SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
31 Temmuz2019
Çay Çarşısı Projesi Sözleşmesi İmzalandı

Çay Çarşısı Projesi Sözleşmesi İmzalandı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) güdümlü proje mali desteği kapsamında Rize Ticaret Borsası (RTB) tarafından gerçekleştirilecek olan Çay Çarşısı Projesinin sözleşme imza töreni gerçekleştirildi.

Yaklaşık 20 Milyon TL’ye mal olacak projenin sözleşme imza törenine Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Yusuf Mengi, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, Çaykur Genel Müdür Yardımcısı Dr. Turgay Tuna, katıldı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen projenin bölge için önemine işaret eden Rize Ticaret Borsası Başkanı Erdoğan “Bu proje ilimizin, çayımızın tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olacaktır. Bu konsept proje diğer illerde diğer ürünlerde de uygulanacaktır.2012 yılında proje fikrini dilendirmeye başladığımız dönemde 7-8 milyon liraya mal edeceğimiz proje bugün 20 milyon TL değerinde bir marka projedir” dedi.

Belediye Başkanı Metin projeye son derece önem verdiklerinin altını çizerek, "Çay Çarşısı benzerinde projeler akabinde küllüye, diğer sosyal donatı alanları ve yeşil alanlarla birlikte Rize sahili yerli ve yabancı turistlerin daha fazla zaman geçirebileceği bir alan haline gelecektir” ifadelerine yer verdi.

Milletvekili Avcı ise Rize’nin tüm paydaşları ile güzel bir uyum içerisinde çalışmalar yürüttüğünü belirterek “Çay Çarşısı projesi de bu uyumun bir parçasıdır. Rize nice yatırımlar kazandırdığımız böyle güzle toplantılarımız devam eder” açıklamasında bulundu.

Projenin hayata geçtiğinde Rize iline kazandıracağı değerin önemine işaret eden, Vali Çeber "Biz bu projeyle birlikte Rize’de çayı demlemeye başlıyoruz. Bu ve bunun gibi 3-5 projeden sonra biz demini almış bir çay olarak, adına yakışır bir şehir olarak Rize’yi daha rahat daha huzurlu daha yaşanabilir bir kent olarak göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Rize Valisi Kemal Çeber müşahitliğinde DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, ve Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan tarafından proje sözleşmeleri imzalandı.

Rize Merkez sahil parkının da bulunduğu sahil dolgu alanı içerisinde 10.045,57 m2 alan üzerinde kurulacak olan Çay Çarşısı için projesin 14.649.999,99 TL’si (% 75) DOKA tarafından (8.000.000 TL DOKAP tarafından projede kullanılmak üzere şartlı bağışlanacaktır.) sağlanacağı belirtildi. 24 ayda tamamlanması planlanan proje Karadeniz'in yöresel mimarisindeki yapılarıyla inşa edilecek çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve 'Çay Müzesi'nden oluşacak. Dev bardak heykelinin de yer alacağı 'Çay Çarşısı'nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj düzenlemeleri yapılacak.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024