SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
21 Ağustos2015
Turizm Sektörünün Sorunları ve Çözüm Önerileri Haritası Tüm Aktörlerin Katılımıyla Gerçekleştirildi

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz başkanlığında “Trabzon Turizm Buluşmaları” adıyla bir otelde düzenlenen toplantıda Trabzon’un turizm sektöründeki eksiklikleri, sorunları ve çözüm önerilerinin haritası çıkarılarak turizmde gelinen nokta masaya yatırıldı.

Toplantıya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Muhammet Balta ve Ayşe Sula Köseoğlu, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, KTÜ Rektörü Süleyman Baykal, Avrasya Üniversitesi Rektörü Aşkın Asan, İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamlar, seyahat acente temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, turizm işletmecileri ile yazılı ve görsel basının temsilcileri katıldı.

Doğu Karadeniz ve bölgenin lokomotifi olarak Trabzon’un son yıllarda önemli bir destinasyon haline geldiğini ifade eden Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Turizm Buluşmaları toplantısında turizm anlamında önemli projeler yürütüldüğünü anlatarak, şunları kaydetti:

“Bugünkü toplantımızda Trabzon ilimizin turizmde geldiği noktayı, yaşadığımız sorunları, yürütülen belli başlı çalışmaları ve bunlarla ilgili önümüzdeki süreçte takip etmemiz gereken temel hususları birlikte değerlendirip çözüm noktasında yapılması gerekenleri konuşacağız.”

Ziyaretçi sayımız 3 Milyonu Bulurken, Belgeli Yatak Kapasitemiz Her Geçen Gün Artıyor

Vali Öz, “Geçen yıl gerçekleşen ziyaretçi sayımız 3 milyonu ve bunların içerisinde yabancıların sayısı 1 milyonu, Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerimiz sayısı da 290 bini bulmuştu. Yatak kapasitemizde gerek nitelikli turizm belgeli yatak sayısı ile gerekse belediye belgeli yatak sayısı her geçen gün önemli mesafeler kat ediyoruz. Yine bölgemizde turizm ile ilgili altyapıyı geliştirme konusunda gerek yol ve ulaşım anlamında gerekse kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması noktasında önemli projeler yürütülmektedir.

Bunun yanında ulusal ve uluslararası fuarlara katılım konusunda Kalkınma Ajansımızın, Ticaret ve Sanayi Odamızın, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, Valiliğimiz ve Belediyemiz ile beraber yaptığı önemli çalışmalar ve alınan mesafeler var. Şunu hiçbir zaman küçümsememiz gerekiyor. Bu bölge ve il bu seviyeye geldiyse geçmişte yapılan çalışmaların, emeklerin bir sonucudur. Tanıtım çalışmalarımızda istediğimiz sonuca ulaşmamız için kamu ağırlıklı değil özel sektör ve hizmet sektöründeki firmalarımızın ağırlıklı olarak fuarlarda ve tanıtımlarda yer almasını istiyoruz.”

2015 yılının ilk yarısında ziyaretçi sayısında yüzde 17 artış var

Vali Öz, “Bu yılın ilk 7 ayını değerlendirdiğimiz zaman ziyaretçi sayımız geçen yıla göre yüzde 15 ile 17 artışın gözlemlendiğini görüyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Ancak gelinen bu noktada bu ziyaretçi sayısı ve gelinen bu noktada yaşadığımız bazı sorunlar var. Ulaşımda, hizmet sektöründe, hizmet kalitesinde, kalifiye eleman konusunda, kamusal ve yerel yönetim açısından eksikliklerimizde var Bunları belirleyip uygun adımlar atarsak turizmdeki yakalamış olduğumuz bu ivmeyi devam ettiririz ve kalıcı hale getiririz.

Bunun yanında turizmde hem mekan hem zaman olarak da turizmi yaymaya ihtiyacımız var. Bunu da bu masa etrafındaki paydaşlarımız ile beraber değerlendireceğiz. Toplantımızın verimli ve başarılı gelecekteki çalışmalarımıza yol gösterici olmasını diliyorum” dedi.

“Trabzon Sahip Olduğu Bu Zenginliği İyi Yönetmeli “

Toplantıda Trabzon ve turizm açısından böyle bir toplantının kazanç olduğuna işaret eden Süleyman Soylu, “Trabzon’un özellikle yaz turizmi açısından ciddi etkinliği ortaya koyan bir şehir. Yine onun ötesinde gerek tarihi gerek doğa gerek medeniyet mirasımızın bize bıraktığı, büyük bir zenginlikle de karşı karşıyayız. Şimdi anlaşılıyor ki Trabzon, özellikle bu zenginliği yönetmek ve devamlılığını sağlamak mecburiyetindedir.

Yaz turizminin yanı sıra bir taraftan kış turizmine de önem vermeliyiz. Benim gördüğüm bir markamız var Uzungöl. Uzungöl belki de Karadeniz’in, Trabzon’un Türkiye’nin bir ziynet eşyası gibi durmaktadır ama Uzungöl ile ilgili iyi bir sonuç ortaya koyduğumuz herhalde düşünülemez. Ben üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Doğanın bize sunduğu muhteşem bir güzellik her birimiz bunun sorumluluğunda olmalıyız. Buna siyasal açıdan bakmak değil, bundan sonra ne yapabileceğimiz konusunda hep birlikte sorumluluk bilincimizi gerçekleştirmek zorundayız ve özellikle Trabzon turizmini Uzungöl’e, Sümela’ya sıkışmışlıktan da kurtarmalıyız" diye konuştu.

