Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzonloading
doka@doka.org.tr | 444 8 290
Arttırılmış/Sanal Gerçeklik Kullanılarak Dijital Müfredat Geliştirme Eğitici Eğitimi” Tamamlandı
Arhavi Kestane Balı Coğrafi İşaret Yolunda
DOKA 118. Yönetim Kurulu Toplantısı Gümüşhane’de Yapıldı
Çay Çarşısı Projesi Sözleşmesi İmzalandı
KOBİ’lere Alternatif Finansman Kaynakları ve Fon Yönetimi Eğitimi”
Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Toplantısı Yapıldı
12 Ocak2017
Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Toplantısı Yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyon Programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortak finanse edilen Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından uygulanan Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Operasyonu 1. Yönlendirme Kurulu toplantısına Ordu’da yapıldı.

Toplantıya Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman, DOKA Proje Geliştirme ve Uygulama Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan, DOKA Giresun Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Aladağ, AB Delegasyonu Sektör Yöneticisi Zeynep Aydemir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yöneticisi Nagihan Köseoğlu, DOKA Uzmanları Harun Göçer, Oğuzhan Şatır, Zeynep Taşpınar Sevinç ve davetliler katıldı.

Hazır Giyim Sektöründe Kadınlara Yönelik Eğitim ve Girişimcilik Hareketi Operasyonu 1. Yönlendirme Kurulu toplantısında konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Bölgemiz teşvik kapsamında tekstil de teşvik edilen yatırımların başında geliyor. O nedenle organize sanayi bölgelerini genişletmek, büyütmek gayretimiz var. Birim alanda en fazla istihdam tekstil sektöründe. Küçük bir alanda 100 kişi çalışıyor. Kısa sürede teşkilatlanıp üretime başlaması ve çok kısa sürede istihdama yol açması nedeniyle tekstil bizim gibi göç veren illerde istihdama çözüm sağlayan sektörlerin başında geliyor” diye konuştu. Vali Balkanlıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz kamunun mülki amiri, yöneticisiyiz. Vatandaş her türlü derdi, istek, dilek ve şikayeti için bize geliyor. Bunların başında da maddi sıkıntıya giren, iş bulamayan hanımlar iş talebinde bulunuyorlar. İş isteğinde bulunan vatandaşlarımızı gönderebilecek bir adresimizin olması son derece önemli. Bu nedenle kurslarla ne kadar kadınlara nitelik kazandırır, onlara iş imkanı sağlarsak, biz de bunun mutluluğu ve hazzını yaşarız. Girişimcilik kursuda önemli. Her insan girişimci olamaz ama yeteneği olan insanlar sıfırdan başlayıp işadamı olmuş, istihdam sağlayan kişiler var. Yetenekli insanların ortaya çıkarılması önemli. Çeşitli kurslarla, seminerlerle bu insanların yeteneklerini keşfetmek, müteşebbisler oluşturmak önem arz ediyor. Bizler de Ordu Valiliği olarak bu tür projelere her zaman destek vermeye hazırız.”

DOKA Genel Sekreteri Onur Adıyaman ise konuşmasında, Bölge planında belirlenen önceliklerden birinin de hem kadınların istihdamının artırılması hem de kadınların iş gücü piyasasında güçlendirilmesi olduğunu ifade ederek, “Sosyal Güvenlik Bakanlığının İnsan Kaynaklarını Geliştirilmesi Operasyonel Programının açılması, onların ve bizim önceliğimizin örtüşmesi sonucu böyle bir proje gerçekleştirdik” dedi. Genel Sekreter Adıyaman konuşmasına şöyle devam etti:

“Projemiz 2,5 milyon Euro tutarında Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ortak finansmanıyla hazırlanan bir proje. Şu anda güzel bir aşamadayız. Temel amaçlarımızdan biri de 300 kadına istihdam sağlamak. Bu kapsamda hazır giyim imalatı, moda tasarımı ve 400 kadına da girişimcilik eğitimi vereceğiz. Bu eğitimlerle birlikte kadıların istihdam edilmesi, yeni iş modellerinin, girişimlerinin ortaya çıkarılması hususunda yardımcı olacağız. İkinci aşamasında ise projeyi; eğitimin yanı sıra yatırım projesi olarakta görüyoruz. Bu kapsamda hazır giyim sektöründe yeni yatırımların da gerçekleştirileceği umudunu taşıyoruz.”

Program, katılımcıların proje hakkındaki değerlendirmelerinin ardından gerçekleştirilen sunumlarla sona erdi.

Gallery
KAYS
KAYS
ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENTS
PROJECT FORMS
PROJECTFORMS
EU PROJECTS
EUPROJECTS
INVESTMENT
INVESTMENT
INFORMATION
INFORMATION
19
Per
Eyl2019