SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
22 Haziran2023
Ahşap İşlemeciliği Kooperatifleşme İle Güçlenecek

Trabzon’un Köprübaşı ilçesinde ahşap ürünlerinin geliştirilmesine yönelik kooperatifleşme çalıştayı düzenlendi.

Çalıştayda konuşan Köprübaşı Kaymakamı Öznur Güler, kırsal kalkınmanın önemine değinerek, kırsal kalkınmanın temel geçim kaynaklarını tarım, hayvancılık gibi alanlardan sağlayan bölgelerin gelişen teknolojiye ayak uydurarak bu bölgelerin ekonomik, toplumsal ve kültürel açıdan gelişmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Kırsal kalkınmada kooperatifleri önemli hale getiren en önemli faktörün sermayeleri yetersiz kişileri bir araya getirerek onları ekonomik olarak güçlü hale getirmesi olduğuna vurgu yapan Kaymakam Güler, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kooperatif bireylere sorunları birlikte çözme gücü verir. Kendi işinin sahibi olma duygusunu hissettirir. İlçemizin en önemli geçim kaynağı ahşap işletmeciliğidir ve bu sektörün geliştirilmesi kanısındayım. Köprübaşı halkının her bir bireyi el sanatlarına yatkın bir gelenekten gelmektedir. Bizlerin burada toplanmasının temel amacı bu geleneksel sanatı modernleştirerek gerek iç piyasada gerekse dış piyasada rekabet edecek ürünlere dönüştürerek bir sonraki nesillere aktarmaktır.”

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Trabzon Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kemal Akpınar ise, kalkınma ajansları olarak faaliyetlerini sürdürdükleri bölgelerdeki potansiyel alanları tespit ederek var olan potansiyeli harekete geçirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Farklı destek enstrümanlarıyla hem analiz hem de potansiyelin desteklenmesi noktasında plan, program ve proje ölçekli çalışmalarla bölgelerinin iktisadi ve sosyal kalkınmasına katkı sağladıklarını belirten Akpınar, “Köprübaşı ilçesinde de ahşap ürünlerin üretiminde var olan potansiyelin daha katma değerli hale gelmesine yönelik Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Köprübaşı Kaymakamlığı ve Köprübaşı Belediyesi ile birlikte proje geliştirdik. Proje, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan destek almaya hak kazandı. Bu bağlamda proje ile birlikte kooperatifleşmeye geçilerek kazanımın sürdürülebilir bir yapıda olması çok mühim ve elzemdir” dedi.

Ticaret Bakanlığı Kooperatifleşme Uzmanı Melike Davaslı Okçu’da kooperatifleşmenin öneminden bahsederken, Huğlu Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık ise, kooperatif olarak yaşadıkları süreci ve yakaladıkları başarıyı anlattı.

Çalıştayda ayrıca, kooperatifleşmenin dünü bugünü, Dünya ve Türkiye’deki iyi uygulama örnekleri, hukuki ve yasal mevzuatları konularında çeşitli sunumlar yapılarak, kurulacak olan kooperatifin temel yapısının oluşturulması anlamında önemli bir aşama kaydedildiği ifade edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında sözleşmesi imzalanan "Köprübaşı! Ahşabın Sanatla Buluştuğu Yer" projesi çerçevesinde ahşap ürünlerinde kooperatifleşmeye geçilerek kazanımın sürdürülebilir bir yapıya dönüştürülmesi hedefleniyor.

Proje ile ayrıca ilçede ahşap işçiliği üzerine oluşturulacak sürdürülebilir ekonomik gelir modeli sayesinde ilçedeki gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmak ve gelir artışını sağlamak amaçlanıyor.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Köprübaşı Kaymakamlığı ve Köprübaşı Belediyesi işbirliğinde Kırsal Kalkınma Buluşmaları kapsamında düzenlenen çalıştaya, Köprübaşı Kaymakamı Öznur Güler, DOKA Trabzon Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Kemal Akpınar, Trabzon YDO Uzmanı Mehmet Sezgin, Ticaret Bakanlığı Kooperatifleşme Uzmanı Melike Davaslı Okçu, Huğlu Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Naci Tanık, kamu kurum ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile ilçe zanaatkarları katıldı.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
14
Paz
Tem2024