SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
30 Ekim2023
Trabzon’da Engelli Bireyler ‘En Mutlu Köy’de Hayallerini Gerçekleştirecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında Trabzon’da hayata geçirilen ‘En Mutlu Köy Projesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Ortahisar Belediyesi tarafından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) desteğiyle özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata adapte olmaları, doğanın terapötik etkisinden yararlanarak çalışabilecekleri bir yaşam alanı oluşturulan projede sera, tavuk çiftliği, üretim atölyesi ve rehabilitasyon merkezi bulunuyor.

Açılışta konuşan Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, “Toplumda hep birlikte yaşıyoruz. Birlikte yaşadığımız bireyler içerisinde pek çok niteliğe sahip insanımız var. Cumhurbaşkanımızın geliştirmiş olduğu projeler ile uygulamalar devam ediyor. Bu uygulamaların en önemlilerinden bir tanesi de özel gereksinimli bireylerin evlerinde değil toplum hayatına katılmalarıdır. Bugün geldiğimiz mesafe oldukça sevindiricidir. Bundan sonra yapılacak olanlar da bugüne kadar yapılmış olanların teminatıdır. İnşallah bütün ilçelerimize bu tür faaliyetler örnek olur. Artık özel gereksinimli bireylerimiz evlerinde oturma mecburiyetinde değillerdir. Onların eğitimleri, toplum hayatına ve sosyal hayata katılabilmeleri için her şey yapılmaktadır. Engelli dostu kentler oluşturmaya devam edeceğiz. En Mutlu Köy mottosuyla oluşturulan alan hepimizin gururu ve sevinci olacak. Özellikle kıymetli Bakanlarımızın vermiş olduğu destekler için kendilerine müteşekkirim” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç ise "Bu projemiz; engelli kardeşlerimizi bir çatı altında toplamak ve engelsiz faaliyetleri gerçekleştirmek adına gerçekleştirmek istediğimiz bir proje idi. Şu anda En Mutlu Köy Projemizi hayata geçirdik. 11 bin 500 metrekarelik alandayız. 1. etabımızı tamamladık ve hizmete aldık. Hem eğitimi hem istihdamı sağlayarak kendilerinin üretimi ile mutluluğunu yaşatmak istedik. 20 engelli kardeşimiz şu an da burada. Kapasiteyi 30’a yükselteceğiz. Engelli kardeşlerimize, şehrimize ve ailelerimizin mutlu olacağını düşündüğümüz bu proje hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

“Ortahisar Belediyemizin hayata geçirdiği ve tüm Türkiye’de örnek gösterilmeye değer ‘En Mutlu Köy Projesi’nin açılışında bulunmaktan memnuniyet duymaktayım” diyen DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, konuşmasına şöyle devam etti:

“ En Mutlu Köy Projesi’’ Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 2021 yılında yaptığı protokol ile Çalışan ve Üreten Gençler Programı kapsamında Trabzon’da desteklenmeye hak kazanmıştır. Ortahisar Belediyemiz tarafından uygulanan proje, Ajansımız tarafından koordine edilmiş ve tamamlanarak bugün açılışa hazır hale gelmiştir. Çalışan ve Üreten Gençler Programının hedefi genç işsizliğinin yüksek olduğu bölgelerde gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek ve istihdamlarının artırılmasıdır. En Mutlu Köy projesi ile gençlerin ve engelli bireylerin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılmaları suretiyle üretim odaklı istihdamının sağlanması amaçlanmıştır.”

Açılışın ardından Vali Yıldırım, beraberindekiler ile birlikte ‘En Mutlu Köy’ü gezerek üretim faaliyetleri hakkında bilgi aldı

Ortahisar Geçit Mahallesi’nde yapılan ‘En Mutlu Köy’ün açılışına Trabzon Valisi Aziz Yıldırım, Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, Ortahisar Kaymakamı Gürkan Demirkale, DOKA Genel Sekreteri Kemal Akpınar, Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Süleyman Gül, İl Protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile özel gereksinimli bireylerin aileleri katıldı.

2 adet sera, 3 adet üretim atölyesi, 2 adet tavuk kümesi ve 1 adet kafenin bulunduğu En Mutlu Köy Projesi’nde, ilk etapta 20 engelli birey istihdam edilecek. Projenin 2. Etabı da tamamlandığında istihdam sayısı 30’a çıkarılacak.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Tem2024