SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Mavi Ekonomi Doğu Karadeniz’e Güç Katacak
Anadolu Girişimciliği’ Güçlenecek
SOGEP Projeleri İstihdama Katkı Sağlayacak
Ahşap İşlemeciliği Kooperatifleşme İle Güçlenecek
Bölgesel Kalkınma Dergisi'nin 2. Sayısı Yayımlandı
27 Temmuz2017
DIVERTIMENTO Projesi’nin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Doğu Karadeniz Ajansı’nın (DOKA) proje ortağı olduğu DIVERTIMENTO Projesi’nin kapanış toplantısı ajans toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kültürel miras değerlerinin oluşturulmasının hedeflendiği ve Romanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, Türkiye ile Slovanya ülkelerinin ortak yürüttüğü 312 bin 430 euro bütçeli projenin kapanış toplantısına Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, proje yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

DOKA Proje Uygulama ve Geliştirme Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, proje içerisinde bölgenin kültürel mirasının, nasıl daha canlı ve aktif şekilde turistlere sunulabileceği üzerine çeşitli paydaş toplantıları, yuvarlak masa toplantıları, uluslararası çalıştaylar ve saha ziyaretleri düzenlendiğini vurgulayarak katılımcı her ülkenin bir konsept pilot proje geliştirdiğini anlattı.

Türkiye’nin konsept projesinin adının "Evliya Çelebi’nin İzinden" olduğuna işaret eden Bozdoğan, şöyle konuştu: "Projenin ortaklarından olan DOKA, Doğu Karadeniz bölgesi için ’İpek Yolu’ndan Modern Zamanlara Doğu Karadeniz, Efsanevi Yolculuklar’ konseptini geliştirdi. Bu konsept çerçevesinde, Trabzon Bedesten Çarşısı ve Memişağa Konağı, Giresun Adası, Ordu Yason Burnu, Rize Zil Kale ve Gümüşhane Santa Harabeleri gibi alanlarda çalışma yapıldı. Çalışmalar doğrultusunda pilot proje içeriği oluşturuldu"

Projenin en önemli ayağını oluşturan pilot projelerden birinin de çekimleri Memiş Ağa Konağı’nda gerçekleştirilen, "Evliya Çelebi’nin İzinden" adlı kısa belgesel film olduğunu belirten Bozdoğan, şunları söyledi: "Şehit Ünal Bıçakçı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Atakan Bektaş’ın yönettiği ve İlker Duman’ın senaryolaştırdığı filmimizde 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi’yi konu edindik. Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri Merve Çelik, Bahriye Mollamehmetoğlu, Utku Çebi, Hakan Mert Akyüz ile Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi’nden Zeynep Çıray’ın rol aldığı kısa filmde, Evliya Çelebi’nin Karadeniz Bölgesinde gezip Seyahatname’sinde bahsettiği yerler konu edildi."

Bozdoğan, proje içerisinde gerçekleştirilen bir başka önemli aktivitenin ise e-kurs olduğunu dile getirerek 7 ülkeden 71 kişinin katıldığı e-kursta Doğu Karadeniz bölgesinde farklı kurumların katılımıyla pazarlama plan çalışması da yapıldığını kaydetti.

Toplantının son bölümünde ise belgesel filminde rol alan öğrencilere DOKA tarafından çeşitli hediyeler verildi.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
01
Paz
Eki2023