SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Kuzey Afrika Ülkeleri Seyahat Acentelerine Tarihi İpek Yolu Kültür Rotası Tanıtıldı
Karadeniz İpekyolu Kültür Rotası Bölge Turizm Potansiyelini Geliştiriyor
Karadeniz Havzasında Mavi Ekonominin Güçlendirilmesi Proje Çalıştayı Yapıldı
Doğu Karadeniz’de Mavi Ekonomi Gelişiyor
Karadeniz Havzasında Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN) Projesi Tamamlandı
04 Mayıs2023
Karadeniz İpekyolu Kültür Rotası Bölge Turizm Potansiyelini Geliştiriyor

Karadeniz Havzası’nda Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında finanse edilen, HERIPRENEURSHIP Projesi için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından hazırlanan İpekyolu Kültür Turizmi Rotası tanıtıldı.

HERIPRENURSHIP Projesinin amacı Karadeniz Havzası’nda tarihi alanlarda turizmde ve kültürel ve yaratıcı endüstrilerde miras temelli değerleri geliştirmek ve yeni yatırım olanakları yaratmak için uzun ömürlü ortaklıklar kurmaktır. Yerel kalkınmayı kültürel miras temelinde sağlayıp turizm için kültür temelli çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Proje doğal ve kültürel öneme sahip yerlerde arz-talebi yeniden şekillendirerek geleneksel turizme alternatif sunmakta ve kültür turizminin gelişimi için aktiviteler barındırmaktadır.

Proje kapsamında 6 adet ortak bulunmakta olup bunlar; Kavala Kalkınma Ajansı (Yunanistan), Tuna Karadeniz Üniversite Vakfı (Romanya), Bulgaristan Karadeniz Yerel Yönetimler Birliği (Bulgaristan), Moldova Ulusal İç Turizm Derneği (Moldova), İakob Gögebaşvili Telavi Devlet Üniversitesi (Gürcistan) ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’dır (Türkiye).

Proje kapsamında Trabzon ve Gümüşhane illerinden 10 adet kültürel miras alanı seçilmiş, bu alanları içeren bir kültür rotası teması ve pilot proje oluşturulmuştur. Proje kapsamında bu alanların UNESCO önem bildirgeleri hazırlanmış, alanların hikayeleştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu ve buna benzer tanıtım ve geliştirme faaliyetleri ile bu kültürel miras alanları İpek Yolu teması altında bir kültür turizmi rotası haline getirilmiş ve bu İpekyolu rotasının bölge turizm paydaşlarının da katkısıyla yeni tur paketleri altında pazarlanabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. İpekyolu Kültür Rotası, Kuzey Afrika, Uzak Doğu ve Orta Asya’dan turizm acentelerine önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek olan fam-trip organizasyonları ile tanıtılacaktır.

Proje kapsamında 30 Nisan-3 Mayıs 2023 tarihlerinde Trabzon’da gerçekleştirilen çalışma ziyareti kapsamında 2 Mayıs 2023 tarihinde proje ortakları, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan ve Turizm Konseyi’nden temsilciler ile bir basın toplantısı gerçekleştirmiştir. Toplantıda Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan ve proje ortakları konuşmalar gerçekleştirmiş, proje ve pilot proje hakkında fikirlerini dile getirmiştir. Buna ek olarak Turizm Konseyi de çalışmalarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirmiş, gelecek dönemlerde olası iş birliği faaliyetleri için ağ geliştirme çalışmaları yürütmüştür.

Projenin uzmanı olarak görev alan Necmettin Erbakan Üniversitesi’nden Sanat Tarihçisi Dr. İlker Mete Mimiroğlu ve bir profesyonel rehberin anlatımıyla son derece bilgilendirici ve verimli bir şekilde tamamlanan çalışma ziyaretinde bölgenin potansiyelinin değerlendirilmesiyle ilgili fikirler ortaya konmuştur.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
10
Cts
Haz2023