SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
DIVERTIMENTO Projesi’nin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi
27 Temmuz2017
DIVERTIMENTO Projesi’nin Kapanış Toplantısı Gerçekleştirildi

Doğu Karadeniz Ajansı’nın (DOKA) proje ortağı olduğu DIVERTIMENTO Projesi’nin kapanış toplantısı ajans toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kültürel miras değerlerinin oluşturulmasının hedeflendiği ve Romanya, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, İspanya, Türkiye ile Slovanya ülkelerinin ortak yürüttüğü 312 bin 430 euro bütçeli projenin kapanış toplantısına Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, proje yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

DOKA Proje Uygulama ve Geliştirme Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, proje içerisinde bölgenin kültürel mirasının, nasıl daha canlı ve aktif şekilde turistlere sunulabileceği üzerine çeşitli paydaş toplantıları, yuvarlak masa toplantıları, uluslararası çalıştaylar ve saha ziyaretleri düzenlendiğini vurgulayarak katılımcı her ülkenin bir konsept pilot proje geliştirdiğini anlattı.

Türkiye’nin konsept projesinin adının "Evliya Çelebi’nin İzinden" olduğuna işaret eden Bozdoğan, şöyle konuştu: "Projenin ortaklarından olan DOKA, Doğu Karadeniz bölgesi için ’İpek Yolu’ndan Modern Zamanlara Doğu Karadeniz, Efsanevi Yolculuklar’ konseptini geliştirdi. Bu konsept çerçevesinde, Trabzon Bedesten Çarşısı ve Memişağa Konağı, Giresun Adası, Ordu Yason Burnu, Rize Zil Kale ve Gümüşhane Santa Harabeleri gibi alanlarda çalışma yapıldı. Çalışmalar doğrultusunda pilot proje içeriği oluşturuldu"

Projenin en önemli ayağını oluşturan pilot projelerden birinin de çekimleri Memiş Ağa Konağı’nda gerçekleştirilen, "Evliya Çelebi’nin İzinden" adlı kısa belgesel film olduğunu belirten Bozdoğan, şunları söyledi: "Şehit Ünal Bıçakçı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Atakan Bektaş’ın yönettiği ve İlker Duman’ın senaryolaştırdığı filmimizde 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden Evliya Çelebi’yi konu edindik. Gazi Anadolu Lisesi öğrencileri Merve Çelik, Bahriye Mollamehmetoğlu, Utku Çebi, Hakan Mert Akyüz ile Yavuz Sultan Selim Anadolu Lisesi’nden Zeynep Çıray’ın rol aldığı kısa filmde, Evliya Çelebi’nin Karadeniz Bölgesinde gezip Seyahatname’sinde bahsettiği yerler konu edildi."

Bozdoğan, proje içerisinde gerçekleştirilen bir başka önemli aktivitenin ise e-kurs olduğunu dile getirerek 7 ülkeden 71 kişinin katıldığı e-kursta Doğu Karadeniz bölgesinde farklı kurumların katılımıyla pazarlama plan çalışması da yapıldığını kaydetti.

Toplantının son bölümünde ise belgesel filminde rol alan öğrencilere DOKA tarafından çeşitli hediyeler verildi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALILINKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
20
Cts
Tem2024