SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’ı Tanıtıma Devam Ediyor
10 Haziran2022
Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’ı Tanıtıma Devam Ediyor

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) lider ortak olarak yürüttüğü ‘Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı Projesi’ kapsamında Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’ı Sakarya'nın ardından, Kocaeli ve İstanbul’da da tanıtım yapacak.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA), bölgedeki coğrafi işaretli yöresel ürünlerin bilinirliğini artırmak amacıyla hazırladığı tır, Sakarya'da ziyarete açıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten DOKA; Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerindeki coğrafi işaretli ürünlerin yer aldığı tanıtım tırını, Sakarya Demokrasi Meydanı'nda konuşlandırdı.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı ve "Karadeniz Havzası Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN)" projesi kapsamında tanıtım tırını Sakarya'ya getirdiklerini söyledi.

Doğu Karadeniz'de coğrafi işaretli yöresel ürünleri yerel kalkınmanın anahtarlarından biri olarak gördüklerini belirten Adıyaman, coğrafi işaretli ürünlerin katma değerinin artırılmasına yönelik çalışmalarda öncü rol üstlendiklerinin altını çizdi.

Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’nda kültürel mirasın bir parçası olan coğrafi işaretli yöresel ürünlerin sergilendiğini aktaran Adıyaman, tanıtımın yanı sıra yürütülen proje kapsamında coğrafi işaretli ürün üreticilerine de çeşitli eğitimler verdiklerini ifade etti.

Tırın Sakarya'dan faaliyete başladığını, sonrasında Kocaeli ve İstanbul'da farklı noktalarda 28 gün boyunca tanıtım yapacağını aktaran Adıyaman, "Burada hem tüketicilere coğrafi işaretli ürünlerin özelliklerini anlatmaya ve bu konudaki bilinci artırmaya hem de aslında bu ürünün ticaretini yapan firmalarımız için de avantaj sağlamaya çalışıyoruz." dedi.

Coğrafi işaretli ürünlerin üretimini yapan işletmeleri, proje ortakları olan Romanya ve Gürcistan'ın yanı sıra İtalya ve Fransa'ya götürerek yeni pazarlar oluşturmalarını sağlayacaklarını dile getiren DOKA Turizm ve Girişimcilik Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan ise, "Coğrafi işaretli ürünlerimizi hem Türkiye'de hem de yurt dışında bu projeyle tanıtmaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Tanıtım faaliyeti kapsamında "www.karadenizhazineleri.com.tr" web sitesinin de hizmete sunulduğunu belirten Bozdoğan, sitede Akçaabat köftesinden Giresun fındık ezmesine, Kürtün Araköy ekmeğinden Rize kavurmasına, Akkuş şeker fasulyesinden Şavşat ketesine kadar 50'den fazla coğrafi işaretli ürünün fotoğrafları, coğrafi işaret tescil tarihi, hikayesi ve üretici firmaları gibi konularda detaylı bilgilerin yer aldığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’ını ziyaret eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve Sakarya Vali Yardımcısı Mustafa Kutlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman’dan yürütülen proje hakkında bilgi aldılar.

Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı projesinin önemli bir faaliyeti olan ‘Coğrafi İşaretli Ürünler Tır’ı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin coğrafi işaretli ürünlerini Sakarya’dan sonra 10-13 Haziran tarihleri arasında Kocaeli'de, 14-30 Haziran tarihleri arasında ise İstanbul’da tanıtmaya devam edecek.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİEDİNME
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALILİNKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
21
Paz
Tem2024