SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
21 Aralık2021
Bölge Ekonomisine ve İstihdama Katkı Sağlayacak Dev Destek

Gümüşhane’nin ve Türkiye’nin en önemli gıda markalarından biri olan Gümüşsu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) destekleriyle tam kapasite çalışmaya başlayacak.

Gümüşhane Belediyesi’nin şirketi Gümüşhane Şehircilik ve Sosyal Hizmetler A.Ş. tarafından uygulanacak Kurumsal Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Programı kapsamındaki projenin imza töreni Gümüşhane Belediyesi meclis salonunda gerçekleşti.

İmza törenine Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ve fabrika yetkilileri katıldı.

Proje kapsamında Gümüşsu’ya 4 milyon TL’si DOKA ve 3 milyon TL’si faizsiz kredi desteği olmak üzere toplamda 7 milyon TL destek sağlanacak. İmzalanan proje ile Gümüşsu fabrikasına tam kapasite üretim yapılabilmesi için gerekli meyve suyu üretim hattı ve meyve püresi için sterilizatör ve aseptik dolum makinesi desteği sağlandı.

“Önümüzdeki yıl ihracat yılımız olacak”

İmza töreninde konuşan Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, “Bugün bizim için önemli ve anlamlı güzel bir gün. Gümüşhane'de Gümüşsu bir marka. Bu markanın yüzde 100’ü belediyemize ait şirketimiz tarafından işletiyoruz. Hem ilimiz ekonomisine hem ülkemiz ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bunun yanında da istihdama da katkı sağlıyoruz. Fabrikamızda yaklaşık yüze yakın insan çalışıyor. Bunun çevresel olarak büyük etkisi var.

Ürettiğimiz kuşburnu, kızılcık, böğürtlen, elma ve bunun çeşitlerini artırıyoruz her geçen gün. Fabrikamızda kısa bir zaman önce 10 milyon civarında bir yatırım yaptık. Tam kapasite ile çalışabilmemiz için desteğe ihtiyacımız vardı sağ olsun sayın bakanımız Mustafa Varank'a teşekkür ediyorum” dedi.

Sağlanan 7 milyon TL’lik kaynağın hem üretime dönüşeceğini hem de bu dağlarda yetişen kuşburnu, kızılcık, böğürtlen, elma gibi ürünlerin üretime ve istihdama dönüştürüleceğini dile getiren Başkan Çimen, “Desteklerinden dolayı sayın bakanımıza, Genel Sekreter'imize, Genel Müdür'ümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Biz hem Gümüşhane Belediyesi olarak hem şirketimiz Gümsaş olarak bu işe hazırız. İnşallah bizim ürünlerimiz bir dünya markası olacak. Hedefimiz bu. Geçtiğimiz günlerde zaten Fransa'ya yaklaşık 2 tır malzeme gönderdik. İnşallah bundan sonra da önümüzdeki yılı ihracat yılımız olacak” diye konuştu.

“Gümüşsu markası tekrar hak ettiği değere kavuşacak”

Gümüşsu markasının tekrar hak ettiği yere kavuşacağını söyleyen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Genel Sekreteri Onur Adıyaman da “Gümüşhane'nin en önemli değerlerinden kuşburnu ve diğer bitkilerimizin katma değerli üretimine nasıl değer sağlayabilir diye yıllardır düşündüğümüz önemli projelerden biri. Özellikle bunların marmelatının yapılması, meyve suyunun yapılması konusunda Gümüşsu zaten Gümüşhane'nin önemli marka değerlerinden biri. Biz bu marka değerine ulusal bazda ve uluslararası bazda bunun marka değerini nasıl yükseltiriz, katma değerli üretime nasıl bunu ulaştırırız diye yıllardır düşündüğümüz bir konu. Ercan başkanımız bu konuda taşın altına elini koydu. Gümüşhane için çok önemli bir değeri tekrardan hayata geçirdi ve Gümüşsu markası tekrar inşallah hak ettiği değere kavuşacak. Biz de sayın Bakanımız Mustafa Varank'ın destekleriyle bugün Gümüşsu'ya 7 milyon lira civarında bir proje desteği sağlamış olacağız. Ben hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bu projede emeği geçen başta sayın başkanımız olmak üzere tüm ekibine teşekkürlerimi sunuyorum. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Galeri
KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
14
Paz
Tem2024