SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
27 Şubat2015
Turizmde Sınır Ötesi İşbirliği İçin Black Sea TourNet Projesi

Batum, Gürcistan, Yuvarlak Masa Toplantısı Bir ENPI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Projesi olan Black Sea TourNet kapsamında; projenin Türk ve Gürcü ortakları DOKA, Acara Özerk Cumhuriyeti Turizm Bakanlığı ve Uluslararası İş Geliştirme Merkezi ev sahipliğinde Doğu Karadeniz Bölgesi’nden tur operatörleri Gürcistan, Acara Özerk Cumhuriyeti ve Kakheti bölgelerinden meslektaşları ile Batum’da bir araya geldi.

AB ve T.C. AB Bakanlığı finansmanı ile yürütülen Black Sea TourNet projesinde özellikle, eko-turizm başta olmak üzere turizm sektöründe yapılabilecek işbirliği olanaklarının araştırılması ve geliştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda, Batum çalıştayında, Türk-Gürcü ortak turizm ürünleri, ortak tanıtım stratejileri ve ortak projeler konularında özel sektör, kamu ve STK’larca yürütülebilecek proje odaklı eylemler ana gündem maddeleri olarak ele alındı.

Batum Çalıştay’ında; firmalar, özellikle Acara Ö.C. ve Doğu Karadeniz arasında gerçekleştirilen bölgesel turlarda tur rehberlerinin tanınırlığı, eko-turlar ve kültür turlarında ortak tur paketlerinin oluşturulması ve uluslararası fuarlarda tematik ortak tanıtımlar yapılması konularında işbirliğinin geliştirilmesi yönünde görüş birliği sağladı.

Batum Başkonsolosumuz Yasin Temizkan, hâlihazırda yoğun olarak işleyen karayoluna alternatif olarak Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Hopa limanları ile Batum limanı arasında turizm için deniz üzerinden yapılabilecek taşıma ve buna bağlı olarak geliştirilebilecek tur paketleri konusunu gündeme getirdi. Bu alanda yapılabileceklerin daha detaylı olarak önümüzdeki dönemde ele alınması ve gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması konularında mutabık kalındı. Temizkan, ayrıca Gürcistan ve Türkiye arasındaki güçlü komşuluk ilişkilerine bu proje ile önemli katkı yapan Black Sea TourNet projesi için proje ortağı DOKA, IBDIPC, ve Acara Turizm ve Resortlar Bakanlığını kutlayarak T.C. Batum Konsolosluğunun 7/24 bu projesinin bir ortağı olarak görülmesini istediğini belirtti.

Black Sea TourNet projesi yönetiminden sorumlu DOKA, AB Programları Koordinatörü, Mehmet Bozdoğan, projenin özünün turizm alanında özel sektör, kamu ve STK’ları kapsayan bir işbirliği ağı oluşturulması olduğunu belirtti. Bu noktada Batum’da proje ortağı olan Türk ve Gürcü kamu kurumları ev sahipliğinde Acara ve Doğu Karadeniz’den tur operatörleri ve eko turizm işletmelerinin bir araya gelmesi ile turizmde yeni fırsatların tespiti ve somut işbirliklerinin başlatıldığını vurguladı. Mehmet Bozdoğan ayrıca, Black Sea TourNet projesi kapsamında eko-turizm yönetimi, destinasyon tanıtımı, dijital pazarlama, kamu-özel sektör işbirliği, sosyal medyanın kullanımı gibi konuları kapsayan eğitimlerin Mart ayında Trabzon’da gerçekleştirileceğini ve bu eğitimlere ilgili kamu, özel sektör ve STK’larının katılımını beklediklerini belirtti.

Acara Ö.C Turizm Bakanlığı, Bakan Yardımcısı Mamuka Berdzenishvli, şu ana kadar gerçekleştirilen proje faaliyetlerinin oldukça faydalı oluğunu belirtirken Batum’da Türk ve Gürcü tur operatörleri ile beraber ortak tanıtım ve pazarlama kampanyaları yürütülmesinin önemine dikkat çekti.

Toplantıda TURSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütmek Kurulunu temsilen Hasan Volkan Kantarcı ve Doğu Karadeniz Bölgesi illerinden eko-turlar ve Gürcistan-Türkiye turları yapan 8 firmadan oluşan Türk özel sektör temsilcileri, profesyonel tur rehberliği ihtiyacı ve sınır kapısı geçişlerinde yaşanan sıkıntılar gibi çözülmesi gereken sorunları dile getirirken, ortak eko-turlar, ortak pazarlama ve PR stratejileri geliştirilmesi gibi konularda işbirliğine ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler.

Argonot turizmi, eko-turizm, kurvaziyer turizmi gibi alanlarda gerçekleştirilecek yeni projelerinde görüşüldüğü çalıştay, programın ikinci gününde Acara’nın Keda ilçesi kırsal alanına gerçekleştirilen eko-turizm saha araştırması ile son buldu.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024