SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290

Yatırıma Stratejik Destek

Yatırıma Stratejik Destek – Yatırım Promosyon ve Teşvikler

Kalkınma Ajansı kuruluş kanunu gereği bölgedeki iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için çalışmalar yapmak, yatırım potansiyeli yüksek sektör ve alanları tespit etmek, projeler üretmek ve tasarlamak, yatırım ortamını yerli ve yabancı yatırımcılara tanıtmak, potansiyel yatırımcılara yatırım süreçlerinde destek olmak vb. misyonlar üstlenmekte ve buna yönelik Yatırım Destek Ofisleri üzerinden faaliyetler yürütmektedir. Bu kapsamda Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerimizin kendi dinamiklerine uygun olan ve analizler sonucu ortaya çıkardığımız potansiyel yatırım konularını yerli ve yabancı yatırımcılara sunuyoruz. Yatırım teşvik desteği, finansman araçları ve mevzuat gereklerine dair kritik süreçlerde kolaylaştırıcı rol alıyoruz.

Ajans olarak yatırımcı ve girişimcilere ücretsiz yatırım destek hizmetleri sağlıyoruz. Bu kapsamda kuruluşumuzdan itibaren birçok faaliyet gerçekleştirdik:

· 10.000’den fazla girişimci ve yatırımcıya verdiğimiz danışmanlık, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerimizle yatırımcılarımızı ve girişimcilerimizi yönlendirdik ve teşviklere ve finansmana erişimini kolaylaştırdık.

· Her ilimiz için ilin kendi özelliklerine ve kaynaklarına göre yatırım ortamı analizleri ve sektörel analizlerini yaptık. Potansiyel yatırım alanlarını tespit ederek illerimizin yatırım destek ve tanıtım stratejilerini hazırladık. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda potansiyel yatırım fırsatlarımızı yurt içi ve yurt dışında tanıttık. Yatırım tanıtım faaliyetleri kapsamında oteller, fuar ve kongre merkezini içeren 50 milyon Dolar değerindeki yabancı sermayeli turizm kompleksi yatırımı başta olmak üzere turizm, imalat, tarım ve gayrimenkul sektörlerinde doğrudan yabancı yatırımları bölgemize kazandırdık.

· Doğrudan yatırım tanıtım ve destek faaliyetlerinin yanı sıra ajans olarak illerimizin marka değerini artıracak, yatırım altyapısını iyileştirecek, istihdamını artıracak ve çekim merkezi haline gelmesini sağlayacak faaliyetler de yürüttük. Bu kapsamda Şavşat ilçesinin Cittaslow (sakin şehir) ağına dahil edilmesine yardımcı olduk. Rize Çay Çarşısı Projesi, Gate for Women ve Gümüşhane Geleneksel ve Organik Ürünler İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Projesi gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Ürün niteliğini ve çeşitliliğini artırmak üzere kuyumculuk tasarım merkezinin kurulumunu başlattık. Projelerimiz neticesinde bölgemize yeni girişimler, yeni ürünler ve nitelikli işgücü sağlarken bölgemizin marka değerini ve tanınırlığını artırdık.

· Bölgemizde kış ve yaz turizmi için yeni destinasyonlar oluşturmak ve bu destinasyonlara turizm yatırımları kazandırmak amaçlı turizm master planları hazırladık. Trabzon’un Tonya ilçesinde Kalınçam bölgesine yönelik yaptığımız planlama ve yatırım tanıtım faaliyetlerimiz neticesinde yüksek nitelikli bir resort otel, macera parkı, yeme-içme tesisi ve bungalov konaklama tesislerini bölgemize kazandırdık.

· Giresun ilimizde iş ve yatırım ortamının geliştirilmesine yönelik Yatırım Arazileri Envanter Çalışması Projesini hayata geçirdik. Bu sayede yeni yatırımlara doğrudan yatırım yeri tahsisi sağladık.

· Bölgemizde yüksek teknolojili yatırımlara yönelik yatırım yeri oluşturmak için yatırım adası araştırma raporunu ve devamında yatırım adası ön fizibilite raporunu hazırladık. Yürüttüğümüz yerel ve ulusal ölçekteki işbirliği çalışmalarımız neticesinde Trabzon Yatırım Adası Endüstri Bölgesi’nin kurulması kararına altlık oluşturduk ve önemli katkılar sağladık.

· Ajansımız desteğiyle bölgemizde ilk kez AR-GE ihracatı gerçekleştirdik. Tıbbi malzeme cihaz toksik risk değerlendirme konusunda Güney Kore başta olmak üzere İsviçre, İngiltere, Çin, Almanya, Avusturya ve Fransa’ya Ar-Ge hizmeti sunulmasında rol oynadık.

Ajans olarak, Doğu Karadeniz Bölgesi’ni yatırımlarda cazip bir bölge haline getirmek için değer üretmeye devam edeceğiz. Geçmişte gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri devam ettirecek ve bölge yatırım ortamının gelişimi için ihtiyaç duyulan altyapı, üstyapı ve beşeri sermayenin gelişimi için araçlar geliştireceğiz.

Yatırım teşvik ve desteklerine ulaşmak için tıklayın.

Yatırım tanıtım dokümanları, fizibiliteler, raporlar, master planlar için tıklayın.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
24
Çar
Tem2024