SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Hollanda Delegasyonu DOKA’yı Ziyaret Etti.
27 Nisan2015
Hollanda Delegasyonu DOKA’yı Ziyaret Etti.

Hollanda Ekonomi İşleri Türkiye Sorumlusu ve Ekonomi ve Ticaret Müşaviri olan Jeroen Kelderhuis, stajeri Koen Kortbeek ve Hollanda Ekonomi İşleri Türkiye Proje Sorumlusu Ferda Başdoğan Hollanda ve bölgemiz arasında dış ticaretin artırılması ve yatırımlar konularını görüşmek üzere Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nı (DOKA) ziyaret etti.

DOKA’yı temsilen Tanıtım, Teşvik ve İşbirliği Başkanı Vahit Ketboğa ve Trabzon Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Murat Karaca’nın katılım sağladığı toplantıda, Murat Karaca tarafından Hollanda heyetine bölgemizin yatırım ortamı ve bölgemizde uygulanmakta olan vizyon projeler hakkında sunum gerçekleştirildi. Sunum kapsamında Kelderhuis’e Hollandalı işadamlarının bölgemizden dış ticaretini yapabilecekleri ürünler, bölgemizde imalat sanayi, lojistik ve turizm sektörleri ağırlıklı olmak üzere gerçekleştirebilecekleri yatırım konuları, vizyon projeler hakkında Hollanda delegasyonuna bilgilendirme yapıldı.

Hollanda da farklı ülke ve bölgelerin tanıtıldığı toplantılar gerçekleştirildiğini belirten Jeroen Kelderhuis, Ajansımızı da Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yatırım ortamını tanımak üzere bu etkinliklere katılması için davet etti.

Hollanda ve Türkiye arasındaki dış ticaretin artırılmasına yönelik her iki ülkenin yatırım ortamı ve potansiyelinin birbirlerine tanıtılmasının amaçlayan projeleri kapsamında Ağustos ayı sonunda yaklaşık 15 Hollandalı işadamı ile birlikte Trabzon’a geleceklerini belirten Kalderhuis, bölge ile ikili ticari işbirliklerini başlatma arzusunda olduklarını vurguladı.

Doğu Karadeniz ve Trabzon’daki yatırım potansiyelini ve olanaklarını yakından takip etmek ve görmek istediğini ifade eden Kalderhuis, “ Ağustos ayında Hollandalı işadamları ile Trabzon’a yapacağımız ziyarete desteğinizi istiyoruz. Hollanda Büyükelçiliği nezaretinde yapılacak olan ziyaretimizi Ağustos ayının sonunda gerçekleştirmek istiyoruz. Dün ve ondan önceki gün Samsun’daydık. Trabzon’da Valilik, Belediye Başkanlığı ve Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ettikten DOKA’yı ziyaret etmek istedik” şeklinde konuştu.

Hollanda ve Türkiye hakkında her ülke işadamlarının karşılıklı bilgi eksikliği olduğu kanaatinde olduğunu kaydeden Kalderhuis şöyle konuştu: “Türkiye’de çok kaliteli üretimler yapılıyor. Aynı şekilde Hollanda da yatırım yapmak isteyen Türk firmaları var. Hollanda da Türk firmalarının yatırım yapmalarını destekliyoruz. Gelmeden önce Trabzon hakkında kısa bir ön araştırma yaptık. Özellikle çay, fındık olmak üzere tarım ürünleri konusunda ilin, çok ilerlemiş olduğunuzu biliyoruz. Gemi inşası konusunda da gelişmiş bir altyapınızın olduğunu biliyoruz. Bölgede turizm ve lojistik sektörleri konusunda da ciddi gelişmeler var. Trabzon’da DOKA’nın da yer aldığı ziyaret ettiğimiz ilgili kamu kurumlarından yatırım ortamı ve olanaklarıyla ilgili topladığımız bilgileri Hollandalı firmalara aktaracağız ve onları bölgenize çekmeye çalışacağız. Umarım ilgi duyarlar. Ağustos ayında Büyükelçimiz önderliğinde yapılacak bu görüşmelere Hollandalı firmaların ilgi duymasını bekliyoruz. Görüşmelerin başarılı olmasını arzuluyoruz”

DOKA Tanıtım, İşbirliği ve Teşvik Birimi Başkanı Vahit Ketboğa, bölgemizin ve Ajansımızın Hollanda ile işbirliğine hazır olduğunu belirterek, yürütülen işbirliği geliştirme çalışmalarına DOKA olarak aktif katılacaklarını vurguladı. Birim Başkanı Ketboğa, özellikle bölgemizin Hollanda’yla olan yıllık yaklaşık 33 milyon USD’lık dış ticaret hacminin artırılması, Hollandalı yatırımcıların turizm, imalat sanayi ve lojistik sektörleri ağırlıkta olmak üzere bölgemizde yatırım gerçekleştirmeleri ve vizyon projelere Hollandalı işadamlarının ilgisinin çekilmesi kapsamında işbirliği için gerekli her türlü desteğin verileceğini dile getirdi. Birim Başkanı Ketboğa, bölgemizde yürütülen vizyon projeler konusunda ayrıntılı bilgi aktardığı Hollanda heyetine, Ağustos ayında yapılacak ikili ticari işbirliğini artırmaya yönelik görüşmeler için bölgemizin yatırım promosyonun başarıyla yapılması ve projenin başarıyla uygulanması için Ajansımız adına gerekli çalışmaların yapılacağını bildirdi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALILINKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
20
Cts
Tem2024