Trabzon ile Avrupa’nın Mombliment bölgesini kış turizmi açısından karşılaştıran CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen ise, devletin kış turizmi konusunda Trabzon’a özellikle teşvik vermesi gerektiğini, Karadeniz Bölgesi’nin birçok özelliğinin dışında dünyanın en büyük kayak vitrininin Soğanlı Dağı’nda olduğunu öğrendiğinde şaşırdığını söyledi.

Toplantıda söz alan Trabzon Milletvekili Adanan Günnar’da, “Turizm sektöründe kaliteli hizmetin ve hizmet sektöründeki kalitenin artması gerekiyor. Trabzon’da turizm potansiyelinin artması Trabzon’un kalkınmasıyla ilgilidir. Huzurlu ve güvenli bir ortamda turizm potansiyeli de artmıştır. Bölgemizin en önemli kalkınma aracı olan turizmden için hep birlikte çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

Turizmi belli bir bölgeye sıkıştırmaması gerektiğini belirten Muhammet Balta ise, “Trabzon’un turizm bakımından gelişmesi için 2002 yılından itibaren ulaşım, eğitim vb. açılardan çalışmalar yaptık. Şimdi ise bunun meyvelerini topluyoruz. Alınması gereken önlemler var. Turizmi ilin geneline yaymalıyız. Turizm ofislerinin her bölgede kurulması gerekiyor. Turizm polisi ve zabıtaların kurulması gerekir. STK’ların müteşebbisleri turistlerle bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemesi gerekir” dedi.

Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ise, “Turizm, bugünü, yarını ve geleceği açısından planlanmalıdır. Yaz turizminin yoğun olduğu Trabzon’da kış turizminin de geliştirilmesi gerekir. Denetim mekanizmaları en iyi şekilde yapılanmalıdır. Bu toplantıdan çıkacak sonuçlar için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Altyapı olmadan turizmin gelişmesinin olamayacağını ifade eden TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’da, “Amacımız Trabzon’da turizmin gelişmesi ve geleceğimizin planlanmasıdır. Herkesin kendi üzerine düşen görevi yapması gerekir. Önemli merkezlerimiz Sümela, Uzungöl, ve geleceğe dönük olarak Ortahisar gibi merkezlerin yatırım kapasitesinin artırılması gerektiğini görüyoruz. Alt yapı olmadan turizmin gelişmesi olmaz. Bunun için ulaşım sorunumuzu çözmemiz gerekiyor. Uzungöl’ün UNESCO dünya mirası listesine girmesi için çalışmalarımızı hızlandırmalıyız” ifadelerini kullandı.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım ise, “2010 yılından itibaren bölgeye 930 adet proje yaptık. Alışveriş merkezlerinde, Kuveyt’te, Cidde’de fuarlara katılarak tanıtım faaliyetleri yapıyoruz. İl Kültür Turizm Müdürlüğü, seyahat acenteleri ve özel sektöre platform sağlıyoruz. Önceki yıllarda turizmi nasıl getirebiliriz diye düşünürken bugün nasıl daha çok artırabiliriz diye düşünüyoruz. Turizmde çeşitlendirme önemli, sadece Araplara değil Amerika ve Avrupa’ya da hitap etmeliyiz. Bursa-Trabzon, Kapadokya-Trabzon ortak paketler oluşturmalıyız. Turizmde bütüncül yaklaşımlar ortaya koymalıyız. Uzungöl düşerse Doğu Karadeniz’de düşer. Marka değerini nasıl yukarıya çıkarabilirizi düşünmeliyiz. Londra ve Paris ile de rekabet edilebilir bir durumda olmalıyız” şeklinde konuştu.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Suat Gürkök ise, “Turizme verilen önemi görmek ve duymak bizi mutlu ediyor. Bölgenin tek kurtuluşunun turizmde olduğunu söyledik. Herkes turizmde üzerine düşen görevi yerine getirirse sorunları çözeriz“ diye konuştu.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki yabancı uyruklu öğrencilerinin birer turizm elçisi olduğunu ifade eden KTÜ Rektörü Süleyman Baykal ise, “81 farklı ülkeden 1200 yabancı öğrencimiz var. Bir anlamda bu öğrencilerimizin bizim kültür elçiliğimizi yapıyorlar. Çaykara Meslek Yüksek Okulu’nu açma talebimizi YÖK’e sunduk. Aşçılık ve turizm otelcilik bölümleriyle turizm sektörüne destek vereceğiz. Ayrıca turizm ile ilgili kurumlarımızın, STK’ların, Valiliğin ve Belediyelerimizin talebi doğrultusunda bilimsel araştırmalar yapabiliriz” dedi.

Avrasya Üniversitesi olarak sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın ihtiyacını karşılayan bir üniversite olarak hedeflerini genişlettiklerini belirten Avrasya Üniversitesi Rektörü Aşkın Asan ise, “Uluslararası öğrenci potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeyi düşünüyoruz. Yabancı öğrencilerimiz burada 4 yıl kalarak Trabzon’un kültür elçisi olarak anlatacaklar. Şu anda 38 farklı ülkeden öğrencimiz bulunuyor. Turizm sektörüne yönelik gastronomi bölümümüz ile kalifiye elemanın yetişmesini sağlıyoruz” dedi.

Toplantı sonunda sektör temsilcilerine, gazetecilere söz hakkı veren Vali Abdil Celil Öz, onların turizmle ilgili sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi. Eksiklikler konusunda yapılması gerekenleri toplantı sonrasında Belediye Başkanı ve kaymakamlarla görüştü.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024