SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Bakan Kacır, Kadınlar Dokuyor Atölyesini Ziyaret Etti
DOKA’dan Bölgeye 35 Milyon TL’lik AB Fonu
Bakan Kacır, Giresun Sosyal Girişimcilik Merkezi’ni Ziyaret Etti
Bakan Yardımcısı İnan, Ordu’da İş İnsanlarıyla Bir Araya Geldi
2024 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) Ön Başvuru Dönemi Uzatıldı"
17 Eylül2021
Siz de Karadeniz Hazinelerini Keşfedin

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA), coğrafi işaretli ürünlerle ilgili yeni bir çalışma başlattı.

Doğu Karadeniz’de sayısı elliyi aşan coğrafi işaretli yöresel ürünü yerel kalkınmanın anahtarlarından biri olarak gören ve bu ürünlerin katma değerinin artırılmasına yönelik çalışmalarda öncü rol üstlenen DOKA, lider kuruluş olarak yürüttüğü Karadeniz Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN) projesi kapsamında; Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan coğrafi işaretli yöresel ürünlerin bilinirliğini artırmak üzere www.karadenizhazineleri.com/tr adresli web sitesini hayata geçirdi.

Sitede Akçaabat Köftesinden Giresun Fındık Ezmesine, Kürtün Araköy Ekmeğinden Rize Kavurmasına, Akkuş Şeker Fasulyesinden Şavşat Ketesine kadar elliden fazla coğrafi işaretli ürünün fotoğrafları, coğrafi işaret tescil tarihi, hikayesi ve üretici firmaları gibi konularda detaylı bilgiler yer alıyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tarihi geçmişi, kültürel zenginliği, çeşitlilik arz eden flora ve faunası gibi özellikleriyle coğrafi işaretler bakımından oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, Karadeniz Hazineleri adıyla açılan web sitesinin bu zenginlikleri duyurmada çok önemli bir işlev göreceğine inandığını söyledi.

Yöresel ürünlerin, bölgesel kalkınma ve gelirin tabana yayılmasında önemli bir enstrüman olmasından hareketle bu konuda kapsamlı bir strateji geliştirdiklerini ve 2022 yılı sonunda coğrafi işaretli ürün sayısını 70’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Adıyaman, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yöresel ürünlerin katma değeri yüksek ticari ürünler haline dönüştürülmesinde coğrafi işaret tescili büyük önem taşımaktadır. Coğrafi işaret uygulamalarının gelişmiş olduğu Avrupa Birliğinde (AB) coğrafi işaretli ürünlerin 80 milyar Avronun üzerinde bir pazarı olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki yöresel ürünlerin ise en az 10 milyar Avroluk ihracat potansiyeli bulunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi olarak bu ihracat potansiyelini karşılayacak zenginliğe sahibiz. Karadeniz Hazineleri adıyla açtığımız web sitesi ile bu hedef doğrultusunda önemli bir adım daha atmış oluyoruz.”

Coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işarettir. Dünyada 10.000’den fazla tescilli coğrafi işaretli ürün bulunmaktadır. Bu sayı Türkiye’de 810’un üzerindedir. Üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümünün belirlenen coğrafi alanın sınırları içinde gerçekleşen ürünler Menşe Adı ile; üretim, işleme ya da diğer işlemlerinden en az birinin belirlenmiş coğrafi alan içinde gerçekleşmesi gereken ürünler ise Mahreç İşareti ile işaretlenir. Kolektif bir sınai mülkiyet hakkı olan ‘coğrafi işaret’ tescili Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılır.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
22
Pts
Nis2024