Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Arttırılmış/Sanal Gerçeklik Kullanılarak Dijital Müfredat Geliştirme Eğitici Eğitimi” Tamamlandı
Arhavi Kestane Balı Coğrafi İşaret Yolunda
DOKA 118. Yönetim Kurulu Toplantısı Gümüşhane’de Yapıldı
Çay Çarşısı Projesi Sözleşmesi İmzalandı
KOBİ’lere Alternatif Finansman Kaynakları ve Fon Yönetimi Eğitimi”
“Japonya Deneyimleri Işığında Şavşat’ın Yöresel Ürünleri Değerleniyor”
17 Şubat2017
Japonya Deneyimleri Işığında Şavşat’ın Yöresel Ürünleri Değerleniyor”

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Derneği ve JICA Türkiye Ofisi işbirliğinde düzenlenen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Artvin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü tarafından başvurusu yapılan “Eylem Planı” yarışmasında başarılı olunması üzerine yarışma başvurusunda belirtilen ve JICA Derneği tarafından desteklenmesi talep edilen etkinlikler hayata geçirildi.

Bu etkinlikler kapsamında, 12-14 Şubat tarihleri arasında Şavşat İlçesi’nde JICA Uzmanları tarafından saha araştırması yürütülüp sonrasında ise hedef gruba yönelik bir seminer verildi. Yöresel ürünler içerikli bu etkinlikte ŞavşGüncelleat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı ve Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk makamında ziyaret edilerek, ilçenin yöresel ürünler potansiyeli kapsamında istişare edildi. Ayrıca yöresel ürünler alanlarında faaliyet gösteren bazı üreticilere ve Kadın Yaşam Merkezi‘ne ziyaretler gerçekleştirildi. Makam ziyaretleri ve saha incelemesinin ardından 14 Şubat tarihinde Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam Merkezinde “Japonya Deneyimleri Işığında Yöresel Ürünlerimiz Değerleniyor” başlıklı bir seminer düzenlendi. Açılış konuşmalarının ardından JICA uzmanları Hiroshi Satomi ve Naoko Iwasa, Giresun’un Çamoluk İlçesi’nde yürüttükleri faaliyetler kapsamlı sunumlarını yaparak bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunarak, katılımcıların sorularını cevaplandırdılar. Aynı zamanda seminerin sonunda yöresel ürünlerin altyapısının iyileştirilerek katma değerini artıracak, markalaşmasını sağlayacak çalışmaların yol haritası belirlendi.

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman konuyla ilgili olarak, “Sakin Şehir Şavşat’ın yöresel ürünler kapsamında potansiyelinin yüksek olduğu görülmektedir. Ancak yöresel ürünler altyapısının geliştirilmesi gerekmektedir. Saha araştırması, seminerler, tecrübe paylaşım toplantıları ve atölye çalışmaları gibi nitelikli faaliyetler ilçenin potansiyelinin harekete geçirilebilmesi bakımından önem arz etmektedir. İlçede bu kapsamda yürütülecek çalışmalara DOKA olarak her zaman katkı ve destek vermeye devam edeceğiz“ değerlendirmesinde bulundu.

Resimler

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
PROJECT FORMS
PROJECTFORMS
EU PROJECTS
EUPROJECTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
19
Per
Eyl2019