SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Bakan Kacır, Kadınlar Dokuyor Atölyesini Ziyaret Etti
DOKA’dan Bölgeye 35 Milyon TL’lik AB Fonu
Bakan Kacır, Giresun Sosyal Girişimcilik Merkezi’ni Ziyaret Etti
Bakan Yardımcısı İnan, Ordu’da İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi
2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön Başvuru Dönemi Uzatıldı"
08 Ağustos2016
Gümüşhane İŞGEM Toplantısı Yapıldı

Ajansımızın nihai yararlanıcısı olduğu Gümüşhane’de 26 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) projesinin teknik yardım ve hizmet alımı bileşeni başlangıç toplantısı Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programa Vali Yardımcısı Şenol Turan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan, DOKA Gümüşhane Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Serkan Atabaş, DOKA uzmanları Oğuzhan Şatır, İsmail Aslaner, proje ortakları, yüklenici uluslararası firmanın ortaklarından Petros Catsis, uzman Maximillian Foedinger ve firmanın Türkiye Genel Müdürü Olcay Barlas katıldı.

Projenin yaklaşık 9 milyon Avro’luk bir proje olduğunu belirten Vali Memiş, “Pestil ve köme imalatının daha inovatif, daha pazarlanabilir hale getirilmesi, paketleme ve diğer üretim tekniklerinin standartlarının yükseltilmesi ve istihdamın artırılması amaçlanıyor. Türkiye’de Gümüşhane olarak pestil-köme üretiminin merkeziyiz. Bu çalışma yurtdışı destekli bir proje. İnşallah ilimize hayırlı olur. Bir an önce çalışmalarının tamamlanıp faaliyete geçilmesini istiyorum” dedi.

Gümüşhane ile ilgili yabancı katılımcılara genel bilgiler veren Vali Memiş, Gümüşhane’nin tarihsel süreçte bir maden şehri olduğunu kaydederek, “Gümüşhane Türkiye’nin en zengin endemik bitkilerine sahip illerinden birisi. Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in tam geçiş güzergâhında bulunuyor. Pestil ve kömenin hammaddeleri ile kuşburnunun anavatanı diyebileceğimiz bir şehrimiz. Nüfus olarak küçük bir iliz, fakat ülke genelinde 700 bin hemşehrimiz var. Özellikle yaz aylarında, hiçbir ekonomik bağları olmamasına rağmen sosyal irtibatları son derece kuvvetli olan bir hemşehri yapısına sahibiz” şeklinde konuştu.

Şehir olarak kalkınmada 3 dinamiğin önemli olduğunu vurgulayan Vali Memiş, bunların doğa turizmi, organik tarım-hayvancılık ile madencilik olduğunu belirterek, “Başlangıç çok önemli. Projeye Valilik ve diğer ortaklarla her türlü katkıyı sağlayacağız. İş somutlaştıkça daha iyi netice alınacağı kanaatindeyim” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Memiş, “15 Temmuz, demokratik anlamda yeniden doğuş olacaktır. Bu kanserli yapıyı söküp atıp yolumuza devam edeceğiz. Darbe girişimine sadece iktidar partisine oy vermiş olanlar değil, bütün halk karşı durdu. Biz yarınlardan daha umutluyuz. Bu krizi Türkiye’nin daha fazla demokratikleşmesi açısından fırsat olarak görüyoruz. Önümüzün aydınlık olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan ise projenin inşaat, ekipman-malzeme alımı ve hizmet alımı olmak üzere 3 ayağı olduğunu belirterek, toplantının hizmet alımı kısmının yüklenici firma temsilcileri ile birlikte gerçekleştirildiğini söyledi.

Hizmet alımı yüklenici firmasının uzmanı Maximillian Foedinger, projenin Avrupa’daki en iyi kümelenme projelerinden birisi olacağını vurgularken, yüklenici firma ortaklarından Petros Catsis ise, bölgeye katma değeri olan ve sürdürülebilir bir çalışma yapacaklarını söyledi. Projenin genel ve özel hedefleri olduğunu belirten Petros Catsis, “Genelde bölgesel kalkınma, özelde ise Gümüşhane’de girişimcilik kültürünün altyapısını oluşturmak projemizin hedefleri. Gümüşhane İŞGEM’deki firmaların kapasitelerini artıracağız. Proje 20 ay sürecek. Bu bir ay içerisinde her şeyi çok iyi planlamamız gerek. Sonra geri dönüş zor olur” dedi.

Petros Catsis daha sonra toplam 20 ay sürecek projenin 4 başlıkta nasıl uygulanacağını anlattı.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
24
Çar
Nis2024