SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
16 Nisan2015
METEX Fuarı Giresun’da Açıldı

Giresun Valiliği’nin himayelerinde ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen METEX fuarının açılışı Giresun’da görkemli bir törenle gerçekleştirildi.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden (Bahreyn, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Dubai) seçkin seyahat acenteleri, tur operatörleri, turizm profesyonelleri ve medya mensuplarından oluşan yaklaşık 50 kişiden oluşan heyetinde katıldığı METEX fuarının açılışı Giresun Valisi Hasan Karahan ve beraberindekiler tarafından yapıldı.

Vali Karahan, Giresun ilinin turizm potansiyelini Arap ülkelerine göstermek için önemli fuara ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek,“ Bildiğiniz gibi bölgemizde Arap turist sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Ben bu rakamların daha da artacağını düşünüyorum. Bu konuda bizde üzerimize düşeni yapıyoruz. Giresun olarak da avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu pastadan en büyük payı almak için gayretlerimiz de devam ediyor. Giresun Valiliğinin himayelerinde DOKA’nın da destekleriyle hep beraber inşallah Giresun’u uçuracağız. Giresun bakir bir alan. Turizm anlamında çok fazla yeni yeni gelişmeler taşıyoruz. Coğrafyamız çok fazla tahrip edilmiş değil, inşallah böyle kalır. Dolayısıyla avantajlıyız. Orta bir yerdeyiz. Her tarafa çok yakınız. Trabzon’a, Ordu’ya, Samsun’a Rize’ye bunlar da bizim için avantaj. Yaylalarımız, denizimiz, açılacak havaalanımız bir avantaj olacak. Hepsi bir araya geldiğinde Giresun’un folkloruyla, kültürüyle insanının sıcaklığıyla gerçekten iddialı yere yükseleceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, bölgenin potansiyelinin ortaya çıkması için DOKA olarak çalışmalarına devam ettiklerini kaydederek, “Bölgemiz Arap turizmi için son yıllarda önemli bir destinasyon haline geldi. Doğu Karadeniz Bölgemiz İstanbul’dan sonra Arap dünyasının tercih ettiği ikinci bölge durumunda. Arap dünyasından gelen turistlerin %70’i Suudi Arabistan’dan geliyor. Biz bölgemizi tüm Arap coğrafyasının gelmesini amaçlıyoruz. Bu noktada kalkınma ajansı olarak tanıtım faaliyetlerine devam ediyoruz. Biz bölgemize gelen Araplardan sadece turizm amacı gütmüyoruz, yatırım konusunda da beklentilerimiz var. Yatırım için bölgemize gelen Arap vatandaşlarımızı da yönlendiriyoruz” dedi.

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Ekrem Yüce’de, Giresun ilinin ülkemizin yaşanabilir kentlerinden olduğuna dikkat çekerek, Arap dünyasını Giresun iline gelmesi çağrısında bulundu.

Mercan Turizm Firması Sahibi Dr. Cüneyt Mengü ilki Ankara’da olmak üzere İstanbul ve Bursa’nın ardından dördüncüsü düzenlenen Metex Turizm fuarının Giresun’da yapıldığını belirterek, fuarın Giresun ilini Arap acentelere ve tur şirketlerine tanıtmak için fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye Turizm Otelcilik Birliği Başkanı (TUROB) Timur Bayındır da ülkemiz turizminin önemli parçasını Arapların oluşturduğunu belirterek, turist sayısını arttırmak ve ülkemize daha fazla döviz girdisi sağlamak amacıyla düzenlenen fuarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Törenin kapanış konuşmasını yapan Vali Karahan, Arap konukları selamlayarak, “Arap konuklarımızı turist olarak değil misafir olarak görüyoruz. İnşallah bu ve benzeri organizasyonlarla ilişkilerimiz daha da gelişecek” dedi.

Konuşmaların ardından fuarda emeği geçenlere Vali Karahan tarafından plaket verildi.

Açılış töreninin ardından yabancı konuklar Giresun ve Doğu Karadeniz Bölgesi otelcileri ve turizm profesyonelleri ile B2B ortamında bir araya geldiler.

Metex Turizm Fuarının açılışına Vali Karahan’ın yanı sıra, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, kaymakamlar, bazı belediye başkanları, daire müdürleri, Türkiye Turizm Otelcilik Birliği Başkanı (TUROB) Timur Bayındır Mercan Turizm Firması Sahibi Dr. Cüneyt Mengü ve 50 ye yakın Arap tur şirketi katıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı da fuarda açtığı stant ile faaliyet gösterdiği altı ilin tanıtımını yaptı.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024