SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
18 Eylül2017
YÖREX’te Doğu Karadeniz’e İlgi Büyük Oldu

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılarak Doğu Karadeniz Bölgesi’nin marka değeri olan yöresel ürünleri tanıttı.

Açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı fuarda DOKA’nın oluşturduğu Doğu Karadeniz standında bölgeye özgü 39 çeşit yöresel ürün ziyaretçilerle buluştu.

Fındıktan çaya, pestilden kömeye, Ordu tostundan Hamsiköy sütlacına, Trabzon ekmeğinden Akkuş fasulyesine, baldan Sürmene bıçağına kadar toplam 70 ürünün sergilendiği standa ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin temel özelliklerini yansıtan ürünlerin Yörex Fuarında sergilenmesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, “DOKA olarak illerimizin ticaret odaları, ticaret borsaları, ilçelerimizin ticaret odaları ve özel sektörümüz ile birlikte bölgemize has ürünlerin fuarda olması bu ürünlerin tanıtımı, pazarlanması ve markalaşması adına çok önemli bir çalışmadır” dedi.

Bölgemize özgü ürünlerin uluslararası pazarlarda da bilinirliğinin arttırılması amacıyla çalışmalar yaptıklarını kaydeden Adıyaman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Fuarla beraber hem yöresel ürünlerimizin tanıtımını yaptık hem de bölgemizin gelecek vizyonu için de önemli tecrübe edindik. Yöresel ürünlerimizin özellikle tescillenmesi, markalaşması ve uluslararası arenaya taşınması için ajans olarak yürüttüğümüz çalışmaları sürdürmeye devam edeceğiz. Fuar kapsamında katılım sağlayan tüm özel sektör firmalarımıza ticaret odaları, ticaret borsalarımıza, yönetim kurulumuza teşekkür ediyorum. DOKA olarak ulusal ve uluslararası fuarlarda bölgemizi tanıtmaya devam edeceğiz.”

8.kez YÖREX’e katıldıklarını belirten Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu ise, bölge illerinin DOKA’nın oluşturduğu standa bir arada olmalarının tanıtımı daha güçlü hale getirdiğini söyledi. Ayvazoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “DOKA’ya bölgemiz için yaptığı önemli çalışmalar için teşekkür ediyoruz. YÖREX bizim için eksikliklerimizi görmek ve daha iyisini yapmak için çok önemli bir fuar. Biz burada sadece yöresel ürünlerimizi tanıtmıyoruz, ürünlerle birlikte bölgemizi de tanıtıyoruz. Tanıtımı nasıl profesyonel hale getirebiliriz, bölgemizin turizm gelirleri nasıl daha yükseltirizin çabası içerisinde olduğumuz için YÖREX’teyiz.”

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde hem turizm gelirinin artması hem bölge tanıtımının güçlenmesi hem de ekonomik kazanımın genele yayılması anlamında Coğrafi İşaretli Tesciline sahip yöresel ürünlerin hayati bir öneme sahip olduğunu kaydeden Ayvazoğlu, “Bu potansiyeli harekete geçirebilmek için inançlı ve azimli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay ve Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel’de fuarı ziyaret ederek, stantta yer alan firmalarla görüştü.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı’na 70 ilden 120 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı olmak üzere 400’ün üzerinde kurum ve kuruluş katıldı. Geçen yıl 155 bin kişinin gezdiği fuara bu yıl 200 binin üzerinde ziyaretçi katıldı.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024