SS | destek@abanozmedya.com | Trabzon loading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Fındıkta Verimlilik ve Fındık İşleme Sektörü Değer Zinciri Analizi çalıştayı düzenlendi
Doğu Karadeniz’de Alternatif Turizm Markalaşma Yolunda Projesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi
Rize’de İmzalar Atıldı
Turizmde Hedef Pazarı Çeşitlendirme Çalışmaları Devam Ediyor
Turizmi 12 Aya Yaymak İçin Çalışmalar Devam Ediyor
07 Mayıs2018
2. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi Gerçekleşti

2. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi Gerçekleşti

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin şimdiye kadar açılmadığı pazarlara açıldıklarını belirterek, “Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere, neredeyse dünya nüfusundan fazla nüfusa sahip olan Asya ve Uzak Doğu ülkeleri Türkiye için önemli bir pazardır. Bu pazarın kapılarını vurmaya gayret ediyoruz" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde düzenlenen "2. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi"nin açılışı gerçekleşti. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile Türk Hava Yolları (THY) işbirliğinde 3-5 Mayıs tarihleri arasında Orta Doğu ile Kuzey Afrika ülkelerinin turizm potansiyelini Türkiye ve Karadeniz pazarına çekmek, kültürel işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılacak olan zirvenin açılışı yapıldı.

Zirvenin açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, "MENA ülkeleri, aslında çok yakın tarihte birbirleri ile ilişkileri olan halklardan oluşan bir topluluktur. MENA ülkeleri, stratejik olarak dünyanın tam da direngi noktasında olan ülkelerdir. MENA ülkelerinin dünyada önemli potansiyeli oluşturduğu da aşikardır. Bu döneme kadar yaşanmış bazı olumsuzlukların hepsini geride bırakarak, kendi arasındaki işbirliğini en üst seviyeye çıkartmalı ve dünyada göz bebeği olan, dünyanın direngi noktası olan bu coğrafyayı yeniden ayağa kaldırmalıyız" dedi.

Bakan Numan Kurtulmuş, MENA ülkelerinin ellerinden gelen gücü ortaya koyarak iyi bir sonuç alacağına değinerek, "Özellikle Arap Baharı ile başlayan süreç sonrasında bu bölgedeki ülkelerin önemli bir kısmı büyük bir olumsuzluklarla birlikte anılmış olmakla birlikte, bunları bir kenara koyar ve ileriye umutla bakar, ileriye doğru geliştireceğimiz bu umutlar için yeterli olan alt yapıyı iyi bir şekilde kullanabilirsek, bu coğrafyadaki ülkeler artı bir takım gerginlikler, bir takım siyasi türbülanslar, bir takım iç karışıklıklarla değil, daha ileriye giden ekonomileri ile daha güçlü ve dinamik siyasi yapıları ilke birbirleriyle daha yakın ilişki kuran ve bu ilişkiler üzerinden bölgesel olarak güç devşiren yapıları ile öne çıkacaklardır. Ümit ediyorum ki kısa sürede MENA ülkeleri, ellerinden gelen bütün gücü ortaya koyarak, iş birliği ve dayanışma içerisinde gerçekten ileriye doğru gidecek ve çok iyi sonuçlar alacaktır" şeklinde konuştu.

Bakan Kurtulmuş, "Türkiye’nin, en güzel coğrafyalarından birisine sahip olan Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ve özellikle Karadeniz’in incisi olan Ordu ev Giresun illerimizde bu toplantıyı yapıyoruz" diyerek, "Yayla turizmi ve bütün turizm alanların Türkiye yeni ürünler üretecektir. Bir turistin görmek isteyeceği bütün güzellikler Türkiye’de mevcuttur, o yüzden buraya gelen turistler tekrar gelmek isteyecekti" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin, şimdiye kadar açılmadığı pazarlara açıldığının altını çizen Kurtulmuş, "Türkiye olarak şimdiye kadar açılmadığımız pazarlara açılıyoruz. Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya, Endonezya ve Malezya başta olmak üzere, neredeyse dünya nüfusundan fazla nüfusa sahip olan Asya ve Uzak Doğu ülkeleri Türkiye için önemli bir pazardır. Bu pazarın kapılarını vurmaya gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.

MENA ülkelerinden gelen misafirlerin Türkiye’de rahat edeceğini ve Türkiye’nin önemli bir yatırım ülkesi olduğuna değinen Kurtulmuş, “Bu toplantının sadece Türkiye’nin turizm sektörünün artmasına değil, aynı zamanda bütün dost ülkelerimiz, kültür ve turizm alanındaki çalışmalarına katkı vermesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

"Orta Doğu coğrafyasında yeni bir oyun oynanıyor" diyen Bakan Kurtulmuş, bütün bu ülkelere bakıldığı zaman acıyla, kanla, gözyaşıyla bir sürü ekonomik ve siyasi krizle boğuşan MENA ülkeleri ile diğer Müslüman ülkelerde bir oyun oynandığını da sözlerine ekledi.

Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi Çalıştayı Yapıldı

Orta Doğu ile Kuzey Afrika ülkelerinin turizm potansiyelini Türkiye ve Karadeniz pazarına çekmek, kültürel işbirliği başta olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek amacıyla yapılacak olan zirvenin çalıştayı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, bir otelde gerçekleştirilen çalıştayda yaptığı konuşmada, bölgede turizmin arttırılması için görüşmeler yapılacağını kaydetti. Arısoy, “İlkini geçtiğimiz yıl Rize’de yaptığımız MENA Zirvesi vesilesi ile bölgemizin turizmini geliştirmek ve çeşitlendirmek üzere, bakanlığımız, valilerimiz, il kültür müdürlerimiz, belediyeler, üniversiteler ve turizmimizin birleşenlerinden müteşekkir bir çalıştay ile bölgemizin turizmini nasıl geliştiririz, daha iyi duruma nasıl getirebiliriz, nasıl çeşitlendirebiliriz, turizmi bölgede 12 aya nasıl yayabilirize dair bir çalıştay için bir aradayız” dedi.

Ordu’da, farklı bir yerde görüşmeler yapıldığını ve bu görüşmelerin başarılı geçtiğini aktaran Arısoy, “Bölgedeki turizm işletmeleri ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan gelen turizm yatırımcısı, seyahat acentesi, konaklama tesisi ve gazetecileri bir araya getirdik” ifadelerini kullandı.

“Turizm, tek başına altından kalkılacak bir mesele değil”

Turizmin, birlikte hareket edilerek geliştirileceğini aktaran Müsteşar Ömer Arısoy, “Bu vesile ile biz gelmişken bürokrat arkadaşlarımla birlikte, bakanlığımız ve valiliğimiz ile yerel yönetimimiz ile birlikte meselelerimizi konuşalım, birlikte bir sinerji üretelim diye bir aradayız. Turizm, tek başına bakanlığımızın, tek başına konaklama sektörünün ve seyahat sektörünün altından kalkabileceği bir husus değil. Turizm, bütün kamu ve özel sektörün birlikte hareket etmesini gerektiren bir mesele. Bu nedenle geçtiğimiz kasım ayında yaptığımız turizm şurasında da sekiz bakanlı bir oturum düzenledik. Turizmde, hep birlikte bir sinerjiyi üretirsek başarılı olabileceğimizi düşünüyoruz. Bu yıl 2’ncisini yaptığımız MENA’yı da bölge turizmi için önemli bir yatırım olarak görüyorsunuz. Doğu Karadeniz için her yıl bunu yapmaya niyetliyiz” şeklinde konuştu.

“2018 turizmin altın yılı olacak”

Müsteşarı Ömer Arısoy ayrıca, 2018 yılının, turizmin altın yılı olacağını söyleyerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bundan önce kırılan turist sayısı ile rekor kıracağımızı düşünüyoruz. Bölgemizde de büyük bir turizm hareketliliği var. Bizim üzerimize düşen bu gelen turisti memnun ederek, her gelen turisti yeni turist gönderecek şekilde buradan memnun ederek göndermemiz lazım. Bunu sadece sektör bileşenleri bakımından değil, bir bütünlük olarak sağlamamız lazım.”

“MENA Zirvesi bölgemiz için büyük bir şans”

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları’da, MENA Zirvesi’nin bölge için büyük bir şans olduğuna işaret ederek, “Biz bu şansı iyi kullanmayı arzu ediyoruz. Bölgeyi tanıtmak amacıyla bu zirveyi en verimli şekilde kullanıp, turizm potansiyelinden almış olduğumuz payı arttırma iradesi taşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ordu Valisi Seddar Yavuz ise zirvenin sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde olan zirve için, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’a teşekkür ederek, zirvenin Ordu ve bölge için hayırlı olmasını diledi.

KAYS
KAYS
DUYURU/İLAN
DUYURU/İLAN
Yatırım
YATIRIM
BİLGİ EDİNME
BİLGİ EDİNME
Uzman Görüşü
UZMAN GÖRÜŞÜ
Kalkınma Kütüphanesi
KALKINMA KÜTÜPHANESİ
Kalkınma İdareleri
KALKINMA İDARELERİ
Faydalı Linkler
FAYDALI LİNKLER
DOKA ROOF
DOKA ROOF
21
Paz
Tem2024