SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
27 Haziran2022
16 Proje, 30 Milyon Tl’lik Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ordu’da Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteğiyle hayata geçirilen, toplam yatırım tutarı 30 milyon TL’yi bulan 16 projenin açılışını yaptı. Varank, “Her biri birbirinden değerli bu projeler, şehrinizin üreticilerine, turizmcilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Ordu’nun ekonomisine güç katacak.“ dedi.

Bakan Varank, törendeki konuşmasında, Ordu’nun sanayisi ve ticaretinin her geçen yıl üzerine koyarak gelişmeye devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

BÖLGESEL KALKINMA: Tabi bir yandan bu gelişmeleri kaydederken diğer yandan da tüm şehirlerimizin bu büyüme ve ilerlemeden azami ölçüde faydalanmasını temin ediyoruz. Bakanlığımız himayesinde yürütülen bölgesel kalkınma politikaları ile şehirlerimizin potansiyelini harekete geçirecek, rekabet güçlerini artıracak işlere imza atıyoruz. 81 ilimizin tamamında kapsamlı destek programları uyguluyor, etkili projeler geliştiriyoruz.

24 BİNDEN FAZLA PROJE: Bakınız bugüne kadar 26 kalkınma ajansımız vasıtasıyla kamu, sivil toplum ve özel sektörden gelen 24 binden fazla projeye 15 milyar liranın üzerinde destek sağladık. Benzer şekilde, 4 Bölge Kalkınma İdarelerimizle kamu kurumlarının, mahalli idarelerin ve üniversitelerin 6 bine yakın projesini hayata geçirdik.

ÖNEMLİ DESTEKLER: Bildiğiniz gibi Ordu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaremizin faaliyet alanı içerisinde. Her iki kurumumuz da kuruldukları günden bu yana ilimizin ihtiyaçları ve öncelikleri doğrultusunda çok önemli destekler sağladı, sağlamaya da devam edecek.

16 PROJE, 30 MİLYON TL’LİK YATIRIM: Bu kurumlarımızın destekleriyle hayata geçen tam 16 projenin resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Projelerin yatırım tutarı 30 milyon liraya yakın. Yem üretim tesisinden soğuk hava deposuna… Yumurta üretim paketleme tesisinden yerel ürünlerin kadınlar eliyle üretimine… Seracılıktan gastronomi ve alternatif turizme kadar birçok alanı ilgilendiren projeleri ilimize kazandırdık.

ORDU’NUN EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK: Her biri birbirinden değerli bu projeler, şehrinizin üreticilerine, turizmcilerine, kadınlarına ve gençlerine hizmet ederek Ordu’nun ekonomisine güç katacak. Ben şimdiden tüm projelerin ülkemiz ve Ordu’muz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu güzel işlerin tamamlanıp hayata geçmesinde emeği olan tüm kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımızı ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaremizi projelere sağladıkları mali ve teknik destekler dolayısıyla kutluyorum.

MÜJDELER VERDİ: Ordu’nun kalkınmasına katkı sağlayacak yeni projeler geliştiriyoruz. Bu vesileyle buradan güzel müjdeleri de sizlerle paylaşmak istiyorum. Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programına sunulan 2022 yılı projelerini değerlendirmeye başladık. Ordu’dan da bütçeleri 6 milyon lirayı aşan 3 projeyi başarılı bulduk. Bu projeleri bu yıl SOGEP’ten destekleyeceğiz.

MESLEKİ YETENEK: Gölköy Belediyesinin “Evrensel Düşün Yerel Pişir” projesi… Ünye Belediyesinin “Genç Fidanlar” projesi… Ve Ordu Büyükşehir Belediyesinin “Geçmişin Lezzetleri Geleceğin Ellerinde” projesi bu yıl destekleyeceğimiz projeler. Bu projelerle de ilimizin gençlerine ve kadınlarına önemli mesleki yetenekler kazandırıp onların istihdam edilmelerini kolaylaştıracağız.

11 YENİ PROJE: DOKAP idaremiz de ilimizin kalkınması için yaptığı yatırımlara hiç ara vermeden devam ediyor. İdaremizin 2022 yılında destekleyeceği projelerin sözleşmelerini çok yakın bir zamanda imzaladık. Bu yıl toplam bütçesi 11 milyon liranın üzerinde olan 11 yeni projeyi ilimize kazandıracağız. Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ünye Belediyesi, Kabadüz ve Perşembe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen bu yeni projelerle ilimizin gelişimini hızlandıracağız.

ÜNYE VE FATSA OSB: Diğer taraftan, buraya gelmeden önce sabah ilk olarak Ünye ve Fatsa OSB’lerimizi ziyaret ettik. Ünye OSB’de altyapı çalışmaları ve fabrika kurulumları tüm hızıyla devam ediyor. Ünye OSB’ye güncel rakamlarla 35 milyon liraya yakın kredi kullandırdık. Fatsa OSB’yi de biliyorsunuz 2022 yılı yatırım programına yeni proje olarak dahil ettik. Buranın kamulaştırma talebi Bakanlığımıza iletildi.

OLUMLU DEĞERLENDİRİYORUZ: Biz bu talebi olumlu değerlendiriyoruz. Kamulaştırma işlemleri için ek bütçeden ilave kaynak istedik, ödenek gelir gelmez ödemesini yapacağız. İnşallah burayı da hızlı bir şekilde tamamlayıp yatırımcılarımızın hizmetine sunacak ve ilimiz sanayisini çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız.

Programa, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ile DOKAP Başkanı Hakan Gültekin de katıldı.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024