SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
06 Eylül2016
Gate For Women Projesi Konferansı Yapıldı

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) altında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Program Otoritesi olduğu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyon Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından uygulanan Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Operasyonu’nun (GATE) Açılış Konferansı Giresun’da bir otelde düzenlendi.

Giresun’da yapılan proje açılış konferansına, Giresun Valisi Hasan Karahan, Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlui Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Vekili Kürşad Arat, DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, Kurumsal ve Mali Yönetim Birim Başkanı Fatih Ege, İzleme ve Değerlendirme Birim Başkanı Hacı Salih Şahin, AB Türkiye Delegasyonu, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkan Vekili Andrea Vera ve sektör temsilcileri katıldı.

Vali Hasan Karahan, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Giresun ve Ordu’daki kadınların istihdama katılımını desteklemesinden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Bölgemiz gelişmekte, OSB’ler bu konuda bölgemizi canlandırmaktadır. Devletimiz tarafından verilen teşvikler çok önemli, çok güzel imkânlar sunmaktadır. Bu projenin kadınlara yönelik bir proje olması da ayrıca bizim için önemli. Bu projeye çok büyük ümit bağladık, inşallah başarılı olacak. Bölgemizde fındıktan sonra ikinci iş kolu tekstil, Giresun’da yaklaşık 4 bin kişi bu bağlamda istihdam ediliyor. Bu proje ile bu rakamın daha da yükseleceğini ümit ediyoruz. Başarılı olacağını inanıyorum, çünkü proje paydaşlarımız çok heyecanlılar, çok arzulular, netice almaya yönelik gayret ediyorlar. Dolayısıyla bunun şimdiden olumlu sonuçlar doğuracağını inanıyorum. Geldiğiniz için teşekkür ediyorum, Giresun’da sizleri ağırlamaktan mutluyuz. İnşallah projenin ilerleyen aşamasında tekrar birlikte olacağız” şeklinde konuştu.


Vali İrfan Balkanlıoğlu müteşebbis insanlar yetiştirmenin önemine işaret ederek, ”Karadeniz bölgesinde, arazinin sarp oluşu, tarımın sadece fındığa dayalı olması, ekonominin de fındığa bağlı olmasını beraberinde getirmiş. Sürekli göç veren il konumundayız. İŞKUR, önceden pasif bir kurum durumunda iken, bugün işsizleri tek tek ayrıştırıp, çeşitli kurslar veriyorlar ve işverenlerle buluşturuyorlar. Toplumun dezavantajlı kesimi hala kadınlar. Kadınların iş bulma oranı erkeklere göre biraz daha düşük gibi seyrediyor. Kadınlarımız erkeklere göre işsizlik konusunda mağdur durumdalar. Tekstil gibi yoğun bir sektörde kısa sürede kurslar vererek kendi parasını kazanan kişiler haline getirmekte önemli. Bu anlamda güzel bir proje. Kendi ayakları üzerinde duran, kendi işini oluşturacak, istihdam yaratacak nitelikli, müteşebbis insanlar yetiştirmeliyiz. İki ilimiz içinde hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcı Vekili Kürşad Arat istihdamın arttırılmasına yönelik projelerin önemine işaret ederek, ”Çalışabilir nüfusun toplam nüfusun içindeki payının fazla olduğu ülkemizde istihdam artırılması en önemli öncülüklerden biri olarak karşımızda durmaktadır. İstihdamı artırıp iş gücüne artırmayı sağlayamazsak bu ülkenin karşısında bir işsizlik problemi olarak çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kadınların iş gücüne katılım oranını artıracak projelerin hayata geçirilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede bu projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.


DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, projenin bölge için çok önemli olduğunu belirterek, ”Tekstil sektörü ülkemiz için çok önemli bir sektör. Son 5 yıl içinde özellikle Ordu ve Giresun’da tekstil sektörü ivme kaydetti. Tekstil’de istihdam edilen kadın sayısı oldukça fazla. 1.5-2 yıldır çalıştığımız bir operasyon. Malzeme tedarik ve hizmet alımı şeklinde iki bileşenden oluşuyor. Atölyelerimiz tamamlanmak üzere. Müfredat çalışmaları sürüyor, eğitmenler belirleniyor. 400 girişimcilik, 300 giyim sektörüne yönelik kadınlarımızı eğiteceğiz. Markalaşma ve kurumsallaşmaya önem vermeye çalışacağız” derken, AB Türkiye Delegasyonu, Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkan Vekili Andrea Vera ise konuşmasında, ”Kadınlarımız için girişimcilik ve eğitim hareketi projesinin açılışını yapıyoruz. 2,5 Milyon Avro’luk bir bütçesi var. Bu bölge için uygun olan bir proje. Bu proje bizim finanse ettiğimiz tek proje değil. İstihdam, eğitim, sosyal politikalar alanında biz fon sağlıyoruz. Avrupa Birliği’nde kadınların ekonomik gizli kalmış potansiyellerinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olmak” şeklinde konuştu.


Konferans, projenin hedeflerinin ve beklenen sonuçlarının aktarılacağı sunumlar ile sona erdi.

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
14
Paz
Tem2024