SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
DOKA 160. Yönetim Kurulu Toplantısı Giresun'da yapıldı
Bakan Kacır, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi'ni Ziyaret Etti
Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezi Açıldı
Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum Törenle Hizmete Açıldı
Mavi Ekonomi Paneli Düzenlendi
25 Temmuz2022
Bakan Varank Altın Oran Kuralına Göre İnşa Edilen Zeytinlik Semtinde İncelemelerde Bulundu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteğiyle restore edilen Giresun’un Zeytinlik Semtinde incelemelerde bulundu.

Giresun Valisi Enver Ünlü, tarihi Zeytinlik Konaklarının restore edilmesine sunduğu desteklerden dolayı Bakan Varank’a şükranlarını arz etti.

Giresun İl Özel İdaresi ve Giresun Belediyesi tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Tarihi Zeytinlik Mevkii Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi Uygulaması iki etap halinde yürütülmüş olup birinci etap 2018 yılında, ikinci etap ise 2020 yılında tamamlanmıştır. Proje DOKA desteği ile toplamda 4.500.000 TL bütçe ile hayata geçirilmiştir.

Projenin I. Etap çalışmaları kapsamında; Zeytinlik mahallesinde bulunan 27 adet tescilli konutun restorasyonu ve proje alanında sokakların alt yapısının iyileştirilmesi ile onarılan tarihi yapıların Osmanlıca olan arşiv kayıtları tercüme edilerek her bir evin tarihi serüveni hazırlanıp Türkçe ve İngilizce olarak kapılarına asılması faaliyetleri yürütülmüştür.

Ayrıca UNESCO başvurusu yapılmıştır.

Projenin II. Etap çalışmaları kapsamında ise; 3 adet tescilli yapının dış cephe yenilenmesi (müzenin girişinde atıl durumda bir bina, Türkiye’nin tek tescilli trafo binası, sahilden gözüken büyük bina), Giresun Müzesi ve Karadeniz Sahil Yolu'na cephe veren sıvasız ve boyasız 7 adet binanın cephelerinin sıvanıp boyanarak tarihi dokuyu ön plana çıkaracak şekilde iyileştirilmesi, Tuğla binaların sıvanıp boyanması, çatı iyileştirmesi ve pencere söveleri yapılmıştır.

Böylece turist kafilelerinin Giresun Etnografya ve Arkeoloji müzesi ziyareti ile başlayıp Türkiye’nin tek tescilli trafo binasının da içerisinde barındıran tarihi binalarda hizmete açılan kafe ve restoranların bulunduğu Zeytinlik mahallesinde vakit geçirebilecekleri önemli bir destinasyon turizme kazandırılmıştır.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
30
Per
Kas2023