Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Arttırılmış/Sanal Gerçeklik Kullanılarak Dijital Müfredat Geliştirme Eğitici Eğitimi” Tamamlandı
Arhavi Kestane Balı Coğrafi İşaret Yolunda
DOKA 118. Yönetim Kurulu Toplantısı Gümüşhane’de Yapıldı
Çay Çarşısı Projesi Sözleşmesi İmzalandı
KOBİ’lere Alternatif Finansman Kaynakları ve Fon Yönetimi Eğitimi”
Öğretmenlere ‘Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma Eğitimi’ Verildi
14 Aralık2017
Öğretmenlere ‘Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma Eğitimi’ Verildi

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışma Eğitimi’ ile Artvin’de ilkokul, ortaokul, lise ve Rehberlik Araştırma Merkezinde görev yapan toplam 33 rehber öğretmene 2 gün süreyle eğitim verildi.

Alınan eğitim sonrasında öğretmenlerin sorunları ele alış yöntemlerinde farklılıklar olacağını ifade eden DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, “Aynı şekilde katılımcı öğretmenler diğer öğretmenleri ve idarecileri de edindikleri bilgiler ışığında motive edeceklerdir. Proje, sağlıklı ve güçlü bireylerin yetiştirilmesi adına olumlu bir etki yaratacaktır. Ayrıca, alınan eğitim ile danışmanlık hizmeti sonrasında hedef grupların proje yazma ve yürütme; uluslararası hibe programları konularında bilgi seviyeleri ve uygulama becerileri artmış olacaktır. Dolayısıyla proje, TR90 Bölgesi Bölge Planı Beşeri Gelişmenin Sağlanması tematik ekseninde belirtilen amaç ve hedeflere de katkı sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci ise, eğitimin rehberlik öğretmenlerin mesleki yeterliliklerine katkı sunmayı amaçladığını dile getirerek, “Bu eğitim psikolojik danışma ihtiyacı duyan öğrencilerimiz için de farklılık oluşturacaktır. Çağa ayak uydurmak sadece teknolojik gelişmeleri değil aynı zamanda insanların ihtiyaç ve sorunları vesilesi ile ortaya çıkan yaklaşımları ve uygulamaları da yakından takip etmek demektir. Son yıllarda çözüm odaklı kısa süreli psikolojik danışma yaklaşımı kendine özgü kavramları ile dikkati çekmektedir. Bu eğitimle sahip olunan yetkinliklere bir yenisini daha eklenip öğrencilerimiz ile yaşanılacak olan süreçte başarılı sonuçlar alınacağına eminim” diye konuştu.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Psikolojik Danışmanlık Modeli; okullarda çocuk ve ergenlere yönelik psikolojik danışma sürecinde pratik ve etkili bir yaklaşım olduğu gerekçesine odaklanarak sorun çözme çalışmalarına alternatif olup yaratıcı bir söylemle çözüme sistematik bir yaklaşım sunar. Danışanın güçlü yönleri üzerine yoğunlaşır. Bu durum danışanın öz güveni üzerinde de olumlu bir etki yaratır. Danışanı sorunların daha baş edilebilir olduğu dönemleri hatırlaması konusunda cesaretlendirilir. Bu kapsamda gerçekleştirilen eğitim; teorik bilgi aktarımını, uygulamalı aktarımı, rol oyunlarını, çeşitli küçük grup çalışmalarını, çözüm odaklı yaklaşımların temellerini, danışan-terapist ilişki tiplerini, çözüm odaklı yaklaşımların ebeveynler ve çocuklar ile ilgili varsayımlarını, çocuk ve ergenler ile çalışırken karşılaşılan zorlukları kapsayan yöntem ve teknikleri içerir.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
PROJECT FORMS
PROJECTFORMS
EU PROJECTS
EUPROJECTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
19
Per
Eyl2019