SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
26 Ekim2017
COSME Programı ve Divertimento Projesi Kazanımları Trabzon ve İstanbul’da Tanıtıldı

Avrupa Birliği ve katılımcı ülkelerce fonlanan İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı, COSME programının ve bu program kapsamında Türkiye’den kurumlarca uygulanan başarılı projelerin tanıtımı 17 Ekim 2017 tarihinde Trabzon ve 19 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da KOSGEB organizasyonunda gerçekleştirilen tematik eğitim ve bilgilendirme etkinliklerinde sunuldu.

Etkinlik açılış konuşmasında KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Necati Günaydın, COSME programı Türkiye Ulusal Koordinatör Kurumu olan KOSGEB tarafından “COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek İçin Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması” projesi kapsamında Ankara, Trabzon, İstanbul ve Gaziantep’de tematik etkinlikler düzenleneceğini belirtti.

Tematik Eğitim Programı’nın Trabzon açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “En büyük zenginliğimiz girişimciliğimizdir. Girişimcilerimizin gerçekten yönlendirildikleri ve yeni teknolojiler onlara doğru olarak iletildiği takdirde yapamayacakları iş yoktur. Devlet firmalara her şeyi sunuyor. Ama bizler bunu almaktan imtina ediyoruz. Bu noktada desteklerin daha iyi anlatılması için herkes üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

Kamu Kurumları, STK’lar, özel sektör işletmeleri, üniversite ve meslek örgütleri gibi farklı alanlardan aktörleri tematik alanlarda işbirliğine yönlendiren program kapsamında 2014-2020 yılları arasında 2,3 Milyar Avroluk bir kaynak kullanıma sunulmaktadır.

Özellikle işletmelerin ve rekabetçiliğin desteklendiği COSME programında işletme ve girişimcileri destekleyecek ekosistemleri kurmaya ve güçlendirmeye yönelik destekler sağlanmaktadır. DOKA COSME kapsamında “Turizm Sektöründe Rekabetçi ve Sürdürülebilir Büyümenin Desteklenmesi Teklif Çağrısı” kapsamında 312 bin Avro’luk bir bütçe ile 18 ay boyunca desteklenen Divertimento projesini 2015-2016 yılları arasından başarılı bir şekilde uygulayarak tamamlamış olup, etkinlikte bu projenin başarılı sonuçları katılımcılara aktarıldı. Trabzon ve İstanbul etkinliklerinde konuşan DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı Mehmet Bozdoğan, Divertimento projesi ile büyük bir kültürel mirasa sahip olan Doğu Karadeniz bölgesinden seçilen 10 kültürel miras alanının “Evliya Çelebinin İzinden” konsepti altında 7 proje ortağı ülkeden entegre 70 Kültürel Miras Hikayeleri ve Oyunlarını içeren bir iBOOK içerisinde toplandığını ifade etti. Böylece iOS, Windows ve Android işletim sistemli akıllı telefon, tablet ve PC’ler gibi çağımızın en çok kullanılan dijital iletişim araçları üzerinden Doğu Karadeniz Kültürel Miras hikâyelerinin tüm dünyada erişilebilir olarak kullanıcıların beğenisine sunulduğunu belirtti.

Ülkemizden COSME programı kapsamında desteklenmiş olan tek Turizm projesi olan Divertimento projesi haricinde girişimcilere yönelik olarak Erasmus+ ve kümelenme alanında yürütülen projelerinde ilgili kurumlarca yapılan sunumlar ile paylaşıldığı etkinliklerin Kasım ayı içerisinde Ankara ve Gaziantep illerinden tekrarlanması öngörülmektedir.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024