SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
Bakan Kacır, Kadınlar Dokuyor Atölyesini Ziyaret Etti
05 Ekim2017
Ünye’de Tarih Yeniden Canlanıyor

Ünye’nin en önemli tarihi kimliklerinden biri olan ve Kültür Yolu projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Orta Çarşı’nın açılışı gerçekleştirildi.

4 Arasta 1 Orta Çarşı Projesi kapsamında 32 binanın restorasyonu ile gerçekleştirilen uygulama sonrası yapılan açılışa çok sayıda kişi katıldı.

Açılışta konuşan Doğru Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman yaptığı konuşmada “Bölgemizin girişi kapısı olan Ünye’nin özellikle turistik anlamda tarihini ve kültürünü ön plana çıkaracak faaliyetlere destek vermek bizleri mutlu ediyor. Bu proje Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın Kültür Yolu Projesinin bir parçası. Özellikle eski yapıların restorasyonu ve geçmişle gelecek arasında bir bağ kurulması bizim en önemli isteğimizdir. Bu projenin de bu çabaya katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Orta Çarşı Caddesi’ndeki açılışta yaptığı konuşmada, böyle bir projeyi hayata geçirdiği için Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı kutladı.

Büyükşehir Belediyesi olarak sahil bandında bulunan 186 binanın dış cephe giydirme işlemlerine başladıklarını anlatan Başkan Yılmaz, projenin 2018 yılının Mayıs ayı gibi bitirileceğini dile getirdi.

Ünye Belediye Başkanı Çamyar ise, projenin, bir milyon lira maliyetle gerçekleştirildiğini ifade ederek, "32 binanın dış cephe giydirmesi gerçekleştirildi. 500 bin lirası DOKA’dan, 418 bin lirası Ünye Belediyesinden karşılanmak üzere yaklaşık bir milyon liralık bir harcamayı gerçekleştirmiş olduk." dedi.

Şehirlerin, toplumun tarihini ve kültürünü yansıttığını belirten Başkan Çamyar, "Güzel şehirleri süslü taşlar değil, hayal gücü yüksek, ufku geniş, iradesi sağlam insanlar inşa edebilir. Ünye’yi yeniden inşa etmek adına gayret ve çaba içerisindeyiz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından yazar İrfan Işık, Orta Çarşı’nın geçmişi ile ilgili bilgi verdi, eski esnaflar da hatıralarını anlattı.

Orta Çarşı’da 40 yıl ve üzerinde faaliyet gösteren esnaflara plaket takdim edildi.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
29
Çar
Mayıs2024