SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
[email protected] | 444 8 290
Desteklenen Projeler İle Kadınlar ve Gençler Güçleniyor
Gümüşhane’nin Turizm Kimliğini Yansıtacak Özel Tasarım Hediyelik Eşya Koleksiyonu Oluşturuluyor
Siz de Karadeniz Hazinelerini Keşfedin
DOKA Yönetim Kurulu Toplantısı Gümüşhane’de Yapıldı
Türkiye’nin İlk Karabuğday Çalıştayı Sona Erdi
Ünye’de Tarih Yeniden Canlanıyor
05 Ekim2017
Ünye’de Tarih Yeniden Canlanıyor

Ünye’nin en önemli tarihi kimliklerinden biri olan ve Kültür Yolu projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Orta Çarşı’nın açılışı gerçekleştirildi.

4 Arasta 1 Orta Çarşı Projesi kapsamında 32 binanın restorasyonu ile gerçekleştirilen uygulama sonrası yapılan açılışa çok sayıda kişi katıldı.

Açılışta konuşan Doğru Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman yaptığı konuşmada “Bölgemizin girişi kapısı olan Ünye’nin özellikle turistik anlamda tarihini ve kültürünü ön plana çıkaracak faaliyetlere destek vermek bizleri mutlu ediyor. Bu proje Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın Kültür Yolu Projesinin bir parçası. Özellikle eski yapıların restorasyonu ve geçmişle gelecek arasında bir bağ kurulması bizim en önemli isteğimizdir. Bu projenin de bu çabaya katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Orta Çarşı Caddesi’ndeki açılışta yaptığı konuşmada, böyle bir projeyi hayata geçirdiği için Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı kutladı.

Büyükşehir Belediyesi olarak sahil bandında bulunan 186 binanın dış cephe giydirme işlemlerine başladıklarını anlatan Başkan Yılmaz, projenin 2018 yılının Mayıs ayı gibi bitirileceğini dile getirdi.

Ünye Belediye Başkanı Çamyar ise, projenin, bir milyon lira maliyetle gerçekleştirildiğini ifade ederek, "32 binanın dış cephe giydirmesi gerçekleştirildi. 500 bin lirası DOKA’dan, 418 bin lirası Ünye Belediyesinden karşılanmak üzere yaklaşık bir milyon liralık bir harcamayı gerçekleştirmiş olduk." dedi.

Şehirlerin, toplumun tarihini ve kültürünü yansıttığını belirten Başkan Çamyar, "Güzel şehirleri süslü taşlar değil, hayal gücü yüksek, ufku geniş, iradesi sağlam insanlar inşa edebilir. Ünye’yi yeniden inşa etmek adına gayret ve çaba içerisindeyiz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından yazar İrfan Işık, Orta Çarşı’nın geçmişi ile ilgili bilgi verdi, eski esnaflar da hatıralarını anlattı.

Orta Çarşı’da 40 yıl ve üzerinde faaliyet gösteren esnaflara plaket takdim edildi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALILINKLER
20
Çar
Eki2021