SS | destek@abanozmedya.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
Doğu Karadeniz Turizm’de Avrupa Birliği Ülkelerini Geride Bıraktı
22 Nisan2015
Doğu Karadeniz Turizm’de Avrupa Birliği Ülkelerini Geride Bıraktı

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde turizm sektörü 2015 yılına hızlı başladı. DOKA tarafından hazırlanan çalışmanın sonuçlarına göre bölgede 2015 yılının ilk üç ayında turist sayısı %15 artarak, Avrupa ve Türkiye genelinde yaşanan artış oranın üzerinde gerçekleşti.

Geçen yılda oldukça başarılı bir sezon geçiren Doğu Karadeniz turizmde önemli bir destinasyon olma konusunda emin adımlarla ilerliyor. 2014 yılında bölge genelinde toplam turist sayısı 5 milyonu geçerek sektörde oldukça başarılı bir sezon geride bırakılmıştı. Geçtiğimiz yılda turist sayısı içerisinde bir önceki yıla göre %40 artışla 260 bine ulaşan Arap turist sayısı dikkati çekmişti. Toplam turist gelirlerinden farklı olarak Arap turistlerin yapmış oldukları toplam 1.6 milyar dolarlık harcama bölge ekonomi açısından oldukça yüksek bir getiri hacmi oluşturdu.

2015 yılındaki mevcut turist sayısındaki artışın yanısıra DOKA tarafından hazırlanan Turizm Sektörü Güven Anketi çalışmasına göre aynı yıl için turizm sektörüne olan güveninin %18 arttığı tespit edildi. Bu bağlamda yeni sezon için turizmde beklentilerin artarak turizm ekonomisinin bölge ekonomisi içerisindeki önemini koruduğu gözlemlenmektedir. İlerleyen yıllarda artışın devam etmesi beklendiği açıklanmaktadır.

2015 yılı ilk üç ayında yaşanan bu artışın son derece önemli olduğunu dile getiren Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, “Bölgemiz ülkemizin birçok önemli güzelliklerini elinde bulunduruyor. Doğal ve tarihi güzelliklerimiz son yıllarda başta Arap turistler olmak üzere fark edilmeye başlandı. Bölgemize gelen turistler bölgenin doğal güzelliklerinin yanı sıra huzurlu, güvenli ve misafirperver olmasından dolayı da ayrıca etkileniyorlar. Turizmde beklentilerin karşılanması, turizmin çeşitlendirilmesi ve turizm altyapısının güçlendirilmesi amacıyla Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak kamu ve özel sektöre 33 milyon liralık hibe desteği vereceğiz. Bunun yanı sıra, bölge turizm potansiyelinin ortaya çıkarılması hem altyapı hem de tanıtım çalışmaları devam ediyor” dedi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı olarak bölgenin turizm altyapısının geliştirilmesi için yapılan çalışmalarında meyvelerini görmeye başladıklarına dikkat çeken Genel Sekreter Kaldırım, turist sayısındaki yükselişin artarak devam edeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

DOKA tarafından Suudi Arabistan’da yapılan tanıtım etkinlikleri, Dubai kentinde yapılan tanıtımlar, Doğu Karadeniz Bölgesine getirilen turizm acenteleri temsilcileri, işadamları, gazetecilerin bölge turizminin geliştirilmesine katkısına işaret eden Genel Sekreter Kaldırım, özellikle Suudi Arabistan’ın dört farklı kentinden yapılacak 163 direk seferinde çok önemli olduğunu belirtti.

Bölge turizminin gelişimi için uzmanlar ; “Doğu Karadeniz Bölgesi özel teşvikli turizm bölgesi ilan edilmesi, konaklama imkanlarının çeşitlendirilmesi ve yatak sayısının arttırılması, hava ulaşım altyapısının geliştirilmesi, Havayolu ağının geliştirilmesi, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinin artırılması, bölgenin kış turizmi altyapısının geliştirilmesi vb.” konularda çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİEDİNME
Uzman Görüşü
UZMANGÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMAKÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMAİDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALILİNKLER
DOKA ROOF
DOKAROOF
20
Cts
Tem2024