SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Kuzey Afrika Ülkeleri Seyahat Acentelerine Tarihi İpek Yolu Kültür Rotası Tanıtıldı
Karadeniz İpekyolu Kültür Rotası Bölge Turizm Potansiyelini Geliştiriyor
Karadeniz Havzasında Mavi Ekonominin Güçlendirilmesi Proje Çalıştayı Yapıldı
Doğu Karadeniz’de Mavi Ekonomi Gelişiyor
Karadeniz Havzasında Coğrafi İşaretler Ağı (BS GIN) Projesi Tamamlandı
25 Aralık2014
Ajansımızın Desteğiyle Hayata Geçen İpekyolu Müzesi’nin Açılışını TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu Yaptı

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) desteğiyle hayata geçen Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) İpekyolu Müzesi, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, TTSO Meclis Başkanı Şadan Eren, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle açıldı.


Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, odaların şehirlerinin ekonomisine sağlamanın yanısıra kültürel hizmetlere dönük çalışmalar da yaptığını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Trabzon’un bir tarih ve kültür şehri olarak, tarihimizde önemli bir misyonu olduğunu belirterek “Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’dan sonra ikinci fethettiği şehir Trabzon. Kültürel, tarihsel ve toplumsal hizmet açısından bu müzeyi yaptıkları için başta Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve Meclis Başkanı olmak üzere tüm meclis üyelerime teşekkür ediyorum” dedi.

Trabzon TSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu da Trabzon’un tarihsel özelliği olan eserleri gün yüzüne çıkarmak ve sergilemek amacıyla bu müzeyi açtıklarını söyledi.

2010 yılından itibaren çeşitli eserleri toplamaya başladıklarını anlatan Hacısalihoğlu, müzede Fatih Sultan Mehmet’in hocasının 500 yıllık kitabı, Trabzon Vilayet Mührü gibi son derece kıymetli eserlerin yer aldığını belirtti.

Trabzon Valisi A. Celil Öz, Kamu, yerel ve sivil toplum kuruluşlarımızın kaynaklarıyla yapacağımız bu tür yatırımlarla Trabzon’un kültür, sanat ve turizm kenti kimliğini güçlendireceğini söyledi.

Müzenin açılışında bir konuşma yapan Vali Öz, “Kadim bir kültür kenti olan Trabzon’da yine güzel bir etkinlikte yine bir aradayız. Zengin bir tarih birikimi olan ilimizin bu tür mekanlara, müzelere ihtiyacı var. Son yıllarda kültür, inanç, yayla turizminde önemli mesafeler aldık ancak bu zenginliğimizi korumamız için böyle mekanları arttırmalıyız. Kamu, yerel ve sivil toplum kuruluşlarımızın kaynaklarıyla yapacağımız bu tür yatırımlarla şehrimizin kültür, sanat ve turizm kenti kimliğini güçlendireceğiz. Bu değerlerin ilimizde sergilenmesinin çok önemli olduğunu düşünüyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, müzenin Trabzon’un kültür ve sanat hayatına zenginlik katacağına inandığını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından TTSO Özel İpekyolu Müzesi şeref defteri TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon valisi A. Celil Öz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu tarafından imzalandı.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
08
Per
Haz2023