SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Giresun’un Göksu Travertenleri Doğaseverlerin İlgisini Çekiyor
Eğitimde Teknolojik Hamle
SOGEP Projesi ile 40 Kadın İş Sahibi Olacak
Turizm Konsept Master Planlarının İlk Aşamaları Tamamlandı
Giresun'a 32 Milyon Liralık Yatırım
Yeşil Mutabakat İl Çalıştayları Tamamlandı
22 Şubat2022
Yeşil Mutabakat İl Çalıştayları Tamamlandı

Avrupa Birliği’nde çevre sorunları ve iklim değişikliği karşısında kararlı bir tutum sergilemek amacıyla 2019 yılında bir inisiyatifler paketi olan Avrupa Yeşil Mutabakatını deklare eden Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadelede yerini aldı.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerin ışığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gelişmelerin yakından takip edilebilmesi ve uyum sürecinin hızlandırılması adına Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde çevrimiçi ortamda Yeşil Mutabakat İl Çalıştayları düzenledi.

Çalıştaylarda, DOKA uzmanları tarafından sınırda karbon düzenlemesi, döngüsel ekonomi ve yeşil ekonomi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Çalıştaylarda gerçekleştirilen sunumların ardından bölgede iklim değişikliği ve yeşil mutabakat alanında eğilimleri ölçmeye yönelik çevrimiçi anketler düzenlendi.

Anketlerde; ‘Avrupa Yeşil Mutabakatına hangi düzeyde uyum sağlamalıyız?’ sorusuna verilen cevaplarda çok yüksek oranda ‘tam uyum sağlamalıyız’ seçeneğinin tercih edilmesi, bölgede iklim değişikliği ile mücadele ve Yeşil Mutabakata uyum süreçlerine adaptasyon konularında yerel kurum ve kuruluşların pozitif istek ve irade sergileyeceğini gösterdi.

Çalıştaylarda, katılımcılar ve konuşmacılar, Yeşil Mutabakata ilişkin çeşitli alanlarda görüşlerini ifade ederek, konu bazlı istişarelerde bulundular.

Öte yandan çalıştayların ardından elde edilen veriler ışığında odak gruplar ve katılımcı profillerinin belirlenmesi sonrasında konu ile ilgili bölgesel düzeyde bir çalıştay düzenleneceği ifade edildi

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALILINKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
26
Pts
Eyl2022