SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Mavi Ekonomi Doğu Karadeniz’e Güç Katacak
Anadolu Girişimciliği’ Güçlenecek
SOGEP Projeleri İstihdama Katkı Sağlayacak
Ahşap İşlemeciliği Kooperatifleşme İle Güçlenecek
Bölgesel Kalkınma Dergisi'nin 2. Sayısı Yayımlandı
25 Temmuz2022
Giresun'a 32 Milyon Liralık Yatırım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Giresun Üniversitesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda düzenlenen "DOKAP-DOKA Projeleri Toplu Açılış ve İmza Töreni"nde yaptığı konuşmada, her iki kurumun da kuruldukları günden bu yana şehrin ihtiyaçları ile öncelikleri doğrultusunda önemli destekler sağladığını ve bundan sonra da desteklere devam edeceğini söyledi.

PROJEYE 32 MİLYON

Hem DOKA hem de DOKAP'ın adeta birbirleriyle yarıştığını ifade eden Varank, toplam bütçesi 32 milyon lira olan 6 projenin daha Giresun'a kazandırılacağını belirtti.

YEŞİLYOL PROJESİ

Varank, bunlardan DOKAP idaresine ait olan 4 projenin Karadeniz yaylalarının meşhur projesi Yeşilyol ile ilgili olduğunu aktararak, "Bölgemizin dünyaca ünlü yaylalarının mevcut yollarını iyileştirerek burada bir turizm destinasyonu oluşturmayı hedefliyoruz. Böylece hem Giresunlu hemşehrilerimiz yaylalarına daha kolay gidecek hem de şehrimizin turizm gelirleri katlanarak artacak." diye konuştu.

Yeşilyol Projesi'nin uygulamakta çok sıkıntı çektikleri bir proje olduğunu kaydeden Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Maalesef buralarla hiç ilgisi olmayan insanlar gelip Giresun'da, Ordu'da, Trabzon'da, Rize'de yaşamamış insanlar adeta uzaktan ahkam kesiyorlar. Gelip Giresunlu hemşehrimin 'Ben yaylaya gidemiyorum, şu yolumuzu biraz güzelleştirin.' dediğini bilmeden 'Siz nasıl Yeşilyol Projesi yaparsınız? Yaylaların yollarını nasıl iyileştirirsiniz? Siz rant mı kazanmaya çalışıyorsunuz?' diyebiliyorlar. Ama bir gel bakalım. Giresunlu'ya sor Yeşilyol'dan memnun mu? Yaylasına giderken sıkıntı çekiyor mu? Çekmiyor mu? Bilip bilmeden yapılan eleştiriler maalesef bizim işlerimizi çok zorlaştırıyor ama biz Yeşilyol Projesi'ni tamamlamakta kararlıyız."

Bakan Varank, Giresun'da 22 Ağustos 2020'deki sel felaketinde Yeşilyol Projesi'yle ilgili mahkeme kararı olduğu için ayrılan bütçenin harcanamadığını belirterek, sel felaketinde kullanılmak üzere bütçedeki parayı Giresun'a gönderdiklerini söyledi.

"İnşallah bu yolları tamamlayacağız, yeter ki vatandaşlarımız bu sıkıntıları çekmesinler." ifadesini kullanan Varank, "Biz aslında Yeşilyol Projesi ile yeni yol da yapmıyoruz, mevcut yolların sadece iyileştirilmesini yapıyoruz. Sanki otoban yapıyormuşuz gibi yapılan bu eleştiriler gerçekten çok haksız, ben o eleştirileri yapanlara 'Gelin, Giresunlularla görüşün, o yayladaki insanlarla görüşün.' diyorum." dedi.

KARAVAN TURİZMİ

DOKA tarafından desteklenecek projelerden bir tanesi ile karavan turizmini geliştirmek istediklerini dile getiren Varank, karavan tutkunlarının Giresun'a gelip güvenli şekilde konaklamasını ve seyahat etmesini sağlayacaklarını kaydetti.

Konuşmanın ardından DOKAP ve DOKA projelerinin imzaları atıldı.

Bakan Varank buradaki programının ardından Giresun Ticaret Borsası'nı ziyaret etti, ardından ise DOKA ve Giresun Valiliği'nce yürütülen Zeytinlik Semtindeki restorasyon çalışmalarını inceledi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
28
Per
Eyl2023