SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
DOKA 160. Yönetim Kurulu Toplantısı Giresun'da yapıldı
Bakan Kacır, Sporda Performans Ölçüm ve Yetenek Merkezi'ni Ziyaret Etti
Yapay Zeka ve Robotik Kodlama Merkezi Açıldı
Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Planetaryum Törenle Hizmete Açıldı
Mavi Ekonomi Paneli Düzenlendi
22 Şubat2022
Yeşil Mutabakat İl Çalıştayları Tamamlandı

Avrupa Birliği’nde çevre sorunları ve iklim değişikliği karşısında kararlı bir tutum sergilemek amacıyla 2019 yılında bir inisiyatifler paketi olan Avrupa Yeşil Mutabakatını deklare eden Türkiye, iklim değişikliğiyle mücadelede yerini aldı.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan gelişmelerin ışığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gelişmelerin yakından takip edilebilmesi ve uyum sürecinin hızlandırılması adına Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde çevrimiçi ortamda Yeşil Mutabakat İl Çalıştayları düzenledi.

Çalıştaylarda, DOKA uzmanları tarafından sınırda karbon düzenlemesi, döngüsel ekonomi ve yeşil ekonomi konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Çalıştaylarda gerçekleştirilen sunumların ardından bölgede iklim değişikliği ve yeşil mutabakat alanında eğilimleri ölçmeye yönelik çevrimiçi anketler düzenlendi.

Anketlerde; ‘Avrupa Yeşil Mutabakatına hangi düzeyde uyum sağlamalıyız?’ sorusuna verilen cevaplarda çok yüksek oranda ‘tam uyum sağlamalıyız’ seçeneğinin tercih edilmesi, bölgede iklim değişikliği ile mücadele ve Yeşil Mutabakata uyum süreçlerine adaptasyon konularında yerel kurum ve kuruluşların pozitif istek ve irade sergileyeceğini gösterdi.

Çalıştaylarda, katılımcılar ve konuşmacılar, Yeşil Mutabakata ilişkin çeşitli alanlarda görüşlerini ifade ederek, konu bazlı istişarelerde bulundular.

Öte yandan çalıştayların ardından elde edilen veriler ışığında odak gruplar ve katılımcı profillerinin belirlenmesi sonrasında konu ile ilgili bölgesel düzeyde bir çalıştay düzenleneceği ifade edildi

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
07
Per
Ara2023