SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Bölge ihracatının artırılması için KOBİ'lere destek verilecek
03 Mayıs2016
Dubai Fuarı’nda Her Yer Doğu Karadeniz

Doğu Karadeniz Bölgesi, Arabian Travel Market 2016 Dubai Fuarı’nda en çok ilgi gören destinasyon oldu.


Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinin ‘Heavenly DOKA Region’ sloganıyla doğal ve kültürel güzelliklerinin tanıtıldığı etkinlikte, bölgemizin doğal güzellikleri ve eşsiz kültürüne olan turistik ilgi ve hayranlığın katlanarak arttığı gözlendi. ‘Cennet Doğu Karadeniz Bölgesi’ sloganı ile gerçekleştirilen tanıtımda Doğu Karadeniz Bölgesi ve DOKA organizasyonu ile fuara katılan bölge turizm ve seyahat firmaları büyük ilgi ve talep gördü.


Bölgeden 20 turizm firmasının tanıtım yaptığı fuarı değerlendiren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Dünyanın en önemli turizm fuarlarından olan Arabian Travel Market Dubai Fuarında, Körfez Ülkeleri nezdinde Doğu Karadeniz’in artık bir ana turizm destinasyonu olarak yer edindiği algısının tam olarak oluştuğunu görmekten oldukça mutlu olduk. Ancak biz bölgemizin Körfez turizm pazarındaki şu anki konumunu sadece bir başlangıç olarak görüyoruz ve gidilecek daha çok yolumuz olduğunu düşünüyoruz” dedi.


Özellikle Körfez ülkelerine yönelik turizm sektörünün gelişimi için gerçekleştirilen yoğun tanıtım çalışmalarının değerlendiren Kaldırım, “Körfez ülkelerinden sadece turist değil aynı zamanda değişik sektörlerden de ciddi yatırımcı ilgisi olduğunu görüyoruz. Bu yatırımların da hayata geçmesi bölgemize önemli bir katma değer sağlayacaktır. Son 5 yılda yapılan turizm yatırımlarına baktığımızda sadece konaklama alanında yapılan 146 yatırım ile bile yaklaşık 950 milyon değerinde turizm yatırımı hayata geçti. Biz, turizm sektörüne sadece ekonomik girdi olarak bakmıyoruz, turizmi aynı zamanda bölgeyi sosyal ve kültürel yönden geliştiren bir kalkınma modeli olarak değerlendirmekteyiz. Çok derin bir tarihi geçmişi olan ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgemizin yeniden tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, gelenek-görenekleriyle ve özgün değerleriyle yeniden buluşması olarak değerlendiriyoruz” diye konuştu.


Doğu Karadeniz Bölgesi’nin fuardaki etkisine de değinen Genel Sekreter Kaldırım, “Bölgesel olarak bütün dinamiklerle işbirliği içinde yapılan hiçbir çalışmanın başarısız olma ihtimali yoktur” diyerek, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere elini taşın altına koyan ve emeği geçen herkese teşekkür etti.


Dubai Fuar alanında Ortadoğu turizm pazarı ile dünya turizminin temsilcilerini bir araya getiren ve 34 bin sektör temsilcisini buluşturan fuarda, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin ağırlığı dikkat çekti. Fuar alanının girişinde ve çevresinde yer alan Doğu Karadeniz Bölgesi fotoğrafları, son 5 yılda bölgenin bütün dinamikleriyle gerçekleştirilen turizm çalışmaları ve tanıtımlarının meyvelerini vermeye başladığını gösterdi.

Resimler

KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESI
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERI
Faydalı Linkler
FAYDALI LINKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
25
Sal
Haz2024