SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
08 Şubat2016
Cidde Fuarı’nda ‘Cennet Doğu Karadeniz’e Yoğun İlgi

Doğu Karadeniz Bölgesi, 3-5 Şubat 2016 tarihlerinde Suudi Arabastan’ın Cidde şehrinde gerçekleştirilen Cidde Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nda organizasyonun en çok ilgi gören destinasyonu oldu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) illerinin doğal ve kültürel güzelliklerinin ‘Cennet Doğu Karadeniz’ sloganı ile tanıtıldığı fuarda, bölge turizm ve seyahat firmaları büyük ilgi ve talep gördü. DOKA standı ise fuarın en etkin ve başarılı tanıtım yapan standı seçildi.

Katıldıkları fuarı değerlendiren DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Cidde’de Suudi Arabistan’ın en önemli turizm fuarı olan bu etkinlikte Suudi Arabistan halkı nezdinde Doğu Karadeniz’in artık bir ana turizm destinasyonu olarak yer edindiği algısının tam olarak oluştuğunu görmekten oldukça mutlu olduk. Ancak biz Bölgemizin, Körfez turizm pazarındaki şu anki konumunu sadece bir başlangıç olarak görüyoruz ve gidilecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.


Fuarda 3 gün boyunca 150 binden fazla ziyaretçinin 15 farklı ülkeden/bölgeden gelen stantları ziyaret ettiğini kaydeden Kaldırım, “Doğu Karadeniz Bölgesi’nden 10 turizm firması ile beraber katıldığımız bu etkinlikte 2016 turizm sezonu için önemli kurumsal bağlantıların yanı sıra kayda değer sayıda Doğu Karadeniz’e bireysel tur/tatil satışları ve rezervasyonları alındı. Bölgemizin Cidde’de gördüğü yoğun ilgi ve katlanarak artan talep küresel ve bölgesel olumsuz konjonktüre rağmen Doğu Karadeniz’de 2016 yılı turizm sezonunda her şeye rağmen iyi bir dönem geçirilebileceğinin işaretlerini verdi” diye konuştu.

“KÖRFEZ’DEN DOĞU KARADENİZ’E 700’DEN FAZLA CHARTER SEFERİ GERÇEKLEŞECEK”
Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz’e olan yoğun turistik talep sonucunda bu sene Arabistan’ın dört önemli şehrinden Doğu Karadeniz’e 700’den fazla charter seferin gerçekleşmesini beklediklerini ifade eden Kaldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bu yoğun charter trafiği ile 80 binden fazla Suudi turist Doğu Karadeniz’imizi ziyaret edecektir. Ayrıca, bölgemize olan ve giderek artan talep ve girişimlerimizin bir sonucu olarak Türk Hava Yolları da ilk kez Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz’e doğrudan tarifeli seferleri gündemine almış olup, bu seferlerinde kısa zamanda hayata geçmesini Doğu Karadeniz’in hızla gelişen turizmine katkı yapmasını bekliyoruz. Körfez ülkelerinden sadece turist değil aynı zamanda değişik sektörlerden ciddi bir de yatırımcı ilgisi olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlarında hayata geçişi ile bölgemize önemli bir katma değer vermesini bekliyoruz. Son 5 yılda yapılan turizm yatırımlarına baktığımızda sadece konaklama alanında yapılan 146 yatırım ile bile yaklaşık 950 milyon değerinde turizm yatırımı hayata geçti.”

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
24
Çar
Tem2024