türkiye Koordinatörlüğü’ne Sakin Şehir (Cittaslow) başvurusunda bulunuldu ve dosya teslim edildi. Hazırlanan kriterler ile ilgili dosyanın kabul edilip başvurunun olumlu görülmesiyle Şavşat, Cittaslow Sertifikasını almak ve ağa dahil olmak üzere İtalya’da 20 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşen genel kurula davet edildi.

Alınan ünvan ile Şavşat, aslında varoluşundan beri sakin bir şehir olduğunu kanıtlamış ve diğer kentlerden farklılığını ortaya koyarak hak ettiği marka değerini elde etmiş oldu. Böylece alternatif turizmin birçok türünün yapılabildiği ancak tanıtım faaliyetlerinin yetersiz olduğu kent, elde ettiği marka değer ile sürdürülebilir turizmin farkında olan yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi olacak, böylece Şavşat’ın turizm alanında kalkınması gerçekleşmiş olacaktır. Proje kapsamında yerine getirilecek kriterler ile Şavşat sürekli kendini yenileyecek, durağan değil dinamik olacaktır. Şavşat’ın doğal, tarihi güzellikleri, gelenekleri, görenekleri, yerel ürünleri, yemekleri, yöresel el sanatları ön plana çıkacak, sahip olduğu değerlerle adını dünyaya duyurabilecek ve diğer ilçelere örnek olabilecektir. Artvin Yatırım Destek Ofisi bu süreçte Şavşat’a destek faaliyetlerine devam edecek ve çeşitli organizasyonlarda halkın bilgi düzeyini ve projeyi sahiplenmesini artırıcı çalışmalarda bulunacaktır. Proje, kurumlar arası işbirliğinin ne kadar önemli ve başarıya ulaşmada temel etken olduğunu da kanıtlamış oldu.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024