SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
17 Ocak2024
Bakan Yardımcısı İnan, Ordu’da İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi

Ordu sanayisinin gelişimi için gerekli yol haritasının oluşturulması amacıyla Ordu Sanayici Buluşmaları Toplantısı Yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, "Yaşanabilir, küçük ama dünyaya sunabileceği değerleri olan Ordu'ya gelmiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum" diyerek, konuşmasına başladı.

Bakan Yardımcısı İnan, "Sanayi alanlarının yaratılmasında önümüzdeki 5 yıl içinde 2 katına çıkarma hedefini koyduk. İnşallah bunun Karadeniz'deki yansıması iki katından da daha fazla olur. Gelişmiş ülkelerdeki rakiplerimiz büyük ölçekli şirketlerle giderken az önce tarımı da biraz konuştuk. Tarımda da benzer bir ölçek problemimiz var. Biraz daha ortaklıklar, yurtiçi, yurtdışı birliktelikler üzerine kafa yorup, küresel ringe çıkarken ölçeğimizi nasıl büyütürüze hep beraber kafa yormamız gerekiyor. Ölçeğimizi büyültürken de kurumlarımızı daha sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktaracak mekanizmaları, sistemleri kurup, kurumlaşma kapasitemize de hep beraber kafa yormamız lazım" diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, "Ordu özelinde yaşanabilirlikten bahsettik. Bir güzel fırsat var gibi görünüyor. Buna hep beraber kafa yormamız lazım. O da şu; hem ileri teknoloji bakımından hem de biz bu yaşanılabilir kentten dünyaya tasarım satabilir miyiz? Biraz belki buna da kafa yormak gerek. Bu doğrultuda bugün bundan sonraki sıçrama dönemini de düşünerek sizlerle beraber bir dost meclisinde istişare edelim. Burada KOSGEB, teşvikler, sanayi bölgeleri, kalkınma ajansları, Sanayi Bakanlığımızın Sanayi Genel Müdürlüğümüzle birlikte sizleri ziyaret ettik. Beraber hem fikir üretelim, hem sorunları konuşalım istiyoruz" diyerek konuşmasını tamamladı.

Toplantı, konuşmaların ardından panel bölümüyle devam etti. Panelin açılış bölümünde konuşan Vali Muammer Erol, "Gördükleriniz, dinledikleriniz, katkı ve desteklerinizle Ordu'da sanayimizin, arzu ettiğimiz ülkemize Ordu'muza daha fazla katkı sağlayacak noktalara doğru götüreceğiz diye ümitlerimiz yeşerdi, yeşeriyor. İnşallah vücut bulacak diye elimizden gelen gayreti de ortaya koyacağız" şeklinde konuştu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Karlıbel ise yaptığı konuşmada, "Bu çağın en özel sloganı; farkında olmak. Bizde güzel bir küçük şehirde yaşadığımızın farkındayız. Bunu kirletmeden, bozmadan çok hırpalamadan büyüyelim istiyoruz. Bu konuda da desteklerinizi istiyoruz. Sayın Valimiz Muammer Erol'un Ordu Valiliği görevine başladığında bize güzel bir önerisi olmuştu. 'Elinizdeki en değerli şey, yaşanabilir bir kenttesiniz. Bunu bozmadan, en çok satabileceğiniz ürün yaşanabilir olmak' demişti. Bunu bozmadan büyürsek, hep birlikte el ele daha başarılı olacağız. İş dünyasıyla sıcak ilişkiler olsun istiyoruz. Bu konuda biz elimizden geleni yapacağız, sizlerden de özel bir destek bekliyoruz.” dedi.

Panel kısmında katılımcı firma temsilcileri sorunları ve çözüm önerileri ele alınarak, değerlendirmelerde bulunuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, sanayicilerin sorularını cevaplandırdı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Ordu programı kapsamında Ordu ekonomisine yön veren firmalardan, Altaş Yağ Sanayi A.Ş. Çamsan A.Ş. ile Gürsoy A.Ş.'ye de ziyaretlerde bulundu.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, Ordu Valiliği himayelerinde, Ordu Ticaret ve Sanayi Odasının destekleriyle düzenlenen "Ordu Sanayici Buluşmaları Toplantısına, Ordu Valisi Muammer Erol, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Erol Ökten, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Abdurrahman Aydın, Yönetim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Fuat Şimşek, Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Çelik, Sanayi Bölgeleri Genel Müdür Yardımcısı Köksal Kaşıkçı, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şenel Bağbaşı, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Hakan II Gültekin, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Osman Zeki Ardahanlıoğlu, KOSGEB Ordu İl Müdürü Sinan Şahin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Karlıbel, sanayici ve işadamları katıldı.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
17
Pts
Haz2